A forrás megbízható, ugyanis a Microsoft oldalára került ki, de nyilván nem szándékosan, mert a vállalat azóta már eltüntette az infót.

Múlt héten véletlenül kikerült a Microsoft oldalára, hogy milyen korlátozásokkal kell számolniuk a Windows 10 on ARM használóinak. Azt, hogy lesz ilyen Windows-változat, már 2016 vége óta lehet tudni. Most már azt is világos, hogy miben lesz más, mint az Intel platform.

A Qualcomm 2016 decemberében jelentette be a Windows Hardware Engineering Community rendezvényen, hogy összehozzák a Windows 10-et a Snapdragonokkal. Tavaly áprilisban pedig már arról volt szó, hogy még az év vége előtt kijöhetnek az ARM processzort használó Windows 10-es PC-k. Habár a termékekre még várni kell, a Microsoft valamelyik munkatársának a hibájából ország-világ értesülhetett róla, hogy miről kell lemondaniuk azoknak, akik ARM-os architektúrán akarnak Windows 10-et használni.

A listában öt korlátozás szerepelt, melyek az Intelétől eltérő mikroarchitektúrára és a kisebb számítási teljesítményre vezethetők vissza. Azaz ha úgy tetszik, nincs is itt semmi szenzáció. Nézzük, konkrétan mi is az az öt kényszerű kompromisszum!

Más architektúra – más szolgáltatások

1. Az ARM-os Windows nem futtatja az x86-ra írt natív 64 bites alkalmazásokat. Ennek oka az, hogy az ARM platformra még nem átírt alkalmazásokat az ARM-os Windows 10 emulált környezetben tudja futtatni (Windows on Windows szoftveres réteg), amit csak a 32 bites alkalmazásokhoz készült el.

2. Kizárólag ARM64-es meghajtóprogramokat lehet használni Windows 10 on ARM-on, az x86-os meghajtóprogramokat el lehet felejteni. A processzorgyártó az alap meghajtókat (integrált GPU, USB port, hálózati csatoló) adja, de egyelőre meglehetősen szűk a kínálat, így nagyon sok olyan, saját meghajtót igényló eszközzel lehet számolni – legalábbis egy ideig –, ami nem lesz használható ARM-os Windowszal.

3. Le kell mondani az olyan alkalmazásokról és játékokról, melyekhez DirectX-ból a 9-esnél régebbi verzió kell. A Windows on ARM nem támogatja az OpenGL 1.1-nél régebbi verziót használó játékokat, valamint azokat sem, melyekhez hardveres gyorsítású OpenGL kell. Az olyan játékokat sem lehet majd futtatni a platformon, melyek tartalmaznak csalás (cheat) elleni védelmet.

4. Nem fog működni (megfelelően) az operációs rendszer felhasználói felületének testre szabása sem. Olyanokra kell itt gondolni, mint a bevitelimód-szerkesztő, a shell-kiterjesztések, vagy a felhős alkalmazások, például a Dropbox kezelése. Ezekből natív ARM-változatokra lesz szükség.

5. A virtualizációban is lesznek korlátok. A Windows 10 on ARM nem támogatja a Hyper-V-t. Ez némileg meglepő, mivel a a Windows 7-től kliensre is lehet telepíteni.

A korlátozások végső soron nem okozott nem drámaiak, hiszen a legtöbb 32 bites alkalmazás az ARM-os Windowson is minden gond nélkül fut majd.

Konzumer tech

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.