Legalábbis így látja a VMware egyik vezetője, aki szerint mindkét oldal felelős a kialakult helyzetért, ami senkinek nem jó.

A koronavírus okozta leállások és korlátozások alaposan felforgatták az informatikai szektor életét (is). Voltak szegmensek, például a távmunkát segítő alkalmazások, vagy éppen az otthoni szórakoztatást, kikapcsolódást lehetővé tevő játékok, amelyekre kifejezetten serkentő hatással volt a kényszerhelyzet. Máshol, mint mondjuk a PC-k és tabletek esetében időleges felfutást hozott, aminek később jöhet a böjtje. És persze voltak olyan területek is, ahol komoly negatív következményei lettek a vírus hozta gazdasági bizonytalanságnak. Nagy beruházások, előkészítés alatt lévő projektek kerültek parkolópályára, mivel a jövővel kapcsolatban bizonytalan ügyfelek sokkal óvatosabbá váltak.

A vírust könnyebb kimozogni

Ha a fentiek ellenére sem éreznék kényelmetlenül magukat az informatikai piac szereplői, akkor "szerencsére" akad egy másik, a globális kereskedelmet és üzleti folyamatokat legalább ennyire befolyásoló téma a nem túl kellemes 2020-as évben. Ez pedig az Egyesült Államok és Kína között immár több éve tartó, és a jelek szerint egyre csak erősödő konfliktus. A nagyhatalmak egymásra dobált vádjai és szankciói ráadásul nehezebb környezetet teremtenek, mint a koronavírus.

Ezt az álláspontot osztja a VMware ázsiai régióért felelős vezetője is, aki a Registernek nyilatkozva beszélt arról, hogy a cégnél több problémát is okozott a legfelsőbb szinteken zajló politikai tusakodás. Az amerikai székhelyű vállalat alelnöke meglehetősen diplomatikusan nem akart állásfoglalni abban a kérdésben, hogy melyik félnek van igaza, vagy hogy ki "ütött" előbb. 

Duncan Hewett ugyanakkor világossá tette, hogy sem az nem tesz jót, hogy a kínai kormány egyre komolyabb feltételeket szab azzal kapcsolatban, kikkel üzletelhetnek a belföldi vállalatok, sem az, hogy az USA-ban szintén emelkedik a beszerzendő engedélyek kupaca, amelyek azt hivatottak biztosítani, hogy az amerikai vállalatoktól ne kerüljön kritikus technológia, amelyet például a kínai hadsereg használhatna fel.

A nehézségek ellenére a VMware számai nem alakultak rosszul. Az IDC nyári elemzése szerint például valamivel nőtt is a cég amúgy sem gyenge jelenléte a hiperkonvergens rendszerek szoftverszállítói között. Pozícióját pedig idén sem felejtette el tovább erősíteni azzal, hogy több kisebb vállalatot is felvásárolt.

Hol lesz a vége?

Ami a nagyobb képet illeti, a helyzet egyáltalán nem tűnik jónak. Az amerikai elnök valószínűleg a jövő hónapban esedékes választásnak igyekezett megfelelően megágyazni azzal, hogy a nyáron magasabb fokozatba kapcsolta Kína-ellenes retorikáját. Donald Trump kitiltási rendeletet hozott az amerikában is rendkívül népszerű közösségi alkalmazás, a TikTok, illetve a kínai diaszpóra számára szinte létfontosságú WeChat betiltására. A fordulatokban gazdag történetnek még most sincs vége, de az bizonyos, hogy a másik oldal sem nézi ölbe tett kézzel a műsort, és válaszul szinte azonnal megszülettek a kínai korlátozó intézkedések. Mindeközben pedig egyre nagyobb bajba kerül a Huawei, amelyet lassan, de biztosan fojtanak meg a kínai távközlési cégre szabott amerikai szankciók.

Piaci hírek

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.