A Wall Street Journal kedden számolt be róla, hogy meg nem nevezett forrásai szerint a Biden-adminisztráció a kínai vállalatok hozzáférésének korlátozására készül az amerikai felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásokhoz. Az új szabályok elfogadása ennek értelmében megkövetelné az ottani felhőszolgáltatóktól, például az Amazontól (AWS) vagy a Microsofttól (Azure), hogy az Egyesült Államok kormányának engedélyét kérjék, mielőtt fejlett mesterségesintelligencia-csipekre épülő cloud szolgáltatásokat nyújtanának a kínai megrendelőiknek.
A WSJ értesülései alapján az amerikai kereskedelmi minisztérium várhatóan a következő hetekben lépteti életbe a korlátozásokat, kiegészítve velük a csúcstechnológiás félvezetőexport ellenőrzésére tavaly bevezetett szabályokat. A lap kárdéseire egyelőre sem a kormányzat, sem az érintett szolgáltatók nem reagáltak. Az viszont biztos, hogy Kína éppen hétfőn jelentette be a félvezetőiparban széles körben használt fémek exportjának ellenőrzését, válaszlépésként a csipeket és csipgyártó techológiákat érintő nyugati intézkedésekre.
Mindenki mindenkit mindenben korlátoz
A szóban forgó fémek kivitelének ellenőrzése, amire a hivatalos indoklás szerint Kína nemzetbiztonsági érdekeinek védelmében van szükség, az első körben azt követeli majd meg a szállítóktól, hogy engedélyt kérjenek bizonyos gallium- és germániumtermékek exportálására. Ehhez képest nem sokat kellett várni a másik oldalon sem az újabb ötletekre, és a jelek szerint a következő célpontot azok a kínai vállalatok jelentik, amelyek a nemzetközi piacvezető felhős platformokat alkalmazzák a mesterségesintelligencia-modellek tanítására.
Az amerikai oldalon a javasolt korlátozással egy jelentős joghézagot tüntetnének el, ugyanis már sokan figyelmeztettek arra a nyilvánvaló körülményre, hogy a kínai MI-fejlesztő cégek a felhőalapú számítási szolgáltatások használatával simán megkerülhették az eddig bevezetett exportellenőrzési szabályokat. Ahogy korábban írtuk, a kínai MI-ipar eddig nem kifejezetten rokkant bele az amerikai kiviteli korlátozásokba, amelyek a szakértők szerint nem hatástalanok ugyan, de közel sem annyira pusztítóak, mint amilyenek lehetnének.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak