Három helyett immmár csak kettőbe csapná magát a sok problémával küzdő, legjobb napjait régen maga mögött tudó japán technológiai vállalat.

Zajlik az élet a Toshiba főhadiszállásán. Most éppen nem előre mennek, hanem hátra, legalábbis ami a tavaly bejelentett feldarabolási projekt célkitűzéseit illeti. A hét eléjén kiderült ugyanis, hogy a novemberben belengetett három részre szakadás helyett a menedzsment már inkább a kettébe vágást látja a legüdvözítőbb megoldásnak.

A most vázolt új tervek értelmében a Toshiba két önálló vállalatra válna szét, miközben a nem alaptevékenységnek minősített elemeket értékesítenék. Az új cég egyikébe kerülnének az eszközgyártó tevékenységek, beleértve a félvezetőgyártást is, a megmaradó részlegeket pedig a másik szervezet vinné tovább. A vállalatvezetés szerint ez a megoldás olcsóbb és gördülékenyebb lebonyolítást jelenthet, mint a korábban asztalra került hármas darabolás. 

A bejelentésből az is kiderült, hogy az irodai berendezésekre fókuszáló, önállóan jegyzett Toshiba Tec Corporationt az anyavállalat nem sorolja a core business kategóriába, ezért kikerül rá az eladó tábla. A memóriacsipeket készítő Kioxia Holdingsban meglévő Toshiba-részesedés az anyacégnél marad, ám ennek mihamarabbi pénzzé tétele is szerepel a teendők között, aminek egyik kézenfekvő útja lehet, ha megvalósul a Kioxia tervezett tőzsdére lépése.

Továbbá a közel 150 éves múltra visszatekintő vállalat leszalámizási tervének részet képezi a légkondicionáló berendezéseket gyártó Toshiba Carrier vegyesvállalatban lévő 55 százaléknyi részesedés eladása is a közös vállalkozás másik tagjának (Carrier Global) nagyjából 100 milliárd jen (870 millió dollár) értékben.  

A felfrissített terveket a befektetők is jól fogadták. Az anyavállalat részvényei 4,5 százalékot erősödtek a bejelentést követően, míg a Toshiba Tec papírjai 15 százalékos ugrást produkáltak.

Prés alatt

A gyökereit egészen 1875-ig visszavezető konglomerátum körül az elmúlt években egészen extrém módon felizzott a levegő. A 2015-ben napvilágra került könyvelési csalás lejtmenetbe állította a cég szekerét, amin egyáltalán nem segített a vállalat szerencsétlen belépési kísérlete az amerikai atomenergia-szektorba. A vállalatbirodalom bizonyos üzletágak eladásával próbált víz felett maradni. Így például a Canonhoz került a Toshiba egészségügyi részlege, nem sokkal később még nagyobb összegért cserélt gazdát a memóriagyártó divízió, 2020-ban pedig a maradék PC-gyártási érdekeltségeit is felszámolta a japán cég.

A válságos időszakban pénzügyi mentőövet dobott egy csapat tengerentúli befektető a Toshibának, de ezzel házon belül került jó pár aktivista részvényes, akik az elmúlt időszakban megpróbálták a nekik tetsző irányba tekerni a kormányt. A vállalatvezetés azonban utóbbinak igyekezett ellenállni, és mint kiderült, ehhez akár kétséges akciókat is hajlandó volt bevállalni. Egy részvényesek által kezdeményezett független vizsgálat megállapította, hogy a cégvezetés a kereskedelmi minisztériummal közösen akadályozta meg bizonyos tulajdonosi körök fellépést a 2020-as részvényesi közgyűlésen. A történtek hatására a tulajdonosok tavaly júniusban a vállalat elnökét és más magas rangú vezetőjét is elmozdították a helyéről.

Bár a mostani bejelentés kapcsán a menedzsment nem ismerte be, hogy külső nyomásra változtattak volna a tavaly novemberi terveken, azokat az elejétől fogva élesen kritizálta több jelentős befektetői csoport is.

Piaci hírek

Megmakacsolta magát, óriási uniós bírságra készülhet a Meta

A Reuters szerint a Facebook tulajdonosa nem hajlandó további változtatásokra a felhasználói adatok kezelését is érintő előfizetéses modelljében, ami napi szintű bírságot érhet az Európai Unióban.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.