Egy friss felmérés szerint a mesterséges intelligencia hype-görbéje mostanában érte el a felfokozott várakozások csúcsát, és nemsokára beléphet a következő szakaszba, a kijózanodás fázisába.

A ChatGPT 2022 végi megjelenését követően rövid idő alatt jutottunk el odáig, hogy a mesterséges intelligenciát szinte kötelező jelleggel csatornázzák be minden elképzelhető digitális megoldásba, amit garanciának tekintenek a hatékonyság és ezen keresztül a profit növelésére. Bár felhasználói szempontból ez az összefüggés soha nem volt egyértelmű, egy nemrég közölt kutatás szerint már az üzleti oldalon is kezd feltűnni, hogy az MI sem egy ész nélkül használható varázspálca: a Lucidworks felmérése szerint a vállalkozások jelentős része nem lát különösebb pénzügyi megtérülést ezekből a bevezetésekből.

A kaliforniai szoftvercég több mint 2500 olyan céges vezető válaszait elemezte az észak-amerikai, az európai, a közel-keleti, az afrikai és az ázsiai-csendes-óceáni térségben, aki személyesen is részt vesz a mesterséges intelligenciával kapcsolsatos döntéshozatalban. Ebből kiderült, hogy 2023-ban jelentős várakozások voltak az MI pozitív hatásaival kapcsolatban az üzleti folyamatokat, az automatizálást vagy az ügyfélélmény javítását illetően, de a megvalósított projektek ezt nem feltétlenül igazolták: a válaszadók 42 százaléka nyilatkozott úgy, hogy még nem hoztak érdemi hasznot a generatív MI-kezdeményezések.

Nem rossz, csak éppen nem jó mindenre

Ebben természetesen szerepet játszik, hogy az ilyen bevezetések egy része még nem valósult meg teljes mértékben, és nem áll készen a mindennapos használatra. Az erre szánt források visszavágása mögött azonban ott vannak azok a bonyodalmak, amelyek az utóbbi időben váltak nyilvánvalóvá a mesterségesintelligencia-termékek alkalmazásában. A Lucidworks kutatása szerint ilyenek az adatbiztonsági fenntartások, a technológiára jellemző (és egyelőre megoldhatatlannak tűnő) hallucinációk, illetve az MI-platformok üzemeltetésének magas költségei, ami ezek szerint sok mindenkinek okozott meglepetést.

A felmérés résztvevőinek 63 százaléka számolt be arról, hogy továbbra is az MI-eszközökre fordított kiadások növelését tervezi, ami látványos visszaesést mutat a tavaly ilyenkor mért 93 százalékhoz képest. Ezzel párhuzamosan az idén már 36 százalék húzza be a féket az MI-vonaton, szemben a tavalyi 6 százalékkal. Mindebből úgy tűnik, hogy a technológia mostanában éri el a sokat emlegetett hype-görbe csúcsát. Bár a beruházásokat tovább fűtik azok a vállalati félelmek, hogy a versenytársak mire lehetnek képesek a mesterséges intelligenciával, érdemes lenne lassan megvizsgálni, hogy az mire is alkalmas valójában.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.