A versenyellenes magatartás miatt kiszabott gigabírság ügye "röpke" 15 év után zárult le azzal, hogy az Európai Bíróság elutasította az Európai Bizottság fellebezését.

A jogi eljárásokat általában nem szokás elkapkodni, de az Intel és Brüsszel között zajló küzdelem hossza még így is kirívónak tekinthető. Az Európai Bizottság még 2009-ben büntette 1,06 milliárd euróra az amerikai vállalatot annak versenyellenesnek minősített gyakorlata miatt. Erre az eljárásra került immár véglegesen pont azzal, hogy a héten az Európai Unió Bírósága (más néven Európai Bíróság) az utolsó fellebezési körben is az Intelnek adott igazat [PDF].

Történelmi lépték

Az egész történet összességében több mint két évtizedre nyúlik vissza, hiszen az EB a cég 2002 és 2007 között tanúsított magatartását találta szabályellenesnek. A vizsgálat eredménye szerint az Intel piaci erejével visszaélve manipulálta az európai eladásokat például azzal, hogy különböző kedvezményekkel arra vette rá a partnereit, hogy termékeikbe kizárólag tőle származó x86-os processzorokat szereljenek.

Az Intelt elmarasztalták azért is, mert bizonyítottnak találták, hogy három gyártónak (HP, Acer, Lenovo) közvetlen pénzt juttatott, hogy azok felüggesszék, lassítsák vagy visszafogják bizonyos termékeik piacra dobását, amelyekbe a cég egyetlen riválisának, az AMD-nek a processzorai voltak. Ráadásul az ítélet azt is kimondta, hogy az Intel kvázi lefizette a német Media Saturn Holdingot, hogy kiskereskedelmi üzleteiben kizárólag inteles processzorokkal szerelt számítógépeket kínáljon.

Mindent vissza!

Az Intel azonban következetesen tagadta a vádakat, és minden lehetőséget megragadott igaza bizonyítására. A felek váltakozó sikerét hozó fellebezési körök végül az Európai Bíróság asztaláig juttaták az ügyet, ahol 2017-ben kimondták, hogy az Európai Unió Törvényszéke nem kellő gondossággal vizsgálta meg az Intel érveit, így a cég fellebbezésének elutasítása sem volt jogszerű.

Mindkét fél további beadványainak mérlegelését követően az Európai Bíróság 2022 elején elégtelennek és nem kellően alaposnak ítélte meg az Európai Bizottság versenyellenes magatartás miatt indított eljárását, amit részben érvénytelenített is. Mivel azonban azt nem lehetett megállapítani, hogy a kiszabott bírság mekkora részét érinti ez a döntés, így végül az amerikai csipgyártónak egyetlen eurocentet sem kell fizetnie.

Ez ellen a két évvel ezelőtt hozott döntés ellen fellebbezett az Európai Bizottság (Németország aktív támogatása mellett), ám a tegnapi határozat fényében ez csak időhúzásra volt jó.

Az egykori dominanciájától mára messze került, komoly problémákkal küzdő Intel részéről természetesen üdvözölték a döntést, ami végre lehetővé teszi, hogy végleg lezárják ezt az ügyet.

Piaci hírek

Az ilyen figyelmeztetéseket érdemes lenne komolyan venni

Az OpenAI ezúttal a szuperintelligens MI-re való felkészülésen dolgozó csapatát dózerolja le, az egyik távozó tanácsadó szerint a dolgok nem a megnyugtató irányba haladnak.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.