Az egyik legnagyobb múltú japán technológiai vállalatnál a döntést komoly háború előzte meg a részvényesek és a menedzment között. A lépéstől természetesen azt várják, hogy külön-külön mindenkinek jobban megy majd.

Múlt hét végén hivatalosan is bejelentette a Toshiba, hogy a piaci körülményekhez való rugalmasabb alkalmazkodás érdekében három önálló vállalatba szervezi a konglomerátum meglévő egységeit. Az új cégek elnevezése a bejelentésig nem konkretizálódott.

Munkacímekre szakadva

Az egyelőre csak Infrastructure Service Co néven emlegetett egyik friss vállalat viszi tovább az energia- és infrastruktúra-üzletág elemeit, míg a hasonlóan frappán munkacímet viselő Device Co kapja útravalóul az eszközöket és tárolási megoldásokat. A maradék üzleti tevékenység pedig továbbra is Toshiba név alatt folytatódhat.

A vállalatbirodalmat jelenleg irányító Satoshi Tsunakawa vezérigazgató a terv előnyeit sorolva megemlítette többek között azt, hogy így az önálló cégek sokkal jobban tudnak fókuszálni saját céljaikra, miközben rugalmasabban reagálhatnak a piaci változásokra. Az elképzelések szerint a komplexitás csökkentése jó hatással lesz a költségszerkezetre is, az önálló lábra álló egységek pedig egészséges növekedést tudnak majd felmutatni.

A 2021-es pénzügyi év adatait nézve az Infrastructure Service Co csomagjában lévő üzletágak összesen 2000 milliárd jen forgalmat bonyolítanak az időszak alatt, míg a Device Co esetében ugyanez 870 milliárdra jön ki. Mindkét új vállalat esetében 3,3 százalék körüli átlagos éves bevételnövekedéssel kalkulálnak.

A forgatókönyv szerint a szétválasztás valamikor a 2023-as pénzügyi év második felében fejeződhet be, de erre még a részvényeseknek és az illetékes hatóságoknak is rá kell bólintani. A Toshiba közölte, hogy a szétválasztás a japán kereskedelmi minisztérium jóváhagyását bírja.

Nehéz időszak

A gyökereit egészen 1875-ig visszavezető konglomerátum körül az elmúlt években egészen extrém módon felizzott a levegő. A 2015-ben napvilágra került könyvelési csalás lejtmenetbe állította a cég szekerét. A vállalatbirodalom bizonyos üzletágak eladásával próbált víz felett maradni. Így például a Canonhoz került a Toshiba egészségügyi részlege, nem sokkal később még nagyobb összegért cserélt gazdát a memóriagyártó divízió, 2020-ban pedig a maradék PC-gyártási érdekeltségeit is felszámolta a japán cég.

A válságos időszakban pénzügyi mentőövet dobott egy csapat tengerentúli befektető a Toshibának, de ezzel házon belül került jó pár aktivista részvényes, akik az elmúlt időszakban megpróbálták a nekik tetsző irányba tekerni a kormányt. A vállalatvezetés azonban utóbbinak igyekezett ellenállni, és mint nemrégiben kiderült, ehhez akár kétséges akciókat is hajlandó volt bevállalni. Egy részvényesek által kedzeményezett független vizsgálat megállapította, hogy a cégvezetés a kereskedelmi minisztériummal közösen akadályozta meg bizonyos tulajdonosi körök fellépést a tavalyi részvényesi közgyűlésen. A történtek hatására a tulajdonosok idén júniusban a vállalat elnökét és más magas rangú vezetőjét is elmozdították a helyéről.

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.