A kiviteli korlátozások nem hatástalanok, de a szakértők szerint közel sem annyira pusztítóak, mint amilyenek lehettek volna.

A mikrocsipek és a csipgyártó eszközök szállítására vonatkozó amerikai korálátozások egyik fő célja az lenne, hogy visszavessék Kínában a nukleáris fegyverek vagy a mesterségesintelligencia-modellek tervezéséhez használt szuperszámítógépek építését, ám a Reuters szerdai riportja alapján az intézkedések egyelőre csak minimális hatást gyakorolnak a kínai technológiai szektorra. Bár az Nvidia vagy az AMD termékei lényegében globális iparági szabvánnyá váltak a chatbotok és más MI-rendszerek fejlesztésében, a gyártók olyan változatokat készítenek belőlük, amelyek megfelelnek az új szabályoknak. Ezekkel a megkérdezett szakértők szerint akár 10-30 százalékkal romlik bizonyos MI-feladatokhatékonysága, a velük kapcsolatos költségek pedig akár meg is duplázódhatnak, de a kínai cégek viszonylag kicsinek és kezelhetőnek tartják az ebből fakadó hátrányokat.

Az amerikai kormány és az ipar keringőzése a cikk szerint jól mutatja, hogy milyen kihívás a kínai csúcstechnológia fejlődésének lassítása anélkül, hogy ez magát az Egyesült Államokat is károsítaná. Az exportkorlátozások bizonyos elemei ráadásul nem is igazán relevánsak a mesterséges intelligencia területén: a csipek precíz számítási képességei például fontosak a katonai kutatásokban használt szuperszámítógépeknél, de az MI kiszolgálásában a hangsúly inkább a feldolgozható adatmennyiségen lenne. Az exportellenőrzés és a két piac közötti szakadék olyan termékek lértehozására készteti a gyártókat, amelyekkel mindenhol versenyképesek lehetnek, bár ez a különbség az MI-rendszerek fejlődésével folyamatosan növekedni fog. Itt érdekes a csipek közötti átviteli sebesség korlátozása is, ami már hatással van az MI-re, de a fentiek értelmében ott sincs szükség csúcsteljesítményre.

A technológia is gyorsan változik

A Reutersnek nyilatkozó szakemberek egyike úgy látja, hogy belátható ideig (mondjuk a következő 10 évben) mindig lesz mód az ilyen korlátok algoritmikus megkerülésére. Szerinte aktuálisan "szívás", ha 10 millió helyett 20 millió dollárt kell költeni egy MI-modell tanítására, de senki sem gondolhatja komolyan, hogy pont ez jelent majd leküzdhetetlen akadályt az Alibaba vagy a Baidu számára. A mesterséges intelligencia kutatói amúgy is próbálják karcsúsítani az általuk épített rendszereket, hogy csökkentsék a ChatGPT-hez hasonló termékek képzési költségeit, és ha ehhez kevesebb csipre lesz szükség, az is mérsékli a kereskedelmi szankciók hatását. Nemrégiben még úgy nézett ki, hogy az MI-modellek egyre nagyobbak lesznek, ami az exportkorlátozásokat is felértékelné. A hírügynökség összeállítása alapján azonban az eredménye észrevehető ugyan, de nem annyira pusztító, mint lehetett volna.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.