Az EU-s szabályozási keretek nemhogy csökkentenék, hanem éppenhogy növelik Európa amúgy is tetemes lemaradását az Egyesült Államoktól, nyilatkozta a Financial Timesnak.

Szilícium-völgybeli útjáról üzent az Európai Unión vezetőinek Cristial Klein, Európa negyedik legnagyobb értékű tőzsdei cégének, az SAP-nak a vezérigazgatója (a fenti képen). Hibás stratégia a mesterséges intelligencia túlszabályozása, mert csak növeli Európa amúgy is létező és jelentős technológiai lemaradását az Egyesült Államoktól, nyilatkozta a Financial Timesnak. "Teljes mértékben ellenzem a technológia szabályozását, nagyban ártana Európa versenyképességének, ha jobban tudnám tesztelni itt [ti. az Egyesült Államokban] az MI-modelljeimet" – mondta.

Klein problémája amúgy nagyon is konkrét. Éles versenyt vív a Salesforce-szal és az Oracle-lel, melyek sokkal szabadabb jogi környezetben fejleszthetnek, mint az SAP Németországban.

Az európai szabályozás proaktív, azaz már a fejlesztések is szigorú keretek között folyhatnak, miközben egyelőre legfeljebb sejtéseink lehetnek a technológia lehetőségeiről. Bár az USA-ban is van szándék, hogy a szabályozást ebbe az irányba vigyék, egyelőre a technológiai ipar érvei győztek. A hétvégén Gavin Newsom kaliforniai kormányzó megvétózta azt a törvényjavaslatot, amely az EU-s szemléletet követve proaktívan állítana fel korlátokat a fejlesztések elé.

Az amerikai big techeknek annyira nem komfortos az EU-s szabályozási környezet, hogy egyes MI-alapú megoldásaikat nem is teszik elérhetővé az Unióban. Az Apple új telefonjai például emiatt érkeznek csökkentett funkcionalitással Európába.

Klein szerint – aki egyébként saját bevallása szerint közelről figyeli a téma körül kialakult európai polémiát – azért rossz az uniós szemlélet, mert a technológia korlátok közé szorításával akarja kiszűrni a káros hatásokat, miközben ehhez az eredményt, a kimenetet kellene szabályoznia.

Mindez azonban nem akadályozza meg az SAP-t, hogy az MI terén is felvegye a versenyt a konkurenseivel. A cég évi 2 milliárd eurót fordít MI-fejlesztésekre, ami aprópénz a big techek 100 milliárd dolláros költekezéseihez képest. Az SAP-nak azonban nincs szüksége hatalmas adatközpontokra és fejlesztési kapacitásra, hogy általános nagy nyelvi modelleket építsen és képezzen. De hiába kaparják le az LLM-ek képzéshez az egész internetet, egy ilyen modell valószínűleg hibás kimenetet ad, ha egy cég üzleti adataival kapcsolatban kérdezik, indokolta a lapnak Klein az MI-fejlesztésre fordított szerényebb költségvetésüket, amit elsősorban a tavaly bemutatott Joule chatbot fejlesztésére fordítanak. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy az SAP sem mondott le az LLM-ről. Három startupba, az Aleph Alphába, az Anthropicbe és a Cohere AI-ba összesen már több mint egymilliárd euróval szállt be.

Ifjú titánok kerestetnek

Klein arról is beszélt az interjúban, hogy folyamatosan keresik a fiatal tehetségeket. Emiatt több amerikai csúcsegyetem (pl. UCLA, Berkeley, Stanford) közelében nyitnak fejlesztőlaborokat. Mindenekelőtt MI-fejlesztőket keresnek.

A munkahelyi légkörrel azonban valami nagyon nem stimmel a cégnél, főleg Németországban, és nem csak a tavaly év végén meghirdetett ún. Winning Culture miatt. Egy a közelmúltban végzett belső felmérés szerint a német alkalmazottak 51 százaléka simán átmenne egy rivális céghez, ha tehetné, és mindössze a dolgozók 38 százaléka bízik "teljes mértékben" a menedzsmentben.

Klein januárban hirdett egy nagy szerkezetátalakítási programot, amit eredetileg csak 8000 dolgozót érintett volna a mintegy 110 ezerből, és azt ígérték, utána mindenkinek jobb lesz. Az átalakítás során bizonyos feladatok támogatására MI-megoldásokat vezettek be. Aztán júliusban az elbocsátottak száma felment 10 ezerre, a várt hatás pedig elmaradt. A mostani felmérésben csak a dolgozók 15 százaléka mondta, hogy a reorganizáció után javultak a munkakörülményei. Klein ugyanakkor azt mondta a lapnak: ha nem alkalmaznák a cégnél az MI-t, az SAP már nem lenne versenyképes.

(Fotó: SAP)

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.