Lapértesülések szerint a Fehér Ház az eddigi technológiák mellett a cloud alapú amerikai számítástechnikai szolgáltatásokhoz is korlátozná a kínai vállalatok hozzáférését.

A Wall Street Journal kedden számolt be róla, hogy meg nem nevezett forrásai szerint a Biden-adminisztráció a kínai vállalatok hozzáférésének korlátozására készül az amerikai felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásokhoz. Az új szabályok elfogadása ennek értelmében megkövetelné az ottani felhőszolgáltatóktól, például az Amazontól (AWS) vagy a Microsofttól (Azure), hogy az Egyesült Államok kormányának engedélyét kérjék, mielőtt fejlett mesterségesintelligencia-csipekre épülő cloud szolgáltatásokat nyújtanának a kínai megrendelőiknek.

A WSJ értesülései alapján az amerikai kereskedelmi minisztérium várhatóan a következő hetekben lépteti életbe a korlátozásokat, kiegészítve velük a csúcstechnológiás félvezetőexport ellenőrzésére tavaly bevezetett szabályokat. A lap kárdéseire egyelőre sem a kormányzat, sem az érintett szolgáltatók nem reagáltak. Az viszont biztos, hogy Kína éppen hétfőn jelentette be a félvezetőiparban széles körben használt fémek exportjának ellenőrzését, válaszlépésként a csipeket és csipgyártó techológiákat érintő nyugati intézkedésekre.

Mindenki mindenkit mindenben korlátoz

A szóban forgó fémek kivitelének ellenőrzése, amire a hivatalos indoklás szerint Kína nemzetbiztonsági érdekeinek védelmében van szükség, az első körben azt követeli majd meg a szállítóktól, hogy engedélyt kérjenek bizonyos gallium- és germániumtermékek exportálására. Ehhez képest nem sokat kellett várni a másik oldalon sem az újabb ötletekre, és a jelek szerint a következő célpontot azok a kínai vállalatok jelentik, amelyek a nemzetközi piacvezető felhős platformokat alkalmazzák a mesterségesintelligencia-modellek tanítására.

Az amerikai oldalon a javasolt korlátozással egy jelentős joghézagot tüntetnének el, ugyanis már sokan figyelmeztettek arra a nyilvánvaló körülményre, hogy a kínai MI-fejlesztő cégek a felhőalapú számítási szolgáltatások használatával simán megkerülhették az eddig bevezetett exportellenőrzési szabályokat. Ahogy korábban írtuk, a kínai MI-ipar eddig nem kifejezetten rokkant bele az amerikai kiviteli korlátozásokba, amelyek a szakértők szerint nem hatástalanok ugyan, de közel sem annyira pusztítóak, mint amilyenek lehetnének.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.