A 2022-es pénzügyi évét záró negyedéves jelentése mellé egy kevesebb mint négyezer főt érintő leépítést is bejelentett az IBM tegnap. Jó hír, hogy a vállalat az elemzői várakozásoknál jobban teljesített. A cég nettó bevétele 16,7 milliárd dollár volt, szemben az elemzők által várt 16,4 milliárddal.
Valójában a piac arra fogadott, hogy az IBM-nek, amely a múlt év meglepetését szállította azzal, hogy az általános trenddel dacolva növelte tőzsdei értékét, két év után csökken a bevétele. Az Arvid Krisna vezérigazgató irányította vállalat azonban ha nem is alaposan, de rácáfolt erre: sikerült hozni az egy évvel korábbi azonos időszak bevételét. A profit ráadásul 16 százalékkal nőtt éves összevetésben. Az év utolsó negyedét 2,7 milliárd dollár nyereséggel zárták.
Óvatosan, óvatosabban...
Érdekes, hogy a Big Blue mennyire másként értékeli a piacot, mint például az eredményeit kedden ismertető Microsoft. Amy Hood, a Microsoft pénzügyi igazgatója, részben azzal magyarázta a negyedév felemás ereményeit, hogy decemberre elfogytak a vásárolók a piacról. Erre reagálva Arvind Krishna az elemzői konferenciahíváson azt mondta, hogy ők nem tapasztalták az év végi visszaesést.
Az IBM legjelentősebb bevételi forrása a szoftver. Ez a szegmens 7,3 milliárd dollár bevételt hozott, ami éves összevetésben 3 százalékos növekedés (az elemzők 7,1 milliárdra számítottak). Jelentős bevételi forrás volt a tanácsadás, amely 0,5 százalékkal növelve bevételeit 4,8 milliárd dollár bevételt termelt. Az infrastruktúra szegmens 4,5 milliárd dollár bevételt hozott, ami 2 százalékos növekedés.
A leglátványosabban nagygépes rendszerek nőttek, leginkább a Z Systems termékcsaládnak köszönhetően, amely tavaly májustól vált általánosan elérhetővé. Az üzletág 16 százalékkal hozott többet, mint egy évvel korábban. Az eredményt összegszerűen nem közölte a vállalat.
Mint a technológiai ipar több vezetője, az IBM menedzsmentje csak óvatos jósolgatásokba bocsátkozott 2023-at illetően. (A Microsoft vezetői is ezt a taktikát választották: az elemzői konferenciahíváson állítólag az "óvatos" és különböző szinonimái tucatnyi alkalommal hangzottak el a vezetők szájából az előrejelzésekkel összefüggésben.) A vállalat árbevétel-növekedést vár (legalábbis változatlan árfolyamon számolva). Ennek nagyságrendjét illetően Jim Kavanaugh, az IBM pénzügyi vezetője, azonban már óvatosabb: mint mondta, a minimál terv egy számjegyű bevételnövekedés, és 10,5 milliárd dollár körüli szabad cash flow. (Az IBM 2021-ben jelentette be, hogy 2022 és 2024 között 35 milliárd dollárra akarja felvinni a szabad cash flow-t, 2022-t 9,3 milliárddal zárta.)
Fejlesztések leépítésekkel
A korábban meghirdetett prioritások továbbra is maradnak, így az a terv is, hogy tíz év alatt 20 milliárd dollárt fektetnek be a keleti parton, a Hudson-völgyben, és marad fontos terület a következő generációs kvantumszámítógép tervezése is.
Hiába volt azonban az IBM az egyik olyan 50 milliárd dollárnál fölötti értékű technológiai cég, amely növelni tudta tavaly az értékét (a másik a VMware), rá is hatnak a szektor folyamatai. Ennek szellemében leépítést is bejelentett a menedzsment. A terv szerint 3900 munkahelyet szüntetnek meg. Ez a teljes állomány 1,5 százaléka, és valójában a Kyndryl 2020-as létrehozásának, valamint a Watson Health tavalyi eladásának a folyománya.
Az eredmények közzététele után az IBM árfolyama elindult lefelé. De állítólag nem a stagnáló bevételekkel volt baja a befektetőknek, hanem keveselték a takarékossági intézkedéseket. Egy olyan közhangulatban, amikor a legnagyobb amerikai technológiai vállalatok 10 ezres nagyságredben csökkentik foglalkoztatottak számát, valóban feltűnő, ha egy több mint 300 ezer embert foglalkoztató vállalat mindössze 3900 embert küld el.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak