Ahogy az várható volt, a csütörtökre összehívott rendkívüli gyűlésen a tulajdonosok többsége elutasította a nagy múltú japán vállalat menedzsmentje által szorgalmazott cégdarabolási tervet.

A Toshiba részvényesei a csütörtöki közgyűlést követően elutasították a vezetőség által előterjesztett, a vállalat kettéosztását célzó terveket. Mindez nem okozott különösebb meglepetést, hiszen a menedzsment terveit korábban élesen bírálta több nagy részesedéssel rendelkezői befektetői csoport.

Nehéz helyzetben

A másfél évszázados múltra visszatekintő japán vállalat az utóbbi években jelentősen meggyengült a különböző könyvelési és manipulálási botrányok, illetve üzleti kudarcok következtében. Ebből próbált a cég kilábalni azzal, hogy tavaly meghirdették a cégcsoport három önálló szervezetbe történő átalakítását.

Az ötlettől finoman szólva sem volt elragadtatva néhány tulajdonosi csoport. Az ellenállást látva a vállalatvezetés idén február elején korrigált, és bejelentette, inkább csak két önálló cégre szednék szét a Toshibát, miközben a nem alaptevékenységnek minősített elemeket értékesítenék.

A közgyűlés elé került frissített terv szerint az új szervezetek egyikébe kerültek volna az eszközgyártó tevékenységek, beleértve a félvezetőgyártást is, a megmaradó részlegeket pedig a másik szervezet vitte volna tovább. A vállalatvezetés akkori közleménye szerint ez a megoldás olcsóbb és gördülékenyebb lebonyolítást jelenthet, mint a korábban asztalra került hármas darabolás.

A "lázadó" részvényeseknek azonban ez sem nyerte el a tetszését. Ők leginkább egyben szeretnék értékesíteni a vállalatot egy magántőke-társaságnak. Ennek szerintük már csak azért is több értelme lenne, mert a Toshibánál elkerülhetetlen reorganizációt sokkal gördülékenyebben lehetne levezetni, amennyiben a céget kivezetnék a tőzsdéről.

A vezéráldozat sem jött be

A negatív hangulatot érzékelő menedzsment még egy utolsót húzott a március végére kiírt részvényesi közgyűlés előtt. A hónap elején ugyanis azonnali hatállyal lemondott vezérigazgatói posztjáról a társaságot az elmúlt években vezető Satoshi Tsunakawa. Ezzel egy időben szintén lemondott közvetlen vezetői feladatairól az a Mamoru Hatazawa is, aki az igazgatótanácsban komoly támogatója volt a Toshiba feldarabolásának.

Mindez azonban hiábavalónak bizonyult. Az elutasító döntést követően a menedzsment kénytelen volt meghajolni a tulajdonosok döntése előtt. A kiadott közlemény szerint a vállalatvezetés "mindent megtesz azért, hogy elnyerje a részvényesek bizalmát, a vállalati érték folyamatos növelése érdekében pedig újragondolja stratégiai lehetőségeit".

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.