Komoly levelezésben van a héten Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa. Kedden az X-et (egykori Twittert) tulajdonló Elon Musknak küldött figyelmeztetést, majd egy napra rá potenciális küzdőpartnere, a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg is hasonló személyes üzenetben részesült.
A levelek lényege ugyanaz: az uniós biztos szerint az online platformok láthatóan nem tesznek eleget azért, hogy megfékezzék a hálozataikon terjedő álhíreket és hamisított tartalmakat (deepfake). Mindezt Breton az izraeli események fényében sürgette, mert mind az X-en, mint a Meta tulajdonában lévő platformokon (Facebook, Instagram) sok olyan bejegyzés jelenik meg, amelyek valótlanságokat állítanak.
Éberség, elvtársak! A moderációs harc fokozódik
"Arra kérem Önöket, hogy legyenek nagyon éberek a szolgáltatási feltételekre vonatkozó DSA-szabályok szigorú betartása, az EU-ban az illegális tartalomról szóló értesítéseket követő időben történő, gondos és objektív fellépés követelménye, valamint az arányos és hatékony enyhítő intézkedések szükségessége érdekében" - áll a Zuckerbergnek címzett levélben. "Sürgősen felkérem Önöket, hogy biztosítsák rendszereik hatékonyságát."
A fenti, meglehetősen bürokrata stílusú idézet egyszerűbben megfogalmazva annyit tesz, hogy a digitális szolgáltatásokat szabályozó, tavaly elfogadott keretrendszer immár élesedett, így új játékszabályok érvényesek a nagy online platformokra. Ezek közé tartozik többek között az álhírek elleni harc és a megfelelően hatékony moderáció. Ennek elmaradása esetén pedig akár globális forgalmuk 6 százalékát kitevő bírságot is kaphatnak a vétkes vállalatok.
Baljós előjelek
Az EU-biztos a DSA-val kapcsolatos feladatokra egyébként az elmúlt időszakban folyamatosan figyelmeztette a Metát, amely ennek ellenére még a nyár végi élesedés előtt sem igazán állt a helyzet magaslatán.
A potenciális problémák szintén borítékolhatók voltak a Twitterből X-é változó közösségi platformon is, amelynek moderálását, káros tartalomtól való megtisztítását a munkatársak megtizedelése mellett a tulajdonos döntései sem feltétlenül könnyítik meg. Emiatt nemrégiben Ausztráliában kongatták meg a vészharangot egy ottani népszavazás előtt.
Jár néhány piros pont is
Breton szerdai üzenetében mindössze 24 órát adott Zuckerbergnek arra, hogy érdemben reagáljon a felvetésekre, ugyanakkor levele tartalmaz némi bátorító elismerést is. A néhány nappal ezelőtt tartott szlovákiai parlamenti választások kapcsán például azt tapasztalták, hogy a cég igyekezett megtisztítani felületeit a politikai tartalmú dezinformációtól, amelyekre Brüsszel az ukrán konfliktus és Oroszország befolyásolási szándékának ismeretében különösen érzékeny.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak