A ChatGPT keltette felfokozott érdeklődés óriási lendületet adott a mesterséges intelligencia fejlesztésének. De ahelyett, hogy válaszokat kaptunk volna a technológiával kapcsolatos régebbi kérdéseinkre, jobbára csak a kérdések sokasodtak. Bevonul-e az MI a mainstream technológiák közé, és ha igen (mert kétségünk nem lehet: bevonul), mikor? Milyen hatással lesz a régebbi adattechnológiákra, az üzleti analitikára vagy a big datára? Egyáltalán: hogyan befolyásolja majd a vállalatok adattámogatott működését, átalakítja-e a folyamatokat?
Hívtunk három szakértőt, akik három iparágat, ezáltal három nézőpontot is képviseltek. Ekler Péter egyetemi oktató, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának docense. Ennek ellenére az ipartól sem szakadt el, volt az AutSoft CTO-ja, jelenleg pedig a céget felvásárló Zenitech technológiai jövőkutatójaként dolgozik. Azért hívtuk, mert az MI-fejlesztés elméleti hátterét is jól ismeri.
Horváth Gyula meteorológus, elnöki főtanácsadó az Országos Meteorológiai Szolgálatnál. Olyan területen dolgozik tehát, ahol az előrejelzés pontossága rendkívül fontos, és elméletileg az MI akár forradalmat is hozhat a szakmájában. A szakember otthonosan mozog az adatok világában, úttörő szerepet játszott a földfelszíni mérőhálózat és a meteorológiai megfigyelési tevékenység modernizálásában.
Tamás László pedig a WizzAirtől érkezett, ahol az egyik legfontosabb adatterületet irányítja senior data managerként. Világ életében adatokra fókuszálva dolgozott: volt az Invitech üzleti elemzője, a Vodafone-nál foglalkozott BI-jal, big datával, sőt már mesterséges intelligenciával is.
A hangfelv>étel 2023. május 12-én készült Egerben, a CIO Hungaryn.
A felvétel meghallgatható a fenti lejátszóval itt, de podcastjainkat követheti többek között a Spotify-on, az Apple, valamint a Google podcastplatformján is, ahol feliratkozhat a Bitport csatornájára.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak