Ahogy azt már kiszivárgott belső információk alapján a hét elején sejteni lehetett, a Metánál beindul a fűnyíró. A többek között a Facebookot, az Instagramot és a Messengert is tulajdonló cégóriás alapító-vezetője ugyanis tegnap hivatalosan is bejelentette, hogy több mint 11 ezer munkavállalót érintő leépítésbe kezdenek a szervezetnél.
Fájdalmas operáció
Mark Zuckerberg dolgozókhoz intézett személyes üzenetéből az is kiderül, hogy a vállalatcsoport az aktuális létszám nagyjából 13 százalékát kitevő elbocsátás mellett más költségcsökkentő intézkedéseket is bevezet, valamint meghosszabbodnak és tovább szigorodnak az új munkatársak felvételére vonatkozó, már korábban érvénybe léptetett korlátozások.
A leépítések a vállalat minden szervezetét érintik, de az arányokban lesznek különbségek. Tekintettel arra, hogy a Meta a közeljövőben a korábbinál nagyságrendekkel kevesebb új munkatársat tervez felvenni, így a toborzási feladatokat végző kollégák többségének mennie kell.
Az elbocsátott dolgozóknak az Egyesült Államokban 16 hét alapbérnek megfelelő végkielégítést ad a cég, plusz minden szolgálati év után további két hetet. Emellett hat hónapig fedezi egykori alkalmazottai és családtagjaik egészségügyi ellátásának költségeit, illetve egy külső szolgáltató segítségével támogatja az érintettek munkakeresését. A vízummal rendelkező dolgozóknak egy bevándorlási szakemberekből álló külön csapat igyekszik optimális megoldást találni. A támogatás hasonló lesz a más országokban dolgozók számára is, a helyi foglalkoztatási törvényeket figyelembe vevő különbségekkel.
Nem jött be a jóslat
Az alapító a nyilvánossággal közvetlenül is megosztott dolgozói tájékoztatójában vállalja a felelősséget a helyzetért. A múltban elkövetett hibák közül az egyik legsúlyosabb az volt, hogy Zuckerberg is osztozott azon a véleményen, hogy a pandémia idején szárnyakat kapott online aktivitás és e-kereskedelem a korlátozások lecsengésével sem fog visszavenni a lendületből.
Idén azonban a gazdasági és geopolitikai problémák közepette látványosan befékeztek az említett területek is, ami miatt a Metához hasonlóan túlburjánzó technológiai cégeknél tarthatlan állapot alakult ki: túlságosan nagy költségek mellett termelődik a vártnál lényegesen kevesebb bevétel.
Már júliusban belengették
A leépítésre hónapok óta hangolt a vállalat. Az alapító-vezérigazgató már júliusban azt mondta a dolgozóknak, hogy a vállalat az egyik legsúlyosabb visszaesése előtt áll, ezért az alkalmazottaknak fel kell készülniük arra, hogy több munkát kell végezniük. Ezért a teljesítményértékelést is szigorítják fogják. "Reálisan nézve valószínűleg van egy csomó olyan ember a vállalatnál, akinek nem kellene itt lennie" - mondta Zuckerberg. A drasztikus lépések azonban várattak magukra, a WSJ még októberben is arról írt, hogy a menedzsment átszervezésbe próbálja csomagolni a szükségszerűt, hogy fű alatt elintézhesse a leépítést.
Amúgy a Meta lépése nem váratlan: szinte minden technológiai vállalat így reagál a globális gazdasági problémákra. A Twitter dolgozóinak kaotikus elbocsátása extrém példa, de leépít többek között a Stripe, a Snap és az Intel is... És a felsorolás egyre hosszabb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak