Európa egyik legnagyobb technológiai vállalata úszik az adósságban. Közel 5 milliárd eurót kellene gyorsan ledolgoznia.

Komoly bajban van a korábban az európai technológiai piac éllovasaként emlegetett francia Atos. A vállalatvezetés rossz stratégiája oda vezetett, hogy jelenleg már 4,7 milliárd euróra rúg a cég adósságállománya. A héten azonban megegyezés született a megmentéséről.

Ahhoz, hogy a vállalat 2025-ig fenntarthassa működését, szüksége lesz mintegy 600 millió euró készpénzre, valamint további 600 millió euró hitelkeretre, illetve hitelgaranciákra. A menedzsment által kidogozott terv szerint 2026-ig 2,4 milliárd euróval csökkentenék, azaz lényegében lefeleznék az adósságállományt, míg a fennmaradó 2,3 milliárd lejárati határidejét öt évvel meghosszabbítanák.

Az utolsó pillanatban született a terv

A vállalatnak azért kellett sürgősen megoldást találnia, mert az adósságainak jelentős részét, 3,65 milliárd eurót a jövő év végéig kellene törlesztenie. Egy vevő segíthetett volna, de az ez ügyben folytatott tárgyalások a potenciális jelöltekkel megszakadtak. (Daniel Křetínský cseh milliárdos cége, az EP Equity Investment, illetve az Airbus is érdeklődött az Atos iránt, utóbbi a kiberbiztonsági üzletágat vitte volna.) 

A menedzsment most a működés átmeneti finanszírozására bevont 400 millió eurót egy bankokból és a kötvénytulajdonsokból álló konzorciumtól. Ehhez további 50 millió eurót adott a francia állam, amely cserébe részesedést kapott a cég szuperszámítógép-üzletágában.

Az Atos lejtmenete már hét éve tart, ez időszak alatt részvényei értéke 97 százalékot zuhant. Ezt egyesek a Thierry Breton vezérigazgatósága alatti felvásárlási stratégiára vezetik vissza. Berton agresszív stratégiájának köszönhetően a 2010-es évek közepére az Atos Európa legnagyobb technológiai cégévé nőtt. Ám az utolsó nagy felvásárlás, a Syntel, melyért az Atos 2018-ban 3,4 milliárd dollárt fizetett, rossz üzletnek bizonyult, és jelentősen hozzájárult az eladósodáshoz. (Emellett két komoly felvásárlási terve is meghiúsult: 2017-ben a Gemalto, illetve 2021-ben pedig a DCX megvétele sem jött össze a franciáknak.)

Az sem volt jó stratégia, hogy a cég a Breton-éra alatt lassan reagált a felhőpiac terjedésére, illetve hogy a mendzsment főleg onshore ügyletekben gondolkodott a sokkal költséghatékonyabb offshore stratégia helyett, mondta a CNN-nek egy az Atosban is érdekelt fedezeti alap egyik vezetője.

Igaztalan lenne azonban kizárólag a 2019-ben EU-s biztossá kinevezett Bretont okolni a kudarcokért. Az utána következő időszakban állítólag a menedzsmentet a "hozzá nem értés kultúrája" jellemezte, ami gyakori vezetőváltásokhoz vezet. Kevesebb mint két év alatt négy vezérigazgató próbálta irányba állítani a céget. Emiatt 2022-ben már a cég szétdarabolásán gondolkodott a vezetés.

Megmaradására bizonyos garanciát jelent, hogy egyes üzletágai mélyen beágyazódtak Franciaország védelmi és nukleáris szektorába. Fontos szerepet kap például a közelgő párizsi olimpia kibervédelmében is, amit a francia kormány szeretne teljes egészében hazai kézben tartani. A francia pénzügyminiszter, Brune Le Maire ki is jelentette, hogy minden rendelkezésére álló eszközt felhasználnak, hogy segítsék az Atos stratégiai tevékenységeinek megőrzését. (Ez a technológia mellett többek között több 10 ezer munkahelyet is jelent.)

A felvásárlási lehetőségek is nyitottak. Křetínský cége továbbra is érdeklődik az Atos egyes üzletágai iránt.

Piaci hírek

Önvezetés Indiában: ha ott működik, akkor mindenhol működnie kell

Egy indiai startup a YouTube-on is bemutatta, hogy autonóm járműveinek milyen körülmények között kell boldogulniuk a helyi utcákon.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.