Egyelőre nem lesz szigorú mesterségesintelligencia-törvénye Kaliforniának. Az állam kormányzója, Gavin Newsom vasárnap megvétózta az MI biztonságáról szóló törvényjavaslatot, amit az érdekelt cégek is erősen kritizáltak az OpenAI-jal az élen. A kormányzó osztotta az iparág szereplőinek aggodalmát, miszerint a törvényjavaslat elfogadása akadályozná az innovációt, és akár nemzetbiztonsági kockázatai is lehetnek.
Newsom szerint a törvényjavaslat olyan szempontokat sem vesz figyelembe, hogy egy MI-rendszert magas kockázatú környezetben (kritikus döntéshozatal, érzékeny adatok felhasználása stb.) vagy valamilyen egyszerűbb alapprobléma megoldására használnak. Minden helyzetre ugyanazt a szigorú szabályozást alkalmazná.
Újra nekifutnak, ha kell, a szövetségi kormány nélkül
Newsom nem vonta kétségbe, hogy szabályozásra szükség van. Ezért a generatív MI vezető szakértőit felkérte, hogy segítsenek a működőképes szabályozási keretek megalkotásában. Emellett utasította az állami szerveket, hogy bővítsék ki a mesterséges intelligencia használatához kapcsolódó potenciális katasztrófaesemények kockázataira vonatkozó vizsgálataikat (választások befolyásolása, munkahelyek megszűnésének kockázatai stb.).
A törvényjavaslat atyja, Scott Wiener demokrata szenátor szerint fontos lenne mielőbb szabályozni az MI fejlesztését és felhasználását, mert a technológia hamarosan ellenőrizhetetlenné válhat. Wiener a kormányzó döntésére úgy reagált, hogy az Kaliforniát kevésbé biztonságos hellyé teszi. A vállalatok ugyanis továbbra is mindenféle szabályozás nélkül fejleszthetik a mesterséges intelligenciájukat.
Newsom kormányzó szerint viszont olyan törvényi keretekre van szükség, amely az MI-rendszerek empirikus elemzésén alapul, és szövetségi szintű. De ha a Kongresszus nem tud megállapodni a szövetségi szabályozásról, akkor Kaliforniának önállóan kell lépnie, hangsúlyozta.
Az ipar örül
A Chamber of Progress technológiai iparági (lobbi)szervezet (melyet többek között az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google is támogat) üdvözölte Newsom döntését. Szerintük ez Kalifornia egyik fő értékének jegyében történt: az állam technológiai gazdasága fejlődésének kulcsa ugyanis mindig a verseny és a nyitottság volt.
Az iparági szereplőknek rengeteg kifogásuk volt a törvényjavaslattal kapcsolatban. Az például, hogy szerintük alacsonyan húzná meg azt a határt, ahonnan már meg kellene felelni az előírásainak. A javaslat például biztonsági tesztelést írt volna elő minden olyan MI-modellre, amelynek fejlesztése több mint 100 millió dollárba kerül, vagy amelyek meghatározott mennyiségű számítási teljesítményt igényelnek. Emellett a fejlesztőknek egyfajta "lekapcsoló gombot" is kellene biztosítaniuk az állam számára, ha az MI elszabadulna.
A modellfejlesztést pedig bizonyos esetekben (amikor a modellek képességei átlépnek egy meghatározott határvonalat) egy állami szervnek kellene felügyelnie.
A javaslat ellen nem csak a big techek és a kisebb érintettek tiltakoztak szinte egyhangúan. Scott Wiener elképzelése a Kongresszus egyes demokrata képviselőinél sem talált értő fülekre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak