Az Amazon saját fejlesztésű processzorokat dob piacra, amelyekkel az adattárolás vagy hálózati szolgáltatások speciális piacát célozza meg.

Az Amazon majdnem pontosan egy évvel ezelőtt jelentette be az izraeli Annapurna Labs felvásárlását, a becslések szerint nagyjából 350-370 millió dollárért szerezte meg az iparági veteránok által alapított chiptervező startupot. A tavaly januári, illetve az akvizíció júliusi lezásárását követő hírek arról szóltak, hogy az új leányvállalat kifejezetten az Amazon Web Services (AWS) adatközpontok számára fejleszt majd processzorokat az olyan alapvető területeken, mint a hálózati funkciók vagy a tárolás.

A múlt héten kiderült, hogy az Annapurna gyártmányai a kereskedelmi forgalomban is megjelennek. Az első, Alpine nevű termékvonal a közlemény szerint a következő generációs digitális szolgáltatásokban gondolkodó informatikai szolgáltatóknak és OEM-gyártóknak kínál megoldásokat az otthoni felhasználásra szánt gateway-ek, Wi-Fi routerek vagy hálózati adattárolók (NAS-ek) tervezésében.

A közlemény széles platformválasztékot biztosító, 32 bites ARMv7 ás 64 bites ARMv8 PoC architektúrákra épülő, perifériákkal gazdagon ellátott termékportfólóról beszél. Az Annapurna egyébként már komoly ügyfelekkel rendelkezik, mint amilyen az Asustek vagy a Netflix, de az Alpine-ról szóló közleményben más fajsúlyos gyártók (Netgear, Qnap) képviselői is megszólalnak.

Az Intel egyelőre nem célpont

Az akár négy processzort és változatos hálózati funkciókat felvonultató Alpine chipek a Bloomberg beszámolója alapján "a piac legszéléből lakmározó", alacsony fogyasztású, adattárolásban vagy hálózati szolgáltatásokban használt eszközöket célozzák meg – vagyis nem sok közük lesz a felső kategóriás szerverek piacához, amelyet az Intel elsöprő fölénnyel dominál.

A kommentárok arra is felhívják a figyelmet, hogy az Amazon profi a termékek piacosításában, ami ebben az esetben azt is jelenti, hogy a chipekre épülő szervereket és más eszközöket megkísérlik majd valamilyen módon az AWS-hez kapcsolni.

Érdekes módon az Alpine legkevésébé valószínű terepe az Amazon saját, x86-os chipekre épülő saját infrastruktúrája. Az ügyben megszólaló elemzők azt is kiemelik, hogy referencia dizájnok, szoftver stackek vagy műszaki támogatás nélkül nem lehet letenni az asztalra egy új chipet, ezek kialakítása viszont költséges és bonyolult feladat, amivel az Intel és az ARM-es konkurencia mellett ugyancsak meg kell birkóznia az Amazonnak.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.