Az Epic Gamesnek végleg elege lett Cupertino "indokolatlanul magas" jutalékrendszeréből és saját fizetési megoldást épített népszerű játékának iOS-en futó változataiba.
Hirdetés
 

Valószínűleg perceken belül megszólalt a vörös riadó az Apple jogi osztályán, miután az Epic Games bejelentette, hogy mostantól nem csupán az Apple Pay rendszerén keresztül lehet virtuális kreditet (V-Bucks) vásárolni legnépszerűbb játékában, a Fortnite-ban. Ráadásul a változtatás egy nagy akciós csomag részeként érkezett, azaz ha az iPhone- vagy iPad-tulajdonos az Epic Games appjában rákattint a vásárlásra, az alábbi lehetőség fogadja:

 

Azaz a kiadó direkt fizetési lehetőségével 20 százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni ugyanahhoz a termékhez. Mindezt az teszi lehetővé, hogy ebben a konstrukcióban a játék kiadója nem fizeti ki az Apple-nek a valóban nem túl szerény, 30 százalékos jutalékot.

Hadüzenetnek sem utolsó

A kérdés csak az, hogy minderre miként reagál Cupertino. Az App Store szabályzata ugyanis kifejezetten tiltja, hogy az alkalmazásboltjába felkerülő külső fejlesztések bármiféle más fizetési módot használjanak a játékokon belül elérhető kreditek vásárlásánál. Sőt még azt is, hogy bármilyen olyan gombot, linket, egyéb figyelemfelkeltő elemet helyezzenek el a programban, amely mindezt megkerülve külső oldalra terelné a felhasználókat.

Az Epic Games álláspontja szerint viszont mivel egy sor más alkalmazás esetében mód van közvetlen fizetésre (szolgáltatások és termékek vásárlásánál valóban működik ez - például az Amazon, az Uber, a McDonald's appja is ilyen), így a játékokon belüli vásárlások megkülönböztetése teljesen elfogadhatatlan. Az új rendszer önkéntes (vagy inkább önkényes) bevezetésével viszont a cég ugyanazokat a feltételeket tudja biztosítani az iOS-en játszóknak is, mint a többi platformon.

Többfrontos támadás

Az Apple az ilyen rebellis magatartást rendszerint gyorsan és csírájában szokta elfojtani, de a mostani ügy azért némileg óvatosabb hozzáállást igényel a cupertinói vezetés részéről. Egyfelől a videojátékok mára a világ legjövedelmezőbb szórakoztatóipari szegmensévé váltak, és ezen a piacon az Epic Games meglehetősen komoly tényező. Mi sem bizonyítja mindezt jobban, mint az a két évvel ezelőtti eset, amikor a Fortnite kiadója egész egyszerűen átlépett a Google felett.

A másik ok, hogy az Apple-re igen nagy nyomás nehezedik, ráadásul több helyszínen és több témában is. Az App Store indokolatlanul magas jutalékrendszere miatt kis túlzással már heti szinten járnak Brüsszelbe a riválisok, hogy EU-s eljárással kényszerítsék ki a számukra pozitív változtatást. Nem véletlen, hogy az Apple fizetett tanulmánnyal igyekszik bizonyítani rendszere jogosságát.

Ha mindez nem lenne elég, az USA-ban beindult az a politikai eljárás, amelynek célja az, hogy kiderítsék, versenyellenes magatartással tudtak ilyen hatalmasra hízni és pozíciójukat bebetonozni a tőzsdéket is uraló technológiai óriások. Bár ennek a folyamatnak még nagyon az elején vagyunk, de az biztos, hogy most minden lépést meg kell fontolnia ezeknek a cégeknek, nehogy magukat alatt vágják a már így is kicsit ingatagnak tűnő fát.

Piaci hírek

Vodafone-t cserélt Yettelre a magyar állam

A 4iG viszont az Antenna Hungárián keresztül immár a Vodafone 70,5 százalékát birtokolja.
 
Hirdetés

Ez gyorsan ment, az Invitech bevezeti a SOAR-t

Az Invitech biztonsági műveleti központjában olyan automatizált megoldást vezetnek be, amellyel akár egy eddig félnapos elemzőmunka is csak negyedórát vehet majd igénybe. Ez a SOAR.

Felderítés nélkül csatába menni – nagyjából ehhez hasonlítható az automatizált rendszereket nélkülöző kibervédelem. A mesterséges intelligencia mindkét oldalon beszállt a küzdelembe.

a melléklet támogatója az Invitech

CIO KUTATÁS

A HAZAI NAGYVÁLLALATOK FELHŐHASZNÁLATÁRÓL

Az Ön véleményére is számítunk Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével és az IPR-Insights szakértőivel közösen összeállított kutatásunkban.
Segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.