Jelentős megrendelőt akasztott le az Intel szerződéses csipgyártó (foundry) üzletága: ahogy a vállalat hétfői közleményéből kiderült, startégiai együttműködésre léptek az Amazon cloud szolgáltató részlegével (AWS) egyedi mesterségesintelligencia-csipek tervezésére és gyártására. A Reuters beszámolója az Intel vezérigazgatója, Pat Gelsinger belső feljegyzését is idézi, ami "többmilliárd dolláros ügyfélként" hivatkozik az Amazonra, ennek nyomán pedig a vállalat részvényei is közel 8 százalékkal erősödtek a meghosszabbított tőzsdei kereskedés során.
Maga az AWS már több saját céljaira fejlesztett megoldást használ az adatközpontjaiban, ezekhez csatlakoznak az Intel által szállított MI-csipek is, amelyek a külső ügyfelek számára elérhető legfejlettebb gyártási eljárással készülnek majd, beleértve a még csak bevezetés előtt álló, 18AP és 14A jelölésű gyártási folyamatokat. Ahogy a hírgynökség is kiemeli, eddig az Intelnek eddig nem igazán sikerült ilyen kaliberű, nyilvánosan hivatkozható ügyfeleket találnia a Gelsinger terveiben kulcsfontosságú üzletágnak, amit állítólag önálló leányvállalattá alakítana.
Kidobálják a ballasztot
Ahogy arról mi is beszámoltunk, az Intel legutóbb katasztrofális második negyedéves eredményeket közölt, melynek nyomán a cég vezetősége is kénytelen volt újragondolni 2021-ben kijelölt stratégiáját. A dolgozók 15 százalékát érintő elbocsátások mellett a társaság megszabadulna az önmagukban nem kellően profitábilis egységektől, így eladja a 2015-ben 15 milliárd dollárért felvásárolt Alterát és a programozható csipek üzletágában tartott részesedését. Az Intel felfüggeszti német és lengyel projektjeit is, a bérgyártó üzlethez viszont ragaszkodik.
A Reuters által szemlézett feljegyzésben Gelsinger a foundry ágazat nagyobb függetlenségéről is ír, ami a külső tőke bevonásának feltétele. Ehhez külön cégbe szervezik a saját operatív testülettel működő szerződéses gyártást, amelyet már a pénzügyi teljesítményét tekintve is elkülönített a tervezéssel foglalkozó részeitől. Az autóipari, edge és más tevékenységek átszervezése mellett az Intel azt is közölte, hogy további, legfeljebb 3 milliárd dolláros közvetlen finanszírozásban részesül a CHIPS and Science Act (az amerikai "csiptörvény") egyik programjában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak