Egy újabb, ezúttal a Cisco első számú emberétől származó nyilatkozat erősíti azt az álláspontot, miszerint egészen 2022-ig elhúzódhat a világszinten komoly problémákat okozó félvezetőhiány.
Hirdetés
 

A tavaly óta egyre nagyobb méreteket öltő szakadék a félvezetők iránt megmutatkozó kereslet és az azt kiszolgálni képes gyártási kapacitás között immár általános nehézségeket okoz a világon megannyi szektorban. Ugyan a probléma az autóktól a mosógépekig mindenhol felütötte a fejét, de a leginkább érintettek mégis csak az informatikai eszközök szállítói. Ilyen formán kiemelten érdekes például, hogy mit gondol az aktuális helyzetről a Cisco első számú embere.

Hat hónapot kell kiböjtölni

A hálózati óriást irányító Chuck Robbins a BBC-nek nyilatkozva azt jósolta, hogy az előttünk álló fél évet még bizonyosan a hiány árnyékában kell eltölteniük a megrendelőknek. A félvezetőipari gyártók ugyan gőzerővel dolgoznak a kereslet kielégítését biztosító kapacitások kiépítésén, ám ezeknek a törekvéseknek leginkább egy-másfél éven belül látszik majd a hozadéka.

A vezérigazgató kitért arra is, hogy miért alakul ki ez a globális nehézségeket okozó helyzet. A koronavírus elterjedésekor minden piaci szereplő, így a Cisco is arra számított, hogy a járvány visszaveti a keresletet, ezért kisebb rendelésállományt adott meg a beszállítóinak. Minderre a félvezetőgyártók természetes reakciója az volt, hogy csökkentették a kapacitásokat.

A valóságban viszont pont az ellenkezője történt annak, amire számítottak: a félvezetőkre támaszkodó gépek, berendezések többségénél a kereslet fokozódott. (A PC-k esetében például a legutóbbi negyedévben másfélszeres növekedést regisztráltak.) A kereslet és kínálat között hirtelen megjelenő szakadékot pedig nem lehet néhány hét alatt áthidalni.

Egységes álláspont

Robbins szavai egybevágnak más szereplők elmúlt hetekben tett témával kapcsolatos megnyilatkozásaival. A helyzetet kellemes porblémaként megélő Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) április közepén azt közölte, hogy a társaság minden tőle telhetőt megtesz termelékenységének növelésére, az ellátási problémák azonban az idén már nem oldódnak meg, és a szállítások valószínűleg még jövőre sem térnek vissza a rendes kerékvágásba. A tajvani TSMC vezérigazgatója a vállalat pénzügyi eredményeiről szóló tájékoztatón elmondta: a kereslet megfelelő kielégítése úgy is hosszabb folyamat lesz, hogy ingatlanokat és a gyártáshoz szükséges eszközöket vásároltak, több helyszínen is megkezdték az új létesítmények felépítését, és ezerszámra veszik fel a dolgozókat.

Az Intel vezetője is hasonlóan ítéli meg a helyzetet, és a csiphiány többéves elhúzódására számít. A vállalat áprilisban döntött arról, hogy több helyszínen is megnyitja gyártókapacitásait az autóipari beszállítók előtt, és már tárgyalásokat folytat a járművekbe szánt csipek előállításáról. A már rendelkezésre álló gyártási eljárásokra alapozva akár fél év múlva elkezdődhet a megfelelően minősített új termékek szállítása, ami a jelek szerint azonban csak mérsékelni tudja majd a világszerte jelenlévő és az amerikai járműgyártókat is súlyosan érintő problémát.

Politikai ügy

Az ügy súlyosságát jelzi, hogy a politika legfelsőbb szintjein is megjelent a téma. Az év elején beiktatott új amerikai elnök például a félvezetőipari kapacitások fejlesztésére kétpárti támogatással igyekszik biztosítani a szükséges szövetségi forrásokat és törvényi kereteket. Joe Biden korábban egy 37 milliárd dolláros csomagról beszélt a hazai gyártóüzemek és a kutatás-fejlesztési tevékenység felpörgetésére, ami egy sokkal nagyobb volumenű, 2 ezer milliárd dolláros infrastruktúrafejlesztési program részeként valósulna meg. A Reuters szerint a csiphiány az Egyesült Államokban a teljes évet tekintve 1,3 millió darabos kiesést okoz majd a személyautók és kishaszonjárművek piacán.

Európa mindeközben azon dolgozik, hogy a félvezetők piacán megkétszerezze részesedését a világ össztermeléséből. Ennek érdekében az illetékes uniós biztos április végén tárgyal az Intel és a TSMC vezetőivel, hogy meggyőzze őket egy jelentős, következő generációs gyártóüzem létesítéséről az EU területén.

Piaci hírek

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.