Az Intel megpróbálta, de nem jött össze: fellebezését elutasítva ezúttal is elmeszelték a még 2009-re visszanyuló, piaci erőfölénnyel való visszaélés miatt. Az Európai Unió Törvényszéke által hozott mai határozat gyakorlatilag teljesen elutasította a chipgyártó beadványát, és az eredetileg kirótt, csillagászati összegű büntetés megfizetésére kötelezte.
Egymilliárd ok a küzdelemre
A jogi eljárás nem véletlenül húzódik ilyen rég óta, hiszen nagyon komoly horderejű ügyről van szó. A korábbi elmarasztaló ítéletben a céget 1,06 milliárd eurós bírsággal sújtották, mert 2002 és 2007 között a piaci erejével visszaélve manipulálta az európai eladásokat. A 2009-es ítéletet meghozó Európai Bizottság bizonyítottnak látta, hogy a kérdéses időszakban az Intel különböző kedvezményekkel arra vette rá a partnereit, hogy a termékeikbe kizárólag tőle származó x86-os processzorokat szereljenek. A PC-gyártók között olyan nagy neveket találni mint például a HP, a Lenovo és a Dell.
Az Intelt elmarasztalták azért is, mert bizonyítottnak találták, hogy három gyártónak (HP, Acer, Lenovo) közvetlen pénzt juttatott, hogy azok felüggesszék, lassítsák vagy visszafogják bizonyos termékeik piacra dobását, amelyekbe a cég egyetlen riválisának, az AMD-nek a processzorai voltak. Ráadásul az ítélet azt is kimondta, hogy az Intel kvázi lefizette a német Média Saturn Holdingot, hogy kiskereskedelmi üzleteiben kizárólag inteles processzorokkal szerelt számítógépeket kínáljon.
Elutasítva, de végleg nem elmeszelve
A többek között a versenyjoggal és a dömpingellenes intézkedésekkel kapcsolatos kérdésekben illetékes Törvényszék mai ítélete minden pontjában megerősíti az öt évvel ezelőtt hozott döntést, és egyetlen területen sem adott helyett a cég fellebezésének. A határozat értelmében az Európai Bizottság elmarasztaló passzusai helyesek voltak, az Intel jogellenesen élt vissza piaci dominanciájával és végül, de nem utolsó sorban a több mint egymilliárd eurós büntetés is megfelelő nagyságrendű volt.
Természetesen a történetnek azért még ezzel sincs vége, hiszen az Intelnek két hónapja van, hogy az ügyet az Európai Bíróság elé vigye. Tekintettel a bírság összegére, nem nehéz megtippelni, hogy élni fog-e a chipgyártó ezzel az utolsó eséllyel...
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak