Az Epic Gamesnek végleg elege lett Cupertino "indokolatlanul magas" jutalékrendszeréből és saját fizetési megoldást épített népszerű játékának iOS-en futó változataiba.

Valószínűleg perceken belül megszólalt a vörös riadó az Apple jogi osztályán, miután az Epic Games bejelentette, hogy mostantól nem csupán az Apple Pay rendszerén keresztül lehet virtuális kreditet (V-Bucks) vásárolni legnépszerűbb játékában, a Fortnite-ban.

Ráadásul a változtatás egy nagy akciós csomag részeként érkezett, azaz a kiadó direkt fizetési lehetőségével 20 százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni ugyanahhoz a termékhez. Mindezt az teszi lehetővé, hogy ebben a konstrukcióban a játék kiadója nem fizeti ki az Apple-nek a valóban nem túl szerény, 30 százalékos jutalékot.

Hadüzenetnek sem utolsó

A kérdés csak az, hogy minderre miként reagál Cupertino. Az App Store szabályzata ugyanis kifejezetten tiltja, hogy az alkalmazásboltjába felkerülő külső fejlesztések bármiféle más fizetési módot használjanak a játékokon belül elérhető kreditek vásárlásánál. Sőt még azt is, hogy bármilyen olyan gombot, linket, egyéb figyelemfelkeltő elemet helyezzenek el a programban, amely mindezt megkerülve külső oldalra terelné a felhasználókat.

Az Epic Games álláspontja szerint viszont mivel egy sor más alkalmazás esetében mód van közvetlen fizetésre (szolgáltatások és termékek vásárlásánál valóban működik ez - például az Amazon, az Uber, a McDonald's appja is ilyen), így a játékokon belüli vásárlások megkülönböztetése teljesen elfogadhatatlan. Az új rendszer önkéntes (vagy inkább önkényes) bevezetésével viszont a cég ugyanazokat a feltételeket tudja biztosítani az iOS-en játszóknak is, mint a többi platformon.

Többfrontos támadás

Az Apple az ilyen rebellis magatartást rendszerint gyorsan és csírájában szokta elfojtani, de a mostani ügy azért némileg óvatosabb hozzáállást igényel a cupertinói vezetés részéről. Egyfelől a videojátékok mára a világ legjövedelmezőbb szórakoztatóipari szegmensévé váltak, és ezen a piacon az Epic Games meglehetősen komoly tényező. Mi sem bizonyítja mindezt jobban, mint az a két évvel ezelőtti eset, amikor a Fortnite kiadója egész egyszerűen átlépett a Google felett.

A másik ok, hogy az Apple-re igen nagy nyomás nehezedik, ráadásul több helyszínen és több témában is. Az App Store indokolatlanul magas jutalékrendszere miatt kis túlzással már heti szinten járnak Brüsszelbe a riválisok, hogy EU-s eljárással kényszerítsék ki a számukra pozitív változtatást. Nem véletlen, hogy az Apple fizetett tanulmánnyal igyekszik bizonyítani rendszere jogosságát.

Ha mindez nem lenne elég, az USA-ban beindult az a politikai eljárás, amelynek célja az, hogy kiderítsék, versenyellenes magatartással tudtak ilyen hatalmasra hízni és pozíciójukat bebetonozni a tőzsdéket is uraló technológiai óriások. Bár ennek a folyamatnak még nagyon az elején vagyunk, de az biztos, hogy most minden lépést meg kell fontolnia ezeknek a cégeknek, nehogy magukat alatt vágják a már így is kicsit ingatagnak tűnő fát.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.