Egy mondatban: a kritikus technológiákat a lehető legmesszebb vinni Kínától.

Úgy látszik, az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságnak is megvan a maga varázsszava: a kockázatkezelés. Kockázatalapú megközelítést alkalmazott a mesterséges intelligencia szabályozására, és most hasonló szemlélettel tervezi javítani az EU gazdasági biztonságát is. A tegnap bejelentett tervezetet nem véletlenül nevezik egyes beszámolók inkább "kockázatmentesítési” stratégiának.

A stratégia célja ugyanis egy olyan ellenálló gazdaság kialakítása, amely a kritikus technológiákban a lehető legkevésbé támaszkodik Kínára. Az persze más kérdés, hogy a tagállamoknak abban nagyon eltérő az álláspontjuk, hogyan kellene viszonyulni Kínához (lásd pl. a Huawei megítélését).

A stratégia négy területre koncentrál:
● az ellátási láncok ellenálló képességét fenyegető kockázatokra, beleértve az energiabiztonságot is;
● a kritikus infrastruktúra fizikai és kiberbiztonságát fenyegető kockázatokra;
● a technológiabiztonsággal és technológiaszivárgással kapcsolatos kockázatokra;
● valamint a gazdasági függőségek fegyverként való alkalmazásából vagy a gazdasági kényszerekből eredő kockázatokra.

A tervezet szerint a kockázatokat úgy lehet csökkenteni, ha az EU megerősíti az egységes piacát, és erős, ellenálló gazdaságot épít fel (skillekbe való befektetés, a belső kutatási, technológiai és ipari bázis erősítése). Ehhez olyan szakpolitikára van szükség, amely kiemelten kezeli a meglévő gazdaságbiztonsági prioritásokat, és folyamatosan tárja fel az újabb kihívásokat. Ez segíthetne kiszűrni vagy csökkenteni a máshonnan begyűrűző negatív gazdasági hatásokat. A kockázatcsökkentés harmadik pillére a biztonságot növelő partnerségek, valamint a nemzetközi szervezetek például a Kereskedelmi Világszervezet (World Trade Organization) szabályzó szerepének megerősítése lenne.

Az EB szerint ez úgy érhető el például, ha az Unió fokozottan ellenőrizné a közvetlen külföldi (EU-n kívülről érkező) befektetéseket, valamint az exportot. Emellett javítani kellene a kockázatkezelést olyan technológiai területeken, mint a kvantumszámítástechnika, a fejlett félvezetők gyártása vagy a mesterséges intelligencia.

A szöveg ugyan nem említ név szerint egyetlen országot sem, nem nehéz kiolvasni belőle, hogy a fő ellenfél Kína. A szöveg ugyanis elemzők szerint mintegy összefoglalása azoknak a kritikáknak, melyeket az EU és az USA fogalmazott meg Pekinggel szemben.

Mindeközben a tagállamokban...

Mint ahogy arra a Nikkei is felhívja a figyelmet, Európa erősen megosztott abban, hogy milyen viszonyt kellene kialakítani Kínával. A márciusban kinevezett új kínai miniszterelnök, Li Csiang első hivatalos külföldi útjának első állomása Berlin volt, ahol Olaf Scholz német kancellárral tárgyalt. A megbeszélések után pedig azt nyilatkozta, hogy Peking reméli, sikerül új szintre emeli a német-kínai kétoldalú kapcsolatokat. És ahogy lenni szokott, a megbeszélések mellett-mögött üzletek is születtek, főleg a fejlett gyártás és a környezetvédelem terén.

A kínai miniszterelnök következő állomása Párizs lesz. Ott ugyan egy globális csúcstalálkozón vesz részt, de várhatóan találkozik Emmanuel Macron francia elnökkel, aki szerint az EU-nak nem kellene egyértelműen elköteleződnie az USA Kína-politikája mellett (pl. Tajvani-szoros kérdésében). De említhetjük Magyarországot is, ahová egyre-másra érkeznek kínai beruházások.

Az olaszok ezzel szemben óvatosabbak. Az olasz kormány például még azt is megvétózta, hogy a Pirelli legnagyobb részvényese, a kínai Sinochem nevezze ki a vállalat vezérigazgatóját.

Az EB tervezetéről június 29-30-án tárgyalnak az EU államfői, valamint a képviselők.

Piaci hírek

Lekapcsolták az alvilág külön bejáratú kommunikációs hálózatát

Az Europol által összefogott akcióban összesen kilenc ország bűnöldöző szerve vett részt. A rajtaütésekkel sikerült kiiktatni egy a bűnözők által előszeretettel használt titkosított hálózatot.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.