Csütörtökön a vállalat igazgatótanácsa elfogadhatónak tartotta a Japan Industrial Partners 15 milliárd dolláros ajánlatát.

Megtalálta a kiutat a Toshiba a több éve tartó hullámvölgyből. Olyan vásárló jelentkezett be a patinás vállalatért, akinek az ajánlata a vállalat igazgatótanácsának is tetszett. Csütörtökön meg is szavazták, hogy elfogadják a Japan Industrial Partners (JIP) 2 ezermilliárd jenes (kb. 15,3 milliárd dollár) ajánlatát. Ha a részletekről is sikerül megállapodni, a Toshiba is elindulhat a magáncégesedés felé, azaz az új tulajdonos valószínűleg kivezeti a tőzsdéről.

A igazgatótanács döntését az ár mellett a Nikkei szerint az motiválta, ami miatt annak idején Michael Dell is kivezette tőzsdéről vállalatát: hatékonyabbá teszi a működést, ha az üzleti stratégia és az azzal kapcsolatos döntések egyetlen tulajdonostól függnek, és nem kell figyelembe venni az aktivista befektetők elképzeléseit. Ez a board szerint a vállalat értékét is gyorsan növelheti. (A Toshiba egyik legnagyobb problémája, hogy amikor 2015-ben nehéz helyzetben volt, több olyan aktivista befektetőtől is kapott pénzügyi segítséget, akik házon belül kerülve nem fogták vissza magukat az ötletelésben.)

Persze JIP, pontosabban az általa vezette konzorcium (amelyben japán vállalatok mellett külföldi befektetők is vannak) felvásárlásra létrehozandó vállalata még nem érezheti magát nyeregben. Ahhoz, hogy le is üssék a dealt, a befektetőknek a forgalomban lévő részvények legalább kétharmadát kell felajánlaniuk a vevő számára, írta a Nikkei.

Az üzleti lap felidézte: a Toshiba már kapott hasonló ajánlatot. 2021 áprilisában a CVC Capital Partners magántőke-befektetési társaság jelentkezett be vevőként, amely az utóbbi években intenzívebben fordult a technológiai szektor felé.

A JIP ajánlata egyébként 10 százalékkal magasabb, mint a bejelentést megelőző nap záróára. A konzorcium jelenleg a trösztellenes és egyéb hatósági felülvizsgálatokat folytatja többek között az USA-ban, az Egyesült Királyságban és Németországban.

Nyolc éve tart a kálváriája

A Toshiba, amely két év múlva ünnepelheti alapításának 150 éves évfordulóját, 2015-ben került nehéz helyzetbe. Kiderült, hogy a vállalat intenzíven folytatta a kreatív könyvelés gyakorlatát. A vállalatbirodalom akkor nagy átalakításba kezdett: eladta a Canonnak az egészségügyi részlegét, aztán a memóriagyártó divízióját is, majd teljesen felszámolta a PC-gyártását.

A Toshiba 2021-ben kezdett erőteljes szerkezetátalakításba. Az első terv a vállalat három részre darabolása volt, majd ez kettévágásra szelídült. A  részvényesek azonban utóbbit is elvetették.

A JIP tavaly ősszel adta be ajánlatát a vállalat megvásárlására, de a végső szót csak azután mondták ki, hogy biztosították az ügylethez a banki finanszírozást.

Piaci hírek

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.