A politikusok boldogok, a piaci szereplők kevésbé: úgy vélik, jogászok fogják elvinni azt a pénzt, amit MI-fejlesztőkre is költhetnének.

Ha minden rendben halad, az Unió lesz az első, ahol törvénnyel terelik mederbe a mesterséges intelligencia fejlesztését és alkalmazását. Az Európai Parlament a múlt héten közel negyven órás vita és egyeztetés után megállapodott annak az uniós törvénytervezetnek a végső szövegéről, amely szabályozza az MI fejlesztését és alkalmazását, beleértve kormányzati célú felhasználását (például a biometrikus alapon történő megfigyelésekhez).

A jogszabály várhatóan a jövő év elején lép hatályba, de alkalmazni csak két évvel később, 2026-tól kell.

A kormányzati célú felhasználást is korlátozzák

Minden alapmodellnek (mint amin a ChatGPT is alapul) és általános célú mesterségesintelligencia-rendszernek átláthatónak kell lennie. Csak úgy kerülhetnek forgalomba, ha rendelkeznek a működésükre vonatkozóan teljes körű műszaki dokumentációval, igazolják, hogy megfelelnek az EU szerzői jogi törvényeinek, valamint elérhetővé kell tenni egy részletes ismertetőt arról is, hogy a modellek képzéséhez milyen tartalmakat használtak fel.

Azoknál a jelentős hatással bíró alapmodelleknél, amelyeknél felmerülhetnek rendszerszintű kockázatok, fel kell mérni a veszélyeket, és intézkedési tervet kell készíteni a mérsékelésükre. A fejlesztőknek alá kell vetniük MI-jüket kontradiktórius tesztelésnek, az MI-vel kapcsolatos súlyos incidenseket jelenteniük kell az Európai Bizottságnak, továbbá biztosítaniuk kell a rendszer kiberbiztonságát, és jelentést kell készíteniük rendszerük energiahatékonyságáról is.

Az EP a kormányok MI-alapú valós idejű biometrikus megfigyelését is korlátozta. Közterületen csak bizonyos bűncselekmények esetén; valós, meglévő vagy előre látható fenyegetések (például terrortámadás) megelőzésére; illetve a legsúlyosabb bűncselekményekkel gyanúsított személyek felkutatására lehet bevetni.

Tilos az MI-t a manipulációra használni, segítségével társadalmi értékelést vagy bármilyen, biometrikus elemzésen alapuló kategorizáló rendszert használni (amilyent például Kínában évek óta építgetnek). Szintén tilos azt MI-t használni koruk, fogyatékosságuk vagy gazdasági helyzetük miatt kiszolgáltatottak kizsákmányolására.

A szabályok megsértőire 7,5 millió eurótól (vagy a globális forgalom 1,5 százalékától) 35 millió euróig (vagy a forgalom 7 százalékáig) terjedő büntetést lehet kiszabni.

A politikusok örülnek, a cégek kevésbé

Thierry Breton, a belső piacokért felelős uniós biztos szerint történelmi jelentőségű, hogy az EP megállapodott az MI szabályozásában. Az Unió elsőként értette meg a globális szabványalkotás fontosságát, és ez olyan indítóállás, ami a globális mesterségesintelligencia-verseny élére az EU startupjait és kutatói, mondta a biztos.

A DigitalEurope, amely az uniós digitális ipar egyik legjelentősebb szakmai szervezete, sokkal pesszimistább: szerintük csak egy újabb terhet kapnak a nyakukba. A szervezet főigazgatója, Cecilia Bonefeld-Dahl hangsúlyozta: teljes mértékben támogatják az MI-vel kapcsolatban a kockázatalapú megközelítést (évek óta ez van terítéken, és legutóbb a G7 csoport is ebben állapodott meg. Az azonban, hogy a parlament a technológia helyett az alapmodelleket akarja szabályozni, feje tetejére állítja az egész koncepciót. Szerinte a cégek jogászokra költenek majd ahelyett, hogy mesterséges intelligencia mérnököket vennének fel.

De elégedetlenek a jogvédők is: a European Digital Rights, amely szerint a parlament lényegében legalizálta az EU-ban a biometrikus megfigyelést. A profilalkotást tiltó részek szerintük túlságosan megengedőek.

Piaci hírek

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.