A mesterséges intelligencia iránt támadt óriási érdeklődés villámgyorsan a világ legértékesebb vállalatává tette a csipgyártót.

Az elmúlt hónapok raliját látva csak idő kérdése volt, mikor következik be. Tegnap végül hivatalosan is megtörtént az őrségváltás: az Nvidia lett a világ legértékesebbnek tartott tőzsdei cége.

A korábban leginkább a gamerek és később a kriptobányászok által használt grafikus processzorairól és kártyáiról ismert, 1993-ban startolt kaliforniai vállalkozást végül az OpenAI jutatta a szó szerinti csúcsra azzal, hogy nagyjából másfél évvel ezelőtt széles körben elérhetővé tette a ChatGPT-t.

El az útból, Microsoft! Félre, Apple!

A világ legértékesebb vállalata címért az elmúlt években leginkább a Microsoft marakodott az Apple-lel. Utóbbi épp a közelmúltban tudta egy rövid ideig újra bitorolni a képzeletbeli trónt. Cupertinóban azonban nem sokáig örülhettek, mert a generatív mesterséges intelligencia keltette "fegyverkezési versenyhez" az arzenált, azaz MI-feladatok elvégzésére kihegyezett félvezetőket egyelőre leginkább az Nvidiától tudnak beszerezni az adatközpontjaikat lelkesen bővítő piaci szereplők.  

 

A három technológiai óriás részvényárfolyamának idei mozgása (forrás: Google Finance)

 

Mindez természetesen meglátszik az Nvidia utóbbi negyedévekben elért, rekordot rekordra halmozó eredményein, és természetesen ezzel párhuzamosan a csipgyártó részvényárfolyamán. Elég egyetlen futó pillantást vetni a fenti grafikonra, hogy lássuk, milyen szinten hagyta állva a többi techóriást a grafikus feldolgozó egységek (GPU-k) és immár a részvénytársaságok királya.

A két éve még "csak" 400 milliárd dollárra taksált Nvidia az évet 1,2 billió közeli cégértéken kezdte, majd hat hónap sem kellett a jelenlegi, 3,34 billió dolláros szint eléréséhez. Csak a keddi napon 3,6 százalékkal drágultak a vállalat papírja. Ráadásul tegnap a két legközelebbi rivális részvényárfolyama csökkent, ami együttesen elég volt a trón átvételéhez.

Jókor tett a jó lóra

A mostani siker azonban nem az elmúlt néhány hónap munkájának köszönhető. A céget alapító és vezérigazgatóként jelenleg is vezető Jensen Huang (képünkön) ugyanis jóval korábban felismerte, hogy a GPU-k nélkülözhetetlenek lesznek a mesterséges intelligencia kiteljesedéséhez. Cégét pedig ennek a gondolatnak a mentén szervezte, építette az elmúlt évek során.

Mindez azt eredményezte, hogy amikor nagyjából másfél évvel ezelőtt egyik pillanatról a másikra a figyelem középpontjába kerültek a generatív algoritmusok, az Nvidia volt messze a legjobban pozícionált gyártó az MI-feladatok elvégzéséhez szükséges infrastruktúra szállítására.

Kérdés persze, hogy meddig tartható fenn ez a példátlan gyorsaságú és nagyságrendű felívelés. Egyrészt már látszanak a jelei az MI-eufória kifulladásának, amire csak ráerősítenek a technológia megkérdőjelezhető hasznosságát boncolgató felmérések. Másrészt – ha megkésve is, de – azért a konkurencia is próbál letenni valamit az asztalra, a riválisok között pedig a hagyományos csipgyrátók mellett immár a nagy cloudszolgáltatókkal (AWS, Microsoft, Google) is számolni kell, akik a beszállítói függőséget szeretnék csökkenteni.

Az Nvidia vezéigazgatója azonban töretlen optimizmussal nyilatkozik. A vállalat uralkodó pozícióját azért sem könnyű megtörni, mert a vállalat csipjei és a hardvereket támogató szoftveres környezet mostanra teljesen beágyazódtak az MI-fejlesztők munkájába, így ezek lecserélése plusz kockázatot jelent minden meglévő ügyfélnél.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.