Egy holland napilapnak adott interjújában az amerikai exportkorlátozási politikát bírálta az ASML vezérigazgatója. A Reuters által közölt összefoglaló szerint Peter Wennink (a fenti képen) megkérdőjelezte, hogy engedni kellene a Hollandiára nehezedő amerikai nyomásnak, amelynek célja, hogy a hollandok új exportkorlátozó szabályokat fogadjanak el.
Megtettük, amit megkövetelt...
Mint korábban is foglalkoztunk vele, az amerikai kormányzat próbálja rávenni a szövetségeseit, köztük az ASML révén a csipgyártásban kulcsszerepet játszó Hollandiát, hogy csatlakozzanak az amerikai intézkedésekhez. A holland kormány azóta meg is erősítette, hogy folynak tárgyalások erről az amerikaiakkal.
Peter Wennink szerint viszont az ASML már eddig is komoly áldozatokat hozott. A holland kormány 2019 óta tiltja, hogy a legfejlettebb litográfiai gépeiket Kínába exportálják (emiatt az addig eladott gépek karbantartása is megnehezedett), ami a hasonló technológiákat áruló amerikai vállalatoknak kedvezett. Az ASML kínai kitettsége mára jelentősen csökkent: exportjának csak a 15 százaléka irányul Kínába, miközben az amerikai konkurenseinél ez az arány a 25-30 százalékot is meghaladhatja.
Visszásnak tartja azt is, hogy míg az ASML csak régebbi gyártóberendezéseket adhat el kínai partnereinek, addig bizonyos esetekben az amerikai csipgyártók a legfejlettebb csipjeiket is eladhatják. A vezérigazgatónak van még egy nyomós érve a korlátozással szemben: "Köztudott, hogy a tisztán katonai célú csiptechnológia általában 10-15 éves. Az ilyen csipek előállításához használt technológia továbbra is eladható Kínának" – idézi Wenninket a Reuters (az eredeti, holland nyelvű interjút itt lehet elolvasni).
Mindeközben az USA-ban
Mondhatnak a szövetségesek bármit, a Biden-adminisztráció keményen dolgozik a kínai feldolgozóipar megfektetésén. A Bloomberg írta meg, hogy közel negyven kínai vállalat, köztük Yangtze Memory Technologies nevű csipgyártó kerülhet feketelistára, azaz még alkatrész formájában sem nem juthatnak hozzá bizonyos amerikai technológiákhoz.
A döntés állítólag a héten megszületik. Onnantól az egyesült államokbeli beszállítóik a régebbi technológiákat is csak különleges engedéllyel adhatják el számukra.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak