Európai idő szerint péntek hajnalban kezdtek szállingózni a felhasználói panaszok arról, hogy leállt egy sor, évek óta rendben működő, Twitterhez kapcsolódó harmadik fél által fejlesztett és üzemeltetett szolgáltatás. Az érintettek között volt például a Tweetbot, a Twitterific, illetve a Fenix androidos verziója.
A Twitter alkalmazásprogramozási felületére, röviden API-jára épülő, a közösségi hálózat tartalmait eltérő formában feldolgozó programok készítői egyöntetűen értetlenül álltak a történtek előtt, és egy ideig legtöbben abban reménykedtek, hogy csak valamiféle időleges technikai baki történt a szebb napokat is látott platformnál (ilyesmire legutóbb pár napja volt példa). Ezt azért is gondolhatták így, mivel a Twitter előzetesen egyikőjüket sem tájékoztatatta egy esetleges szándékos változtatásról, ami ilyen drasztikusan érintené a külső fejlesztésekre épülő szolgáltatásokat.
Az órákból azonban napok lettek, a programok pedig továbbra sem akartak úgy funkcionálni, ahogy eddig tették. Mindeközben sem a sajtó, sem a "hidegre tett" szoftverek fejlesztői nem voltak képesek bármiféle érdemi információhoz jutni a vállalattól. (Utóbbi persze nem is csoda, hiszen a céget néhány hónapja átvevő Elon Musk az azonnali, általános és drasztikus mértékű leépítés során a kommunikációs részleget "kiemelt bánásmódban" részesítette.)
Kivételek, pletykák és partizánakciók
A történtek tisztázásában ugyan a Twitter semmit sem segített, ám különböző jelek és hírmorzsák alapján egyre inkább az tűnt valószínűleg, hogy a platform szántszándékkal vágta rá az ajtót az adatfolyamára támaszkodó népszerű külső alkalmazásokra. Egy ilyen jel volt az például, hogy az API bizonyos programok esetében továbbra is működőképes maradt, de az üdítő kivételek között szinte kizárólag kisebb felhasználói bázissal bíró, és így kevésbé jelentős megoldások voltak.
Aztán a The Information belső kommunikációs anyagokra hivatkozva már arról cikkezett, hogy minden kétséget kizárólag szándékos változtatás áll a háttérben. A lap mindezt egy twitteres szoftvermérnök üzenetére hivatkozva állította. Hétfőre fordulva pedig olyan pletykák indultak el, miszerint a vállalat arra készül, hogy hivatalosan tájékoztatja a leállásban érintett fejlesztőket.
Utóbbira ugyanakkor még a cikk írásának pillanatában sem került sor, miközben az érintettek különböző barkácsmegoldásokkal igyekeznek válaszokat és megoldásokat találni a problémára. A Tweetbotnál például új APi-kulcsok bevetésével vasárnapra sikerült részleges funkcionalitással életet lehelni az alkalmazásba, ám az rövid idő után újra működésképtelenné vált. A Tweetbot egyik vezetője szerint mindez csak megerősíti azt a vélekedést, miszerint tudatos és célzott kizárási akció zajlik éppen.
Csak a pénz beszél
És hogy mindez miért történik? Bár a társaság, vagy az azt birtokló, más ügyekben sokkal dinamikusabban kommunikáló Elon Musk ezt eddig ne kötötte senki orrára, vélehetően minden a pénzről szól. A Twitter gyenge bevételtermelő képességére rendszeresen panaszkodó Musk sokkal többet szeretne kisajtolni a platformból. A most lekapcsolt külső megoldásokkal az lehetett a főnök gondja, hogy azok jellemzően nem futtatnak le ugyananyi reklámot, mint maga a Twitter appja, így a cég potenciális bevételtől esik el.
A találgatások között szerepel az is, hogy a továbbiakban esetleg csak az ősszel kapkodva bevezetett, majd némi újragondolás után decemberben ismért debütált Blue szolgáltatásra előfizetőknek tenné lehetővé a Twitter, hogy az API-jára épülő külső megoldásokat vegyenek igénybe.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak