A tagállamok Kínához való ellentmondásos viszonyát tükrözi az Európai Tanács múlt heti kétnapos üléséről pénteken kiadott Következtetések c. nyilatkozat. A dokumentum szerint a viszony alakításának vezérelve a gazdasági biztonság kell legyen. Ugyanakkor Kína fontos kereskedelmi partnere az EU-nak. A Tanács "ismételten megerősítette az EU Kínával szembeni sokrétű szakpolitikai megközelítését, amely Kínára egyidejűleg mint partnerre, versenytársra és rendszerszintű riválisra tekint. Eltérő politikai és gazdasági rendszereik ellenére az Európai Uniónak és Kínának közös érdeke a konstruktív és stabil kapcsolatok fenntartása, amelyeknek alapját a szabályokon alapuló nemzetközi rend tisztelete, a kiegyensúlyozott párbeszéd és a kölcsönösség képezi" – fogalmaz a dokumentum.
Kínával "viszonosságon alapuló és kölcsönösen előnyös kereskedelmi és gazdasági" viszonyra kell törekedni. De az Unió "folytatni fogja a – többek között az ellátási láncaiban jelentkező – kritikus függőségek és sebezhetőségek csökkentését". A dokumentum ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az EU-nak "nem áll szándékában szakítani vagy befelé fordulni".
A Tanács kitér a Tajvani-szorosban kialakult helyzetre is, amelynek eszkalálódása Damoklész kardjaként függ a globális félvezetőipar feje fölött. A Tanács "ellenez minden olyan egyoldalú kísérletet, amely a status quo erő vagy kényszerítés alkalmazásával történő megváltoztatására irányul. Újólag megerősíti az EU következetes »egy Kína politikáját«".
A részleteken már dolgozik a Bizottság
Az, hogy pontosan mit takar ez a politikai nyilatkozat, az abból a "kockázatmentesítési" tervezetből derül ki, melyet a Tanács ülése előtt másfél héttel tett közzé az Európai Bizottság. A terv négy területre koncentrál: az ellátási láncok ellenálló képességére, a kritikus infrastruktúra fizikai és kiberbiztonságára, a technológiabiztonságra, valamint a gazdasági függőségek fegyverként való alkalmazására.
A terv nem említette név szerint Kínát, de az előzményekből nem nehéz azonosítani. Évek óta terítéken van a (Kínától függő) félvezetőipar megerősítése, ami mellé most becsatlakozott a elektromobilitás miatt felértékelődő akkumulátorgyártás is. Az EU szeretné diverzifikálni nyersanyag-hátterét. Jelenleg ugyanis mind a ritkaföldfémek, mind az akkumulátorgyártáshoz szükséges lítium szinte teljes egészében Kínából érkeznek. Arra pedig már volt példa, hogy Kína ezeknek az alapanyagoknak a bányászatában betöltött globális kulcsszerepét fegyverként használta. 2010-ben egy kereskedelmi vitában azzal gyakorolt nyomást Tokióra, hogy időlegesen korlátozta a ritkaföldfémek kivitelét a szigetországba. De rendre felröppen a kínai médiában az USA-val szembeni embargó lehetősége is.
A Nikkei egy uniós tisztviselőre hivatkozva azt írja, hogy a Von der Leyen-bizottság elképzelései a gazdasági biztonságról egyre jobban közelednek Washingtonéhoz, így hamarosan felmerülhetnek olyan ötletek, hogy az USA-hoz hasonlóan korlátozni kellene a bejövő külföldi befektetéseket, illetve az érzékeny technológiákkal rendelkező vállalatok EU-n kívüli beruházásait.
Ennek egyelőre kicsi lenne a támogatottsága. Még egy olyan, viszonylag korlátozott hatású kérdésben sincs egyetértés a tagállamok között, hogy mekkora veszélyt jelenthet a Huawei az EU-s kommunikációs hálózatok biztonságára. Több ország (a német és a francia mellett a pl. magyar kormány is ezen az állásponton van) bővíti kapcsolatait Pekinggel, amellyel az orosz-ukrán háború miatt is fontosnak tartják szorosabbra fonni a kapcsolatokat.
Japán a természetes szövetséges?
Érdekes egybeesés, hogy az Tanács kétnapos megbeszélése után, Thierry Breton, az EB belső piacért felelős biztosa Japánba repült, ahol félvezetőipari és mesterséges intelligenciával kapcsolatos együttműködésről tárgyal a tokiói kormánnyal és vállalatvezetőkkel.
Az EU és Japán technológiai ipari együttműködése az elmúlt időszakban szorosabbá vált a Kínától való függés csökkentése jegyében. Eközben mind Japán, mind az EU hangoztatja: az együttműködés nem Kína ellen irányul, "csak a kockázatot akarjuk csökkenteni", erősítette meg mostani látogatása alkalmából is a Reutersnek.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak