Rossz évet zár az Intel, a részvényesek elégedetlenek. Egy fontos befektetője, a Third Point nevű hedge fund egyenesen az alapvető vállalati stratégia újragondolását szorgalmazza. A befektetési alap vezetője, Daniel Loeb (nyitóképünkön) az Intel igazgatótanácsa elnökének, Omar Ishraknak írt levelében többek között a csiptervezés és -gyártását szétválasztásának a lehetőségét is megfontolandónak tartja – írta a Reuters.
A befektetési alap nem véletlenül aktív: közel egymilliárd dollárja fekszik Intel-részvényekben. Az Intel árfolyama idén 21 százalékot esett, miközben a Nasdaq kompozit indexe (ez több mint háromezer vállalat papírjait tartalmazza) 43 százalékkal emelkedett. (Az igazsághoz tartozik, hogy Loeb amúgy sem egyszerű eset, tavaly a Sonynak is nekiesett.)
Több forgatókönyv is van
A hedge fund vezetője szerint a legsúlyosabb – és a legsürgetőbb – a HR-problémák rendezése. Konkrétan: az Inteltől menekülnek a legtehetségesebb csiptervezők (itt Loeb valószínűleg az egyik legnagyobb csiptervező szaktekintély, Jim Keller nyári távozására utalt).
A vállalatnak nem sikerült megőriznie vezető szerepét sem a gyártásban, sem a kiemelten kezelt szerver- és adatközponti csipek piacán, sem a feltörekvő technológiákban (elsősorban a mesterséges intelligencia területén. A gyártásban a TSMC és a Samsung körözte le, a szerverpiacon az AMD, míg az MI-rendszerekben az Nvidia csipjei a legmenőbbek.
A befektetési alap vezetője azt szorgalmazza, hogy az Intel tanácsadók bevonásával értékeljen minden lehetséges utat, amely növeli a vállalat értékét. Az egyik javaslat kevésbé fájdalmas és gyakori is: a profiltisztítás. Azaz meg kell szabadulni minden olyan korábban felvásárolt egységtől, amely nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
A másik azonban az Intel működésének az alapjait érinti: Loeb szerint egyáltalán nem biztos, hogy házon belül kell tartani a gyártást. Ebben persze lehetnek fokozatok, akár egy olyan modell is elképzelhető, mint amit a a McAfee esetében alkalmaztak (mint emlékezetes, a 2010-ben felvásárolt biztonsági céget 2016-ban önállósították, és 51 százalékát eladták egy befektetési konzorciumnak).
Stratégiai hiba, hogy az Intel sorra veszíti el fontos ügyfeleit. Idén elment az Apple, amely már ősszel brutálisan jó saját fejlesztésű (na jó, ARM-os alapokra épülő) csipekkel mutatta be új gépeit. Saját fejlesztésű csipeken dolgoznak a legnagyobb adatközpontokat üzemeltető felhőszolgáltatók köztük az Amazon és a Microsoft is, a gyártást pedig megoldják bérgyártókkal.
Köszönjük az értékes észrevételeket...
Az Intel mindössze rövid közleményében reagált a nyilvánosságra került levélre: örömmel fogadnak minden észrevételt, ami növeli a vállalat értékét, és ezáltal a befektetők érdekeit, és ez ügyben a Third Point javaslatait is várják.
A hedge fund azonban nem csak javasolt, fenyegetett is: többek között azzal, hogy változásokat kezdeményezzenek az Intel igazgatóságában, ha a vállalat jelen felállásban nem hajlandó érdemben tárgyalni a javaslataikat.
Mint a Reuters összefoglalójából kiderül, Loebék nem ok nélkül verik a tamtamot. Hiába lendítette fel a globális koronavírus-járvány a PC-piacot, valamint általában is a félvezetők iránti keresletet, az Intel nem tudott gyorsan reagálni a piaci igényekre. A szűk keresztmetszet a gyártás volt (kapacitás, technológia). Így a a nagyobb rugalmasságot adó bérgyártásra építő konkurensei gyorsabban tudtak lépni.
A helyzet persze közel sem ilyen egyszerű. Az Intel gyárai ugyanis az Intel csipekre vannak szabva, másrészt ha lenne is vevő, az nagy valószínűséggel keletről érkezne. Egy ilyen vevőjelöltet pedig a nemzetbiztonság felett őrködő hivatalok nem feltétlenül hagynának jóvá.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak