A Coalition for App Fairness néven tegnap zászlót bontott szövetség alapítói gyökeres változásokat szeretnének kierőszakolni az Apple alkalmazásboltjának működésében.

Úgy tűnik, az Epic Games sikeresen tudja fokozni a nyomást abban a háborúban, amelyet pár hete indított az Apple (és a Google) ellen azzal, hogy népszerű Fortnite játékába az érvénybe lévő szabályok ellenére saját fizetési megoldást épített. A mobil ökoszisztémájuk felett sárkányként őrködő techóriások természetesen nem tűrik az engedetlenkedést, és azonnal beindult az ütésváltás. A harc azonban tegnap egy új szintre emelkedett azzal, hogy megalakult a Coalition for App Fairness (CAF).

Tisztességes feltételekért küzdenek

A szövetséget első körben 13 szoftver- és médiavállalat alapította azzal a céllal, hogy igazságosabb feltételeket erőszakoljanak ki az alkalmazásáruházak üzemeltetőitől. Az akció elindítói között az Epic Games mellett ott van a hasonló ügyben már az EU-nál is kopogtató Spotify, a ProtonMail, a Basecamp, vagy éppen az a Match Group, amely többek között a Tinder párkereső alkalmazás tulajdonosa.

Bár az Apple és a Google esetében ugyanazt a magas(nak tartott) 30 százalékot kell jutalékként befizetni az alkalmazásokhoz kötődő tranzakcióknál, a véd- és dacszövetség fókusza elsősorban Cupertinóra irányul. Ennek oka valószínűleg az, hogy az Apple ökoszisztémája lényegesen zártabb az Androidnál. Az iOS-re fejlesztőknek ugyanis egyáltalán nincs lehetősége megkerülni az almás programok terjesztésének kizárólagos terepét, az App Store-t.

A CAF álláspontja szerint az Apple szabályai minden érintettre negatív hatással vannak (kivéve természetesen magát az Apple-t), mert a magas jutalék, a szigorú és gyakran kifejezetten a versenytársak fejlődését korlátozó szabályozás, illetve az a tény, hogy a riválisokhoz képest Cupertino saját alkalmazásainál nem kell számolni a 30%-os költségekkel egy egészségtelen helyzetet teremt. Mindez gátolja az innovációt és nem elégíti ki a tisztességes verseny követelményeit.

A szövetkezők 10 pontban foglalták össze követeléseiket. Ezek között van például az, hogy a fejlesztőknek bármikor joguk legyen közvetlenül kommunikálni felhasználóikkal üzleti témában. Vagy az, hogy az alkalmazásáruházak üzemeltetőinek tilos legyen saját termékeik megkülönböztetése, vagy a felhasználói választás lehetőségének bármiféle korlátozása. A CAF azt is szeretné elérni, hogy a fejlesztők termékeivel kapcsolatos adatokat az áruházak tulajdonosai ne használhassák fel arra, hogy saját megoldásukat tegyék versenyképesebbé. Végül a pontok között van természetesen a rendszeresen "rablásként" aposztrofált 30 százalékos jutalék és egyéb tisztességtelen díjak mérséklése is.

Jókor, jó helyen?

Bár morgást évek óta hallani a fejlesztők részéről a fentiekkel kapcsolatban, mindezidáig nem volt példa ilyen szintű nyílt és egységet sugárzó ellenállásra. Ennek oka valószínűleg az volt, hogy a néhány korábbi kósza rebellist az Apple gyorsan és kíméletlenül intézte el. Most viszont kicsit más a helyzet.

A nagy techóriások túlhatalmára ugyanis már a politikai szereplők is felfigyeltek. Az App Store indokolatlanul magas jutalékrendszere miatt kis túlzással már heti szinten járnak Brüsszelbe a riválisok, hogy EU-s eljárással kényszerítsék ki a számukra pozitív változtatást. Nem véletlen, hogy az Apple fizetett tanulmánnyal igyekszik bizonyítani rendszere jogosságát.

Ha mindez nem lenne elég, az USA-ban beindult az a politikai eljárás, amelynek célja az, hogy kiderítsék, versenyellenes magatartással tudtak-e ilyen hatalmasra hízni és pozíciójukat bebetonozni a tőzsdéket is uraló technológiai óriások. Bár ennek a folyamatnak még nagyon az elején vagyunk, de az biztos, hogy most minden lépést meg kell fontolnia ezeknek a cégeknek, nehogy magukat alatt vágják a már így is kicsit ingatagnak tűnő fát.

Piaci hírek

Podcastokat szinkronizál géppel a Spotify

A svéd szolgáltató egyelőre néhány népszerű podcastot igyekszik minél több emberhez eljuttatni. Természetesen az MI hatékony közreműködésével.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.