Pénteken este jelent meg a hír a BAON-on, hogy miután egy hónapos karbantartási szünet volt a kecskeméti Mercedes-gyárban, mindössze január 20-án estig tudják folytatni a gyártás, mert hiányzik egy alkatrész, nevezetesen egy Japánban gyártott csip. Így január 30-áig újra leáll a termelés. A megyei lapnak a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. azt írta, hogy világszerte akadozik az ellátás egyes félvezető-komponensekből.
Globálisan is komoly fennakadások vannak az ellátási láncokban (nem kis részben a Trump-adminisztráció lépései miatt): a leálló kínai üzemek termeléskiesését még az olyan bérgyártó-óriások sem tudják egyik napról a másikra pótolni, mint a tajvani TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) vagy a Samsung. Ez pedig már nem csak az informatikai eszközgyártóknál okoz fennakadásokat, hanem a szórakoztató elektronikai iparban és az autógyártóknál is.
Mindeközben Távol-Keleten...
A nehézségek ellenére a félvezetőgyártók elképesztő módon felértékelődtek az elmúlt évben. Mint a Nikkei összeállításából kiderül, a pozitív hatás szinte minden félvezetőgyártó papírjára rávetült, emiatt például a Nikkei indexértéke csak az elmúlt két hétben 4 százalékkal emelkedett. A japán vállalatok közül a Tokyo Electron, amely az utóbbi években teljesen együtt mozgott az USA Kína-ellenes gazdaságpolitikai irányával, tavaly 14 százalékkal drágult. Félvezetőgyártáshoz berendezéseket szállító vállalat bevételei nagyjából 15 százalékkal nőnek a márciusig tartó pénzügyi évében. A japán Renesas Electronics, amely az autóiparnak szállít csipeket, 15 százalékos pluszban áll.
A TSMC papírjaiért jelenleg 13 százalékkal kell többet adni, mint tavaly év végén, a 12 hónappal ezelőttihez képest pedig 80 százalékkal magasabb az árfolyam. A dél-koreai SK Hynix és Samsung Electronics árfolyama egyaránt 8 százalékkal, a gyártáshoz berendezéseket szállító DI-é 16 százalékkal nőtt – szintén az elmúlt két és fél hétben. A felfutás a kínai gyártókra is hatott: közülük az egyik legnagyobb, a Semiconductor Manufacturing International például 25 százalékos pluszban áll. (Ezért is lehet nehéz az Intel befektetőinek látni a vállalat lejtmenetét, amit az új vezérigazgató kinevezése egyelőre megállított.)
Nagyon nagy a várakozás az iparággal szemben. A legtöbben a csippiac további gyorsuló növekedésére fogadnak. Az iparág teljesítményének egyik legjobb fokmérője, a SOX (Philadelphia Semiconductor Index) tavaly az év eleji visszaesés ellenére is 50 százalékot emelkedett (lásd a fenti grafikont).
Idén sem lesz hiány új csúcsokban
Tavaly minden összejött a gyártóknak: segítette őket a koronavírus-járvány, mert az megdobta a PC-k iránti keresletet, ami egyébként év közben okozott is ellátási problémákat. De segítette őket az is, hogy már a mobilgyártók is látnak fantáziát a terjedő 5G-ben. A TSMC például rekordbevétellel zárta az utolsó negyedévét, és továbbra is folyamatosan nő a megrendelésállománya. A menedzsment 2025-ig átlagos éves 10–15 százalékos növekedést ígér.
A Worldwide Semiconductor Trade Statistics azt jósolja, hogy a globális félvezetőipar idén 8 százalékkal bővül, és eléri a 469 milliárd dollárt (tavaly 5 százalékos volt a bővülés). Hasonló dinamikát jósolnak független piacelemzők is. A nagy nyertes az APAC régió (Ázsia, Csendes-óceán térsége, Kína), azon belül is a négy nagy játékos, Kína, Japán, Dél-Korea és Tajvan lesz. (A Deloitte mérései szerint a régió adja a globális piac 60 százalékát.)
Némi átrendeződés is várható. Sokáig Japán volt az USA mögött a világ második legnagyobb félvezetőgyártója (bevételek alapján), de tavaly már megelőzte Dél-Korea, és Tajvan is erősít. A TSMC például már most is a világ legnagyobb gyártója.
A felpörgő keresletnek azonban nem mindenki örülhet: az autógyártóknak, ahogy a Mercedes kecskeméti üzemének is, csökkenteniük kellett a gyártást a csiphiány miatt. Ez az árfolyamukon is látszik: Nissan az új évben 5 százalékos, a Toyota 3 százalékos mínuszban van.
Azzal kapcsolatban az elemzők óvatosak, hogy az új elnök, Joe Biden beiktatása után javul-e az USA és Kína viszonya, azaz enyhül-e az embargó, és ha igen, milyen gyorsan. Ez ugyanis módosíthatja a piac növekedését.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak