A közösségi hálózat API-jára támaszkodó fejlesztők néhány napja legalább azt megtudhatták, miért nem funkcionál többé a megoldásuk. Az ügy szépen kidomborítja a Twitter működését a Musk-érában.

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy itteni idő szerint január 13-án hajnalban rejtélyes módon elkezdtek működésképtelenné válni a Twitter alkalmazásprogramozási felületére, röviden API-jára épülő, a közösségi hálózat tartalmait a hivatalos megoldáshoz képest eltérő formában feldolgozó programok.

Mivel egy esetleges rendszerszintű változásról egyik érintett app fejlesztőjét sem értesítette a Twitter, kezdetben a többség abban reménykedett, hogy csak egy váratlan hibáról van szó. Ahogy teltek az órák, majd a napok, az egyre világosabbá vált, hogy nem technikai gikszer áll a háttérben. Hogy akkor pontosan mi is, arra viszont még többet kellett várni, mert a durva állománytisztításon átesett Twittertől senki nem reagált a megkeresésekre.

Időutazók előnyben

A rádiócsendet végül mút hét kedden törte meg a cég úgy, hogy abban nem volt sok köszönet. A témával kapcsolatban kiadott rövidke üzenetben ugyanis az állt, hogy a Twitter komolyan veszi "régóta érvényben lévő API-szabályait", aminek következtében "lehetséges, hogy egyes appok nem működnek".

Attól most tekintsünk el, hogy jogi értelemben soha nem voltak API-szabályok, csak a Twitter és a külső fejlesztők viszonyát rögzítő fejlesztői megállapodás (Developer Agreement) ezt szabályozó passzusairól beszélhetünk. Ennél sokkal érdekesebb, hogy azok a bizonyos "régóta érvényben lévő" szabályok csak két nappal később, múlt hét csütörtökön kerültek bele a hivatalos dokumentumba.

A jelenlegi állapotában 2023. január 19-ével hatályos megállapodás szövege valóban szigorú feltételeket szab a cég API-jának felhasználására. A licencelt anyagokra érvényes felhasználási korlátozásokat felsoroló szakasz c) pontja ugyanis kifejezetten tiltja, hogy a külső fejlesztők a Twitter meglévő alkalmazásait helyettesítő vagy azokhoz hasonló szolgáltatást vagy terméket alkossanak.

Csakhogy mindez a Wayback Machine által január 18-án rögzített változatban egyáltalán nem szerepelt. Tehát az érintett alkalmazások működését úgy tette tönkre a Twitter közel egy hétig, hogy arra semmiféle alapja nem volt. Az API-kra támaszkodó fejlesztők számára ez azért is lehet különösen fájó, mivel a közösségi platform korábbi vezetősége 2021 végén kifejezetten támogató jellegű pontosításokat és változtatásokat eszközölt a partnerekre vonatkozó szabályzatban. A cég szerint mindezt azért, "hogy egyértelművé tegyük a fejlesztői ökoszisztémát, és olyan nyílt API-platformot biztosítsunk, amely megkönnyíti a fejlesztők számára az építkezést, az innovációt és a nyilvános diskurzus befolyásolását".

Más szelek fújnak

A Twittert végül kényszerből megvásárló Elon Musk irányítása alatt minden szempontból új szelek fújnak a cégnél. Az excentrikus multimilliárdos valóságos ámokfutásba kezdett annak érdekében, hogy a vállalat megfelelő pénzügyi eredményeket tudjon hozni. A már említett brutális mértékű elbocsátási hullám mellett az elmúlt néhány hónap bővelkedett kapkodó vagy éppen kétségbeesettnek tűnő lépésekben, de Musk egyelőre mindig képes volt új szintre lépni a káoszba taszított közösségi platform reformjait illetően.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.