Egy öt évvel ezelőtti ügyben döntött ismét az Intel kárára az EU Törvényszéke. A csütörtöki határozat helyben hagyta a korábban kirótt 1,06 milliárd eurós büntetési tételt.

Az Intel megpróbálta, de nem jött össze: fellebezését elutasítva ezúttal is elmeszelték a még 2009-re visszanyuló, piaci erőfölénnyel való visszaélés miatt. Az Európai Unió Törvényszéke által hozott mai határozat gyakorlatilag teljesen elutasította a chipgyártó beadványát, és az eredetileg kirótt, csillagászati összegű büntetés megfizetésére kötelezte.

Egymilliárd ok a küzdelemre

A jogi eljárás nem véletlenül húzódik ilyen rég óta, hiszen nagyon komoly horderejű ügyről van szó. A korábbi elmarasztaló ítéletben a céget 1,06 milliárd eurós bírsággal sújtották, mert 2002 és 2007 között a piaci erejével visszaélve manipulálta az európai eladásokat. A 2009-es ítéletet meghozó Európai Bizottság bizonyítottnak látta, hogy a kérdéses időszakban az Intel különböző kedvezményekkel arra vette rá a partnereit, hogy a termékeikbe kizárólag tőle származó x86-os processzorokat szereljenek. A PC-gyártók között olyan nagy neveket találni mint például a HP, a Lenovo és a Dell.

Az Intelt elmarasztalták azért is, mert bizonyítottnak találták, hogy három gyártónak (HP, Acer, Lenovo) közvetlen pénzt juttatott, hogy azok felüggesszék, lassítsák vagy visszafogják bizonyos termékeik piacra dobását, amelyekbe a cég egyetlen riválisának, az AMD-nek a processzorai voltak. Ráadásul az ítélet azt is kimondta, hogy az Intel kvázi lefizette a német Média Saturn Holdingot, hogy kiskereskedelmi üzleteiben kizárólag inteles processzorokkal szerelt számítógépeket kínáljon.

Elutasítva, de végleg nem elmeszelve

A többek között a versenyjoggal és a dömpingellenes intézkedésekkel kapcsolatos kérdésekben illetékes Törvényszék mai ítélete minden pontjában megerősíti az öt évvel ezelőtt hozott döntést, és egyetlen területen sem adott helyett a cég fellebezésének. A határozat értelmében az Európai Bizottság elmarasztaló passzusai helyesek voltak, az Intel jogellenesen élt vissza piaci dominanciájával és végül, de nem utolsó sorban a több mint egymilliárd eurós büntetés is megfelelő nagyságrendű volt.

Természetesen a történetnek azért még ezzel sincs vége, hiszen az Intelnek két hónapja van, hogy az ügyet az Európai Bíróság elé vigye. Tekintettel a bírság összegére, nem nehéz megtippelni, hogy élni fog-e a chipgyártó ezzel az utolsó eséllyel...

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.