Valószínűleg perceken belül megszólalt a vörös riadó az Apple jogi osztályán, miután az Epic Games bejelentette, hogy mostantól nem csupán az Apple Pay rendszerén keresztül lehet virtuális kreditet (V-Bucks) vásárolni legnépszerűbb játékában, a Fortnite-ban.
Ráadásul a változtatás egy nagy akciós csomag részeként érkezett, azaz a kiadó direkt fizetési lehetőségével 20 százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni ugyanahhoz a termékhez. Mindezt az teszi lehetővé, hogy ebben a konstrukcióban a játék kiadója nem fizeti ki az Apple-nek a valóban nem túl szerény, 30 százalékos jutalékot.
Hadüzenetnek sem utolsó
A kérdés csak az, hogy minderre miként reagál Cupertino. Az App Store szabályzata ugyanis kifejezetten tiltja, hogy az alkalmazásboltjába felkerülő külső fejlesztések bármiféle más fizetési módot használjanak a játékokon belül elérhető kreditek vásárlásánál. Sőt még azt is, hogy bármilyen olyan gombot, linket, egyéb figyelemfelkeltő elemet helyezzenek el a programban, amely mindezt megkerülve külső oldalra terelné a felhasználókat.
Az Epic Games álláspontja szerint viszont mivel egy sor más alkalmazás esetében mód van közvetlen fizetésre (szolgáltatások és termékek vásárlásánál valóban működik ez - például az Amazon, az Uber, a McDonald's appja is ilyen), így a játékokon belüli vásárlások megkülönböztetése teljesen elfogadhatatlan. Az új rendszer önkéntes (vagy inkább önkényes) bevezetésével viszont a cég ugyanazokat a feltételeket tudja biztosítani az iOS-en játszóknak is, mint a többi platformon.
Többfrontos támadás
Az Apple az ilyen rebellis magatartást rendszerint gyorsan és csírájában szokta elfojtani, de a mostani ügy azért némileg óvatosabb hozzáállást igényel a cupertinói vezetés részéről. Egyfelől a videojátékok mára a világ legjövedelmezőbb szórakoztatóipari szegmensévé váltak, és ezen a piacon az Epic Games meglehetősen komoly tényező. Mi sem bizonyítja mindezt jobban, mint az a két évvel ezelőtti eset, amikor a Fortnite kiadója egész egyszerűen átlépett a Google felett.
A másik ok, hogy az Apple-re igen nagy nyomás nehezedik, ráadásul több helyszínen és több témában is. Az App Store indokolatlanul magas jutalékrendszere miatt kis túlzással már heti szinten járnak Brüsszelbe a riválisok, hogy EU-s eljárással kényszerítsék ki a számukra pozitív változtatást. Nem véletlen, hogy az Apple fizetett tanulmánnyal igyekszik bizonyítani rendszere jogosságát.
Ha mindez nem lenne elég, az USA-ban beindult az a politikai eljárás, amelynek célja az, hogy kiderítsék, versenyellenes magatartással tudtak ilyen hatalmasra hízni és pozíciójukat bebetonozni a tőzsdéket is uraló technológiai óriások. Bár ennek a folyamatnak még nagyon az elején vagyunk, de az biztos, hogy most minden lépést meg kell fontolnia ezeknek a cégeknek, nehogy magukat alatt vágják a már így is kicsit ingatagnak tűnő fát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak