A rendkívül nehéz helyzetben lévő Intel 25 év után esik ki a híres tőzsdei indexből. Helyét a mesterséges intelligencia körüli hájphullámot meglovagoló Nvidia veszi át.

Fontos változás történik az Egyesült Államok egyik legfontosabb tőzsdei indexénél: csipgyártót csipgyártóra cserélnek. A Dow Jones Industrial Average (DJIA) az USA 30 kulcscégének aktuális részvényárfolyamából képez egyetlen pénzügyi mutatót. A New York-i tőzsdéhez kapcsolódó indexet még a XIX. században kezdték vezetni, és különös jelentőséggel bír, ha egy vállalat tagja ennek az elit klubnak.

Az indexbe 1999-ben felvett Intel azonban a héten búcsúzni kényszerül – adta hírül a Reuters. A 25 év után nem önként és bizonyosan nem dalolva távozó nagy múltú informatikai vállal helyére egy másik csipgyártó, az Nvidia kerül.

Nem megy a szekér

Az Intel volt idén a DJIA messze legrosszabbul teljesítő cége. A gyártó papírjai 10 hónap alatt értékük több mint felét elvesztették, miközben az iparági átlag egészséges kétszámjegyű erősödést mutat. 

 

Az Intel, a DJIA és az Nvidia idei tőzsdei szereplése (forrás: Google Finance)

 

Az Intel helyzetét jól szemlélteti, hogy az ősszel már felvásárlási célpontként kezdte emlegetni a nemzetközi sajtó. A Pat Gelsinger vezette menedzsment közben igyekszik aktívnak mutatkozni a válságkezelésben. Az augusztusban közölt gyászos üzleti eredményeket 15 százalékos leépítéssel, az osztalékfizetés felfüggesztésével, a németországi és lengyel gyárépítési projekt leállításával, valamint a gyengélkedő részlegek, például a 2015-ben felvásárolt Altera eladásával akarják ellensúlyozni.

Az ősz ugyanakkor több jó hírt is hozott a cégnek. A szerződéses gyártó üzletágnak például sikerült stratégiai együttműködést kötni az Amazon felhős részlegével, ami több milliárd dolláros megrendelésállományt jelent. Valamint komoly győzelem született Európában is azzal, hogy a régió legfelsőbb testülete az Intelnek adott igazat egy 1 milliárd euróra rúgó büntetés kapcsán.

Ezek a történések csak arra voltak jók, hogy stabilizálják az immár kevesebb mint 100 milliárd dollárra taksált cég részvényárfolyamát. A Dow Jones kosarából való kipottyanást azonban ezek a pozitív fejlemények sem tudták megakadályozni. A döntés nem csupán a vállalat reputációját rombolja, de közvetlen kihatással lehet az árfolyam alakulására, mivel az Intel-papírok ezzel egy sor tőzsdén kereskedett alap (ETF) portfóliójából is kikerülnek.

Szárnyaló Nvidia

Az Intel helyére kerülő Nvidia nem is mozoghatna ellentétesebb pályán. A cég jó ütemben erősítet rá a mesterséges intelligenciához köthető feladatokra specializálódott processzorok fejlesztésére. A ChatGPT-vel beindult MI-láz pedig az egekbe emelte az Nvidia árfolyamát. A generatív algoritmusok kiszolgálásáben élen járó vállalat papírjainak értéke az elmúlt két év alatt a hétszeresére nőtt, és immár a világ második legértékesebb cégeként tartják számon.

Piaci hírek

Úgy tűnik, a régi teslások bukták a teljes önvezetést

Már Elon Musk sem biztos benne, mi lesz majd a több millió HW3-as hardverrel furikázó Teslával, de azért mindenkibe beleáll, aki kritizálni meri az FSD döcögős fejlesztéseit.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.