Fontos változás történik az Egyesült Államok egyik legfontosabb tőzsdei indexénél: csipgyártót csipgyártóra cserélnek. A Dow Jones Industrial Average (DJIA) az USA 30 kulcscégének aktuális részvényárfolyamából képez egyetlen pénzügyi mutatót. A New York-i tőzsdéhez kapcsolódó indexet még a XIX. században kezdték vezetni, és különös jelentőséggel bír, ha egy vállalat tagja ennek az elit klubnak.
Az indexbe 1999-ben felvett Intel azonban a héten búcsúzni kényszerül – adta hírül a Reuters. A 25 év után nem önként és bizonyosan nem dalolva távozó nagy múltú informatikai vállal helyére egy másik csipgyártó, az Nvidia kerül.
Nem megy a szekér
Az Intel volt idén a DJIA messze legrosszabbul teljesítő cége. A gyártó papírjai 10 hónap alatt értékük több mint felét elvesztették, miközben az iparági átlag egészséges kétszámjegyű erősödést mutat.
Az Intel, a DJIA és az Nvidia idei tőzsdei szereplése (forrás: Google Finance)
Az Intel helyzetét jól szemlélteti, hogy az ősszel már felvásárlási célpontként kezdte emlegetni a nemzetközi sajtó. A Pat Gelsinger vezette menedzsment közben igyekszik aktívnak mutatkozni a válságkezelésben. Az augusztusban közölt gyászos üzleti eredményeket 15 százalékos leépítéssel, az osztalékfizetés felfüggesztésével, a németországi és lengyel gyárépítési projekt leállításával, valamint a gyengélkedő részlegek, például a 2015-ben felvásárolt Altera eladásával akarják ellensúlyozni.
Az ősz ugyanakkor több jó hírt is hozott a cégnek. A szerződéses gyártó üzletágnak például sikerült stratégiai együttműködést kötni az Amazon felhős részlegével, ami több milliárd dolláros megrendelésállományt jelent. Valamint komoly győzelem született Európában is azzal, hogy a régió legfelsőbb testülete az Intelnek adott igazat egy 1 milliárd euróra rúgó büntetés kapcsán.
Ezek a történések csak arra voltak jók, hogy stabilizálják az immár kevesebb mint 100 milliárd dollárra taksált cég részvényárfolyamát. A Dow Jones kosarából való kipottyanást azonban ezek a pozitív fejlemények sem tudták megakadályozni. A döntés nem csupán a vállalat reputációját rombolja, de közvetlen kihatással lehet az árfolyam alakulására, mivel az Intel-papírok ezzel egy sor tőzsdén kereskedett alap (ETF) portfóliójából is kikerülnek.
Szárnyaló Nvidia
Az Intel helyére kerülő Nvidia nem is mozoghatna ellentétesebb pályán. A cég jó ütemben erősítet rá a mesterséges intelligenciához köthető feladatokra specializálódott processzorok fejlesztésére. A ChatGPT-vel beindult MI-láz pedig az egekbe emelte az Nvidia árfolyamát. A generatív algoritmusok kiszolgálásáben élen járó vállalat papírjainak értéke az elmúlt két év alatt a hétszeresére nőtt, és immár a világ második legértékesebb cégeként tartják számon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak