Elsőként a Bloomberg számolt be bennfentes információkra hivatkozva arról, hogy a több más mellett a Facebookot, az Instagramot és a WhatsAppot is birtokló Meta Inc. még a héten újabb elbocsátási körbe kezdhet, amely az értesülések szerint több ezer dolgozót érinthet.
Mindez annak fényében még érdekesebb, hogy a cég tavaly novemberben az elszaladó költségek racionalizálása miatt nagyon komoly leépítésbe kezdett. Az őszi "fűnyírással" a vállalat minden hetedik munkavállalójától elköszönt. A jelek szerint azonban azóta találtak még jó néhány felszabadítható pozíciót.
A Meta ugyanabba a csapdába került, mint sok másik nagy technológiai cég. A világjárvány nem vált forgalomnövekedést hozott, aminek lekövetésére a szervezetek bátran növelni kezdték létszámukat. A pandémia lecsengésével azonban hirtelen vége lett a jó világnak, amiben többek között Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja is szerepet játszott azzal, hogy felerősítette a világgazdaságban már egyébként is kirajzolódó problémákat (ellátási nehézségek, infláció stb.).
Mindez a Meta esetében azt jelentette, hogy az elszálló költségeket egyre kevésbé tudja fedezni a csökkenő bevételiből. A vállalat a tavalyi utolsó negyedévben csak 32 milliárd dolláros forgalmat produkált, ami 4 százalékkal marad el az egy évvel korábbi szinttől. Mindeközben a kiadási oldal több mint 20 százalékkal, 25,8 milliárd dollárra hízott.
Pénz beszél
Bár a fejleményekért Mark Zuckerberg vezérigazgató magára vállalta a felelősséget, az nem teljesen világos, mire gondolt, hiszen a neve nem szerepelt az elbocsátási listán. Zuckerberg ugyanakkor igyekezett a részvényesek kedvére tenni azzal, hogy 2023-at a "hatékonyság évének" hirdette meg. Ez az immár többszörös leépítések mellett a nem megfelelően teljesítő projektek, termékfejlesztések leállítását is magában foglalja. Természetesen nem tartozik utóbbiak közé a Facebook-alapító személyes kedvence, az egyelőre csak pénztemetőként és viccgyárként funkcionáló metaverzum.
Összességében ugyanakkor kétségtelen, hogy a menedzsment által kommunikált irányvonal és az utóbbi időszakban meghozott lépések elnyerték a befektetők tetszését. A Meta papírjai idén már közel 50 százalékot erősödtek. Igaz, volt is honnan visszamászni, hiszen a 2021 szeptemberében még 380 dollár közelében járó papírok értéke bő egy év alatt nagyjából a negyedére zuhant. Ehhez képest sikerült visszakapaszkodni a mostani 185 dollár körüli szinte.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak