A világ második legnagyobb autóipari csipgyártója, a Renesas Electronics 6,7 milliárd dollárért felvásárolja az IDT-t (Integrated Device Technology Inc.). A felvásárlás célja egyértelműen a portfólió- és piacbővítés. A japán vállalat az adatközpont- és mobilpiac felé is szeretne nyitni – írja a Bloomberg.
A japán csipgyártó, melyet eredetileg a Hitachi és a Mitsubishi Electric alapított, 2010-ben vált önállóvá, amikor magába olvasztotta a NEC félvezetőgyártó üzletágát. A részvények közel 70 százaléka jelenleg egy befektető társaság, az Innovation Network Corporation of Japan (INCJ) tulajdonában van. Az INCJ-t a japán állam hozta létre nagyvállalatokkal, hogy rajta keresztül innovatív iparágakat támogasson. Emellett továbbra is kisebb részesedéssel bír a két alapító, valamint két autógyártó, a Toyota és a Nissan is.
A japán cég részvényenként 49 dollárt kínál a kaliforniai vállalatért. Ez komoly – a hétfő záróárhoz képest is 16 százalékos – felár, a tárgyalások megkezdése előtti árfolyamnál 29 százalékkal magasabb.
Autóipartól az egészségügyön át az űrhajózásig
Elemzők szerint a felvásárlással jól jár a Renesas, amely bevételeinek több mint felét az autóiparból szerzi, de felvásárlásokkal az egészségügytől az űrhajózásig számos területet tervez lefedni. A japán vállalat jelenleg a második legnagyobb piaci részesedéssel bír az autóipari csipgyártás piacán a holland NXP Semiconductors mögött. De itt is folyamatosan növeli felvásárlásokkal a súlyát. Tavaly 3,2 milliárd dollárért szerezték meg az amerikai Intersil nevű félvezetőgyártót, amely többek között akummulátorfeszültség-szabályzó csipeket szállított elektromos és hibrid autókba.
Az IDT viszont, amely lényegében OEM-gyártónak tekinthető, elsősorban a high-performance computing területén és a fogyasztói termékek piacán erős. Gyárt félvezetőket kommunikációs eszközökhöz, például mobil bázisállomásokhoz, rádiófrekvenciás eszközökhöz, szerverekhez, de digitális tévékbe, mobilokba és játékkonzolokba is szállítanak csipeket. A bevételei jelentősebb részét, mintegy 40 százalékát a különböző számítástechnikai megoldások hozták, a kommunikációs eszközök 29 százalékkal, a konzumer eszközökbe szállított csipek pedig 20 százalékkal járultak hozzá a legutóbbi lezárt negyedév 850 millió dolláros bevételéhez. A vállalat nettó profitja 124 millió dollár volt.
A Bloomberg Intelligence elemzője külön kiemeli, hogy a két vállalat portfóliója között nagyon kicsi az átfedés, ugyanakkor az árat magasnak tartja. Arra, hogy a két cég termékpalettája jól kiegészíti egymást, a Renesas vezérigazgatója is utalt. Bunsei Kure szerint bár más-más területre koncentrálnak, a két vállalat stratégiája nagyon hasonló.
A Renesas saját forrásból és hitelből finanszírozza a felvásárlást, és a tervek szerint jövő június végéig zárnák le a szükséges szabályzói jóváhagyások után. A párhuzamosságok felszámolásától a lezárás után két évvel nagyságrendileg évi 80 millió dollár megtakarítást várnak. Szervezetileg valószínűleg nem terheli meg az összeolvadás a Renesast, hiszen jelenleg 20 ezer dolgozója van, míg a kaliforniai vállalat mindössze 1700 embert foglalkoztat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak