Miközben a vállalatvezetők és a befektetők is azon pörögnek, hogy minden létező termékbe beletuszkolják az új technológiát, a felhasználókat sokkal kevésbé hozza lázba a dolog – derül ki egy frissen közzétett felmérésből.

Amikor egyre kevésbé látszik bármilyen értelmes elképzelés az MI-alapú eszközök és funkciók kiadása mögött, és amikor már az iparágban dolgozó szakemberek is azt pedzegetik, hogy a fejlesztéseket nem feltétlenül a felhasználói igények hajtják, akkor érdekes lehet megkérdezni minderről magát a közönséget is. Éppen erre vállalkozott az Oxfordi Egyetem és a Reuters Institute közös kutatása, amelyben hat országban (az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, Argentínában, Dániában, Franciaországban és Japánban) nagyjából 12 ezer embernek tettek fel egy csomó kérdést a mesterséges intelligenciáról.

A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy a közvélemény nagy részét valójában nem is érdekli különösebben a generatív MI. A válaszadók nagy része azt mondta, hogy még soha nem használta az olyan népszerű eszközöket, mint amilyen az OpenAI ChatGPT vagy a Microsoft Copilot, a régiótól függően pedig 20-30 százalékukról kiderült, hogy még csak nem is hallott ezekről a szolgáltatásokról. Az eredmények némi fényt vetnek a technológia körül tapasztalható felhajtás ellentmondásosságára, amennyiben azt sugallják, hogy a vállalatok túlbecsülik, mennyire lelkesednek a felhasználók a rájuk kényszerített újításokért.

Nagy füst és sokkal kisebb láng

A kérdések egyébként különféle területeket fedtek le a programok használatának gyakoriságától vagy a különböző márkanevek ismertségétől egészen addig, hogy mennyire bíznak meg az ilyen eszközökben és az azokat használó emberekben. A válaszadók többségének egyelőre nem volt elég tapasztalata az MI-eszközökről ahhoz, hogy véleményt mondjon azok megbízhatóságáról az e-mailek szerkesztésében, a kérdések megválaszolásában vagy a friss hírek összefoglalásában. Kiderült emellett az is, hogy a várakozások és a félelmek szektoronként nagyon eltérőek a generatív mesterséges intelligenciáról.

A kutatás vezetője a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy a legtöbben általában optimisták a generatív mesterséges intelligencia tudományos és egészségügyi felhasználásával kapcsolatban, de sokkal óvatosabbak a tájékozódást vagy az újságírást illetően, sőt kifejezetten aggódnak a munkahelyek biztonságára gyakorolt ​​hatása miatt. Szerinte mindenkinek, így a szabályozóknak és a politikai döntéshozóknak is ezt az árnyalt és differenciált megközelítést kellene alkalmazniuk a mesterséges intelligenciáról folytatott viták során, legyen szó az egyes emberek elvárásairól vagy általában az MI társadalmi vonatkozásairól.

A kutatás részletes eredményei ezen az oldalon olvashatók »

Piaci hírek

Az OpenAI kezdi elveszíteni a fonalat a saját szabályai között

A japán Studio Ghibli stílusában generált mémekkel nemcsak a generatív MI és annak fejlesztői gázolnak egyre mélyebbre az ízléstelenségben, hanem az is kiderült, hogy házon belül sem egyértelmű számukra a szerzői jogok kezelése.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.