Aktív eutanáziát alkalmazott a Microsoft a Windows Phone 7.5 és 8.0 változatokon. Még a múlt héten jelentette be a szoftverfejlesztő óriás, hogy kedden (február 20-án) lejár a fent említett verziók terméktámogatása. Ez egyben azt is jelenti, hogy ezen a napon a Mobile Push Notification szolgáltatásokat kikapcsolják a Windows Phone 7.5 és 8.0 esetében.
Butulnak az okostelefonok
A fenti funkció kikapcsolásával többé nem működik az elvesztett telefont megtalálni segítő "Find your phone" lehetőség, és az élő csempék (Live Tiles) sem frissülnek tovább. Természetesen a többi, szintén értesítésre alapuló szolgáltatás sem lesz használható a következő naptól.
Az operációs rendszert futtató készülékek mindazonáltal működőképesek maradnak, alapvető feladatukat továbbra is el fogják látni. Lehet velük telefonálni, böngészni, SMS-t küldeni és így tovább. Mivel azonban a platformokat mindig is mostohán kezelték a fejlesztők, az amúgy sem gazdag appválaszték már biztosan nem bővül tovább, és a már meglevőket sem frissítik. Ez egyszerre jelenti az ismert hibák javítási esélyének zéróra csökkenését és az újonnan felfedezettek sem kapnak update-eket.
Azok, akik a fentiek ellenére mégis úgy döntenek, hogy kitartanak a korosodó rendszerek mellett, továbbra is élvezhetik a riválisoktól eltérő grafikus kezelőfelület egyediségét. A Microsoft csempés GUI-ja az Apple/Android duó megszokott ikonjaival szemben kínál alternatívát, olyan felhasználói élményt, mely már asztali környezetben is avíttasnak számít. A Windows 8 ugyanis maga sem volt egy sikertörténet, a Windows 7-et nem tudta megelőzni, a Windows 10 pedig már nem hagy helyet a terjeszkedésre.
Valamit nagyon elszámítottak a Microsoftnál
Visszatérve a Microsoft mobil OS-éhez: a platform sosem élvezett akkora támogatást, mint amekkorára szüksége lett volna. Sem fejlesztője, sem a telefongyártók részéről nem kapta meg azt a figyelmet, ami valódi versenytárssá tehette volna az Apple vagy a Google megoldásaival szemben.
Legnagyobb támogatójának a Nokia számított, mely elavult Symbian operációs rendszerét váltotta le a Windows Phone csempés verzióival. Ez a lépés azonban nem mentette meg a finn vállalatot a telefongyártó részleg kényszerű eladásától, melyre a Microsoft csapott le. 2013-ban elképesztőnek számító összegért, 5,44 milliárd euróért kebelezte be Redmond a skandináv vállalat telefonos egységét, abban a reményben, hogy ezzel egy kézben tudhatja a szoftver és a hardver fejlesztését, így pedig olyan potenciál nyílik meg előtte, mint amit az Apple tudhat magáénak.
Még másfél év sem telt el, amikor kiderült, hogy valamit nagyon elszámítottak a Microsoftnál. Első nekifutásra ugyanis elbocsátották az átvett Nokia alkalmazottak közel felét, 12 500 embert (többek között a komáromi gyár is ennek a változásnak esett áldozatul). Emellett szinte a teljes cégértéket kénytelen volt leírni az akkor már Satya Nadella vezette amerikai szoftveróriás. Az ünnepi időszakra pedig úgy döntött a vállalat, hogy elhagyja a közismert márkanevet, a Nokia telefonok a továbbiakban kizárólag Lumia névvel próbálták vásárlásra csábítani a vevőket.
Szűk egy évvel később azonban tovább fogyatkozott a Nokia-örökség: négy számjegyű elbocsátással és egy majdnem egymilliárd dolláros leírással omlott atomjaira a Microsoft nokiás kalandja. 1850 fős elbocsátást és 950 milló dollárra rúgó leírást hozott nyilvánosságra a redmondi nagyvállalat. A leépítés legnagyobb része, mintegy 1350 fő a finnországi központból volt kénytelen távozni, ezzel a cég "felperzselte" a Nokia egykori bázisát.
Az utolsó, jelképes szöget a Microsoft okostelefonos kalandjába Bill Gates verte be. A vállalat alapítója ugyanis nyilvánossá tette tavaly szeptemberben, hogy lecserélte Windows Phone telefonját. Egy Android készülékre esett a választása, igaz, a márkát nem volt hajlandó megnevezni. Azt ugyanakkor fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy habár nyílt forrású operációs rendszert futtat készüléke, azon számos Microsoft szoftver található.
Célkeresztben a sokáig használható laptopok
Merre tart Redmond a mobil szegmensben? Nos, miután az okostelefonokkal megégette magát, ezért ezt a vonalat nem erőlteti tovább. Az is ismert, hogy a Windows Phone 10 életciklusa meddig tart: 2019 decemberében jár le a platform terméktámogatása. Ezt követően végre megszabadulhat a vállalat a mostanra nyűggé vált részlegtől.
Ehelyett inkább az ultrahordozható, sokáig üzemelő laptopok felé kacsingat. A Windows-ok ARM alapú laptopokon való futtatásába ugyan egyszer már beletört a cég bicskája, és most is akadnak döccenők, de a Microsoft hisz benne, hogy a Windows 10-es, Snapdragon processzorokat használó eszközök beváltják a hozzájuk fűzött reményeket, és sikeresek lesznek a piacon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak