Az Amazon majdnem pontosan egy évvel ezelőtt jelentette be az izraeli Annapurna Labs felvásárlását, a becslések szerint nagyjából 350-370 millió dollárért szerezte meg az iparági veteránok által alapított chiptervező startupot. A tavaly januári, illetve az akvizíció júliusi lezásárását követő hírek arról szóltak, hogy az új leányvállalat kifejezetten az Amazon Web Services (AWS) adatközpontok számára fejleszt majd processzorokat az olyan alapvető területeken, mint a hálózati funkciók vagy a tárolás.
A múlt héten kiderült, hogy az Annapurna gyártmányai a kereskedelmi forgalomban is megjelennek. Az első, Alpine nevű termékvonal a közlemény szerint a következő generációs digitális szolgáltatásokban gondolkodó informatikai szolgáltatóknak és OEM-gyártóknak kínál megoldásokat az otthoni felhasználásra szánt gateway-ek, Wi-Fi routerek vagy hálózati adattárolók (NAS-ek) tervezésében.
A közlemény széles platformválasztékot biztosító, 32 bites ARMv7 ás 64 bites ARMv8 PoC architektúrákra épülő, perifériákkal gazdagon ellátott termékportfólóról beszél. Az Annapurna egyébként már komoly ügyfelekkel rendelkezik, mint amilyen az Asustek vagy a Netflix, de az Alpine-ról szóló közleményben más fajsúlyos gyártók (Netgear, Qnap) képviselői is megszólalnak.
Az Intel egyelőre nem célpont
Az akár négy processzort és változatos hálózati funkciókat felvonultató Alpine chipek a Bloomberg beszámolója alapján "a piac legszéléből lakmározó", alacsony fogyasztású, adattárolásban vagy hálózati szolgáltatásokban használt eszközöket célozzák meg – vagyis nem sok közük lesz a felső kategóriás szerverek piacához, amelyet az Intel elsöprő fölénnyel dominál.
A kommentárok arra is felhívják a figyelmet, hogy az Amazon profi a termékek piacosításában, ami ebben az esetben azt is jelenti, hogy a chipekre épülő szervereket és más eszközöket megkísérlik majd valamilyen módon az AWS-hez kapcsolni.
Érdekes módon az Alpine legkevésébé valószínű terepe az Amazon saját, x86-os chipekre épülő saját infrastruktúrája. Az ügyben megszólaló elemzők azt is kiemelik, hogy referencia dizájnok, szoftver stackek vagy műszaki támogatás nélkül nem lehet letenni az asztalra egy új chipet, ezek kialakítása viszont költséges és bonyolult feladat, amivel az Intel és az ARM-es konkurencia mellett ugyancsak meg kell birkóznia az Amazonnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak