A Shrarp megvásárolta a Toshiba PC-gyártó üzletének maradék néhány százalékát is, ezzel a japán társaság 35 év után végleg kiszállt a személyi számítógépek piacáról.

A szebb napokat látott Toshiba az elmúlt években a veszteségek csökkentése érdekében több üzletágától, így a laptopokat fejlesztő részlegétől is megszabadult. Utóbbi két évvel ezelőtt került a Sharp 80,1 százalékos tulajdonába mindössze 36 millió dollárért, ahol a márkát a Dynabook névre cserélték. A szerződés értelmében a Sharp (illetve annak tulajdonosa, a Foxconn) jogosultságot szerzett a fennmaradó 19,9 százalékos részesedés megvásárlására is, amit végül idén júniusban érvényesített, a Toshiba pedig augusztus 4-én kiadott közleményében tájékoztatott róla, hogy ezt a tranzakciót is sikeresen lezárták.

Ezzel a Dynabook a Sharp 100 százalékos tulajdonában lévő leányvállalatává vált, a Toshiba pedig 35 év után formálisan is kiszállt a PC-üzleből. A japán társaság még 1985-ben jött ki legelső saját laptopjával, az alig több mint 4 kilogrammos T1100 modellel, amely már beépített tölthető akkumulátorral, 640×200 képpontos LCD kijelzővel, 3,5 hüvelykes floppy-meghajtóval és 256 kilobájt memóriával rendelkezett.

A Toshiba akkori vezetői állítólag nem voltak meggyőződve a hordozható, IBM PC-kompatibilis eszközök lehetőségeiről, mégis belevágtak az akkor majdnem 2 ezer dollárba kerülő gépek gyártásába, és ezzel megalkották a világ első, mai értelemben vett konzumer laptopját.

Néhány év alatt dőlt össze az üzletük

A japán cég a 90-es évek végén piacvezető volt az új termékkategóriában, és a 2000-es évek végéig a legnagyobb PC-gyártók között jegyezték – a PC-piac konszolidációja közepette is úgy tartotta meg a helyét a top 5-ben, hogy az asztali személyi számítógépek területén nem zavart sok vizet. A Toshiba gépei a ThinkPad vagy a MacBook Air sorozatok mellett azonban sokat vesztettek korábbi vonzerejükből, a következő évtizedben, a PC-eladások megtorpanásakor pedig a Lenovo, a Dell és a HP vált domináns piaci szereplővé. A japán gyártó végül 2018-ban be is dobta a törölközőt.

A statisztikák szerint a szállítások volumenét tekintve 2011 volt a Toshiba legjobb éve, amikor 17,7 millió darab személyi számítógépet (praktikusan laptop PC-t) szállított világszerte – ehhez képest hat évvel későb, 2017-ben már csak 1,4 millió darabot sikerült értékesítenie.

A japán márka Satellite sorozatának korábbi gépeire a mai napig sokan emlékeznek kiemelkedő minőségük és élettartamuk miatt, idővel azpnban a márka megítélése ebben a tekintetben is megkopott. Bár a cég közép- és felső kategóriás laptopjait mindig magasan jegyezték, a szervizelésről és a terméktámogatásról már kevesebben gondolták ugyanezt, nem beszélve a 2000-es évek alsó kategóriás Toshiba-laptopjairól.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.