Redmondban befejezik a 2019-ben debütált HoloLens 2 gyártását, amit a sajtóhírek szerint nem követ újabb generáció. Az amerikai hadsereg sokmilliárdos projektjét viszont vinnék tovább.

Felhagy a kiterjesztett és virtuális valóság megjelenítésére alkalmas HoloLens termékcsalád további fejlesztésével a Microsoft – adta hírül az UploadVR, amelynek Redmondból közvetlenül is megerősítették, hogy leállt a második generációs készülékek gyártása.

A zárás forgatókönyve szerint a meglévő készletek kiárusításával befejeződik az értékesítés, a szoftveres támogatást (ami leginkább a kritikus biztonsági hibák javításában merül ki) viszont egészen 2027 végéig biztosítani fogja a vállalat. A 2016-ban debütált első generációs eszközök esetében viszont már idén december 10-én megszűnik a támogatás.

(Túl) korai próbálkozás

A Microsoft az elsők között igyekezett piacot teremteni a holografikus elemekkel operáló sisakjaival, ám ahogy az történt a még korábban startoló Google Glass esetében, utólag ez a próbálkozás is inkább elsietettként aposztrofálható. A nyolc éve megjelent HoloLens magán hordozta az első szériák gyerekbetegségeit, ám ezeket a 2019-ben útjára indított HoloLens 2 már jórészt levedlette.

A második generáció kényelmesebb kialakítású volt, sok tekintetben többet, jobbat tudott elődjénél, ám tömeges elterjedése így sem volt realisztikus cél. A Microsoft igyekezett is elsősorban a vállalati felhasználásban rejlő előnyöket kidomborítani, de ebben is maximum időleges és részleges sikereket tudott elkönyvelni.

A terméknek nyilván nem tett jót a konkurencia felerősödése sem. A szintén nem meggyőző rajtot vevő Magic Leap például pont 2019 végén döntötte el, hogy az otthoni felhasználók helyett ugyancsak a céges pénztárcákat célozza meg. A finn startup két éve bemutatkozó második generációs headsetje pedig már lényegesen jobb képességekkel bírt, mint az egyre inkább előregedő HoloLens 2.

Az elmúlt években pedig valóságos termékesőt láthattunk. Az aspiránsok között olyan nagy nevekkel, mint a Meta, amelynek vezére a minap éppen egy forradalmi szemüveget harangozott be, vagy az Apple, amely ugyan nem hódította meg a fél világot a Vision Próval, de az almás logó megjelenése egyik szegmensben sem deríti jókedvre a riválisokat.

Ugyan 2022-ben még pletykaként felmerült a HoloLens 3, ám ezt meglehetősen valószínűtlenné tette, hogy a közelmúltban a HoloLens-részlegnél több leépítés is történt, két éve pedig a terület elismert szakembere, Alex Kipman is távozott a Microsofttól.

Redmondban a jelek szerint innentől fogva inkább a más partnerekkel történő együttműködésben gondolkodnak. Ilyenre példa a Metával kötött együttműködés, amelynek keretében a Quest eszközökön elérhetők a Xbox Cloud Gaming szolgáltatásai és az Office alkalmazások.

Kivéve a gyevi bírót!

Az biztos, hogy boltokba nem kerül már újabb HoloLens, ám a Microsoft egy kapcsolódó területen nem hagy fel a fejlesztéssel. Erre pedig jó sok, egészen pontosan 22 milliárdnyi oka van. Ennyi dollárral kecsegtet ugyanis az a még 2018-ban megkezdett projekt, amelynek keretében az Egyesült Államok hadserege szeretne olyan sisakokat beszerezni, amelyek virtuális információk kijelzőre vetítésével tudják támogatni az éles bevetésen lévő katonákat.

Úgy tűnt, a prototípusok hozták azt a szintet, amit a katonai vezetés is elvárt, így 2021-ben megkötötték az említett, távlatilag akár 22 milliárd dollárt jelentő megállapodást. Ezt követően azonban látványosan belassultak a dolgok. A sorozatgyártást megelőző végső harctéri próbát eredetileg 2021 szeptemberében tartották volna meg, ám az végül elmaradt. A helyzet pedig azóta is csak egyre húzódik.

A korábbi tesztek alapján elvégzett módosításokat a hírek szerint legközelebb 2025 elején fogják majd tesztelni a katonák, és talán akkor végleg kiderül, hogy megkezdheti a Microsoft a speciális sisakok nagyüzemi gyártását. A cég képviselője mindenesetre azt nyilatkozta a sajtónak, hogy "teljes mértékben elkötelezettek" a program sikeres végrehajtásában.

Konzumer tech

Külföldi SaaS-piacon nyomulna az Alibaba

Nyílt terepen ütközik meg a globális felhős piacot uraló AWS–Microsoft–Google felállású trióval.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.