Az autóiparnak csipeket szállító Renesas Electronics felvásárolja az IDT-t, hogy szélesítse a piacát.

A világ második legnagyobb autóipari csipgyártója, a Renesas Electronics 6,7 milliárd dollárért felvásárolja az IDT-t (Integrated Device Technology Inc.). A felvásárlás célja egyértelműen a portfólió- és piacbővítés. A japán vállalat az adatközpont- és mobilpiac felé is szeretne nyitni – írja a Bloomberg.

A japán csipgyártó, melyet eredetileg a Hitachi és a Mitsubishi Electric alapított, 2010-ben vált önállóvá, amikor magába olvasztotta a NEC félvezetőgyártó üzletágát. A részvények közel 70 százaléka jelenleg egy befektető társaság, az Innovation Network Corporation of Japan (INCJ) tulajdonában van. Az INCJ-t a japán állam hozta létre nagyvállalatokkal, hogy rajta keresztül innovatív iparágakat támogasson. Emellett továbbra is kisebb részesedéssel bír a két alapító, valamint két autógyártó, a Toyota és a Nissan is.

A japán cég részvényenként 49 dollárt kínál a kaliforniai vállalatért. Ez komoly – a hétfő záróárhoz képest is 16 százalékos – felár, a tárgyalások megkezdése előtti árfolyamnál 29 százalékkal magasabb.

Autóipartól az egészségügyön át az űrhajózásig

Elemzők szerint a felvásárlással jól jár a Renesas, amely bevételeinek több mint felét az autóiparból szerzi, de felvásárlásokkal az egészségügytől az űrhajózásig számos területet tervez lefedni. A japán vállalat jelenleg a második legnagyobb piaci részesedéssel bír az autóipari csipgyártás piacán a holland NXP Semiconductors mögött. De itt is folyamatosan növeli felvásárlásokkal a súlyát. Tavaly 3,2 milliárd dollárért szerezték meg az amerikai Intersil nevű félvezetőgyártót, amely többek között akummulátorfeszültség-szabályzó csipeket szállított elektromos és hibrid autókba.

Az IDT viszont, amely lényegében OEM-gyártónak tekinthető, elsősorban a high-performance computing területén és a fogyasztói termékek piacán erős. Gyárt félvezetőket kommunikációs eszközökhöz, például mobil bázisállomásokhoz, rádiófrekvenciás eszközökhöz, szerverekhez, de digitális tévékbe, mobilokba és játékkonzolokba is szállítanak csipeket. A bevételei jelentősebb részét, mintegy 40 százalékát a különböző számítástechnikai megoldások hozták, a kommunikációs eszközök 29 százalékkal, a konzumer eszközökbe szállított csipek pedig 20 százalékkal járultak hozzá a legutóbbi lezárt negyedév 850 millió dolláros bevételéhez. A vállalat nettó profitja 124 millió dollár volt.

A Bloomberg Intelligence elemzője külön kiemeli, hogy a két vállalat portfóliója között nagyon kicsi az átfedés, ugyanakkor az árat magasnak tartja. Arra, hogy a két cég termékpalettája jól kiegészíti egymást, a Renesas vezérigazgatója is utalt. Bunsei Kure szerint bár más-más területre koncentrálnak, a két vállalat stratégiája nagyon hasonló.

A Renesas saját forrásból és hitelből finanszírozza a felvásárlást, és a tervek szerint jövő június végéig zárnák le a szükséges szabályzói jóváhagyások után. A párhuzamosságok felszámolásától a lezárás után két évvel nagyságrendileg évi 80 millió dollár megtakarítást várnak. Szervezetileg valószínűleg nem terheli meg az összeolvadás a Renesast, hiszen jelenleg 20 ezer dolgozója van, míg a kaliforniai vállalat mindössze 1700 embert foglalkoztat.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.