Kína a technológiai ipar két kulcsfontosságú alapanyagának kivitelét szigorítja.

Augusztus elsejétől csak külön engedéllyel lehet bizonyos gallium- és germániumvegyületeket exportálni Kínából, jelentette be a hét elején a kínai kereskedelmi minisztérium. Az ilyen kiviteli engedélykérelmekben meg kell jelölni az importőröket és a végfelhasználókat is, és előre be kell jelenteni azt is, hogyan fogják ezeket a fémeket felhasználni. A szigorítást nemzetbiztonsági okokkal indokolták. A gallium és a germánium a periódusos rendszer szomszádos elemei. Előbbi ezüstszínű lágy fém, amelyet például félvezetők, diódák előállítására használnak, míg a germánium például a száloptikagyártás fontos alapanyaga.

Az intézkedés, amelynek az ad külön súlyt, hogy Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter pekingi látogatása előtt pár nappal jelentették be, váltást jelez Kína ritkaföldfém-politikájában. Ez még nem az, aminek a lehetősége ott van Kína kezében, a fél világ mégis azt találgatja, merre tovább. (A gallium például ritka, de nem számít ritkaföldfémnek, kb. annyi van belőle a földkérekben, mint az ólomból.)

Tavaly ősszel ugyanis a kínai külügy még odanyilatkozott, reagálva egy ausztrál beszólásra, hogy "a kritikus ásványkincsekkel rendelkező országoknak pozitív szerepet kell játszaniuk a vonatkozó ipari és ellátási láncok biztonságának és stabilitásának megőrzésében", és "senki sem használhatja a gazdaságot politikai eszközként vagy fegyverként, és nem destabilizálhatja a globális ipari és ellátási láncokat". De úgy látszik, azóta kicsit másként gondolják Pekingben.

Kína árelőnye verhetetlen

Washington egyik szankciót hozza a másik után, és már szinte nincs olyan terület a félvezetőipartól a felhőig, ahol ne korlátozná Kína hozzáférését bizonyos technológiákhoz. A technológiai ipar anyagi alapja ellenben Peking kezében van. A CNBC idézi ezzel kapcsolatban a feltörekvő piacokkal foglalkozó Eurasia Group tanácsadó cég egy elemzését: Kína az integrált kitermelés és feldolgozás, a méretgazdaságosság és az állami támogatások miatt olyan költséggel tud szállítani ritkaföldfémeket, melyet a versenytársai nem tudnak elérni. De amikor ezt Kína megpróbálta a maga javára fordítani pl. áremeléssel, azzal helyzetbe hozták a nem kínai kitermelést és feldolgozóipart.

Jelenleg ott tartunk, hogy szinte minden, a félvezetőiparban jelentős szerepet betöltő gazdaság (pl. Hollandia, Dél-Korea, Japán) felsorakozott az amerikai szankciók mellett, ha olykor félszívvel is. (Peter Wennink, az ASML vezére például több fórumon is bírálta az exportkorlátozásokat.) Az EU eközben ellátását próbálja diverzifikálni, a közelmúltban az Európai Tanács is ebben állapodott meg.

Elemzők korlátozott hatással számolnak

A Eurasia Group CNBC-nek nyilatkozó elemzői szerint a kínai lépésnek korlátozott lesz a hatása a globális kínálatra. Szerintük ez csak Peking figyelmeztetése Washingtonnak és szövetségeseinek, hogy van a kezében fegyver arra az esetre, ha további szankciókat vetnének be a kínai félvezetőipar korlátozására.

Hasonlóan nyilatkoztak a dél-koreai ipari minisztérium és a tajvani külügyminisztérium tisztviselői is: azzal számolnak, hogy az új szabálynak csekély és csak rövid távú hatása lesz. Ugyanakkor a dél-koreai tisztviselő szerint elképzelhető, hogy az intézkedést kiterjesztik más anyagokra is. Ez utóbbi forgatókönyvet egy kínai iparági szakértő is valószínűsítette a Reutersnek.

Piaci hírek

Lekapcsolták az alvilág külön bejáratú kommunikációs hálózatát

Az Europol által összefogott akcióban összesen kilenc ország bűnöldöző szerve vett részt. A rajtaütésekkel sikerült kiiktatni egy a bűnözők által előszeretettel használt titkosított hálózatot.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.