A Gartner friss kutatása megállapította, hogy a topmenedzserek valósággal megőrülnek a ChatGPT keltette hájptól. Mint írtuk, közel felük (45%) ugyanis azt mondta, hogy a tavaly év végén nagy nyilvánosság előtt debütált generatív mesterséges intelligencia miatt igyekeznek növelni az MI-re fordított céges beruházásokat.
Ezzel szemben az Apple társalapítója sokkal tartózkodóbb. Wozniak a rendelkezésre álló eszközökkel a generatív mesterséges intelligencia negatív aspaktusaira figyelmezteti az embereket. A többek között a BBC-n és a Fox News-on is nyilatkozó ikon attól tart, hogy az MI az elvárttól eltérően, rossz célokra használhatja a személyes adatokat, elsősorban a rosszindulatú emberek próbálkozásai miatt. A jelenleginél hatékonyabb hamis levelekre (scam), személyiséglopásokra és jelszóhalász támadásokra számít már a közeljövőben. Wozniak aggodalma szerint az - erőforráséhes - ChatGPT-szerű technológiákkal jóval meggyőzőbbé tehetők a csaló levelek.
Ugyan nem utasítja el kategorikusan az MI-t, de komoly fenyegetést lát benne. „A mesterséges intelligencia elérhető a rosszfiúk számára, azoknak, akik be akarnak csapni minket” – figyelmeztetett. Steve Jobs egykori alapítótársa egyébként egyike volt annak a több mint ezer műszaki szaktekintélynek, akik nyílt felhívást intéztek az MI-fejlesztőkhöz. Levelükben arra kérték a kutatólaboratóriumokat, hogy legalább fél évvel halasszák el a GPT-4 rendszernél hatékonyabbak fejlesztését.
Más aspektusból, de szintén aggályokat fogalmaztak meg Németországban az MI-vel szemben. Összesen 42 németországi szakszervezet és egyesület írta alá azt a levelet, amelyben azt követelik az Európai Uniótól, hogy szigorítsa a mesterséges intelligencia szabályozására vonatkozó tervezet. Az összesen 140 ezer szerzőt és előadót képviselő szervezetek szerint a technológia már érdemben veszélyezteti a szerzői jogokat, és egyre növekvő aggodalmakról számoltak be a generatív mesterséges intelligenciával, például a ChatGPT-vel kapcsolatban, ami úgy képes szövegeket vagy képeket gyártani a megfelelő parancsok nyomán, hogy azzal megtévesztő módon utánozza az egyes emberek munkáit.
Visszatérve Wozniakra: állítása szerint napjaink mesterséges intelligencia rendszerei képessé váltak az emberrel versenyre kelni az általános feladatvégzés területén. De nem csupán a munkahelyek elvesztése jelent problémát. Az Apple nagy öregje arra bíztat, hogy tegyük fel a kérdést magunknak: megengedhetjük-e a gépeknek, hogy elárasszák propagandával és hamis információkkal információs csatornáinkat? Úgy véli, hogy szükség lenne kormányzati beavatkozásra a veszélyes pontok beazonosítása és a kockázatok minimalizálása végett. Példát is hozott arra, hogyan lehetne ezt jól/jobban csinálni: „Mi lett volna, ha még azelőtt leülünk és átgondoljuk, mit tehetünk, mielőtt a közösségi hálók elkezdtek elterjedni?” Még azelőtt létrejöhettek volna azok a keretek, amikkel csökkenthetők és kezelhetők lennének a rajtuk keresztül az emberiségre leselkedő kockázatok.
A Fehér Ház álláspontja első blikkre nyilvánvalónak látszik: „Biden elnök egyértelműen fogalmaz a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. Az embereket és a közösségeket kell a központba helyeznünk a felelős, közjót szolgáló fejlesztések támogatásával. Meg kell védenünk társadalmunkat, biztonságunkat és gazdaságunkat”. Ez utóbbi kiszolgálása azonban ütközhet az előző kettővel, hiszen az MI fejlesztésének bizonyos államokra vonatkozó korlátozásával más államok stratégiai előnyhöz juthatnak. Ennek az álláspontnak az egyik legismertebb támogatója maga Bill Gates.
Nincsenek is illúziói Wozniaknak a várható kimenetelt illetően. Az Apple társalapítója úgy nyilatkozott a BBC-nek, hogy ha összehasonlítjuk a pénz utáni vágyat irányító és az egymás iránti törődésre, szeretetre irányuló erőket, akkor általában az előbbiek szoktak nyerni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak