Megpróbálja a fejlődés ütemét követni a jogi szabályozás, ezúttal vajon sikerül?

Steve Wozniak mesterséges intelligenciához kötődő borús jövőképével nem egyedül kampányol. Az Európai Unió ugyanis egységes, az összes tagállamra kiterjedő szabályozáson dolgozik, amivel kereteket adna az MI fejlesztéséhez és felhasználásához. Arról ugyan még nincs szó, hogy létrejött volna a törvény, de az Európai Bizottság Belső Piaci és Állampolgári Jogi Bizottsága (Internal Market and Civil Liberties Committees) szinte egyhangúan jóváhagyta a tervezetet. 12 tartózkodás és 7 ellenszavazat mellett 84 voks érkezett az EU Mesterséges Intelligencia Törvényének (Artificial Intelligence Act) elfogadására.

A szabályozás megpróbálja szigorúbb keretek közé terelni az MI európai felhasználását és fejlesztését. A reguláció értelmében végleg betiltanák azokat a mesterségesintelligencia-rendszereket, amelyekről az EU úgy dönt, hogy „elfogadhatatlan mértékű kockázatot jelentenek az emberek biztonságára nézve”. És, hogy melyek ezek a rendszerek? Például a Kínában "közkedvelt" társadalmi kreditrendszer (social scoring) vagy a tudatalatti befolyásolást alkalmazó technológiák.

Eléggé megfoghatatlannak tűnik az többi kitétel? Nem csak a kedves olvasónak: a bizottsági tagok számos módosítójavaslattal éltek, hogy tisztább képet alkothassanak a törvényalkotók. Például jó néhány, bitometrikus azonosításra használható rendszert tereltek be az "elfogadhatatlan" megoldások alá.

Lássunk pár példát: köztereken használt valós idejű biometrikus azonosítórendszerek, vagy azok a megoldások, amik embercsoportokra érzékeny kategóriákat használnak, de ide kerültek az előrejelző (prediktív) rendészeti és érzelemfelismerő MI-fejlesztések is. Emellett kiterjesztették olyan mesterégesintelligencia-modellekre, amelyek „károsíthatják az emberek egészségét, biztonságát, alapvető jogait vagy a környezetet”. Végül ugyancsak ebbe a kategóriába sorolták a választók befolyásolására alkalmas MI-rendszereket.

A Bizottság döntésére reagálva az Amnesty International jelentős előrelépésnek minősítette a szavazás eredményét. „Ma az Európai Parlament határozottan jelezte, hogy az emberi jogok elsőbbséget élveznek a mesterséges intelligencia szabályozásában. Számos MI-alapú eljárást kizártak, amelyek az alapvető emberi jogokkal nem összeegyeztethetők”, nyilatkozta Mher Hakobyan, az Amnesty International szóvivője.

Cloud & big data

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.