Ahogy a Big Blue, úgy a párizsi központú vállalat is elválasztja egymástól az innovatív és a stagnáló üzletágait.

Másfél hete, június 14-én az Atos bejelentette, hogy két önálló cégre válik szét. A francia vállalat ugyanazzal próbálkozik, mint amit az IBM 2020-2021 folyamán megcsinált: kiszervezi egy spin-off cégbe egyes üzletágait. A nagy növekedési potenciállal rendelkező digitális, big data és biztonsági üzletágak az Evidian alá szerveződnek (ez a részleg vitte az Atoson belül az IAM termékcsaládot). A "legacy" üzleteket Tech Foundations Co. (TFCo) néven egyesítik, és ez a rész fog a jövőben Atos néven futni. Ebbe a  cégbe kerülnek az adatközpont-, a tárhely- és a digital workplace szolgáltatások, valamint a unified communications és az üzleti folyamatok kiszervezése.

Az Evidian vezetője Philippe Oliva lesz, aki áprilisban érkezett az Atoshoz kereskedelmi vezetőnek, és korábban felhőszolgáltatási területen az IBM-nél dolgozott vezetőként, a legacy részt pedig az Atost több mint húsz éve erősítő Nourdine Bihmane vezérigazgató-helyettes viszi tovább.

Az átszervezés és az IBM-es múltú Olivia érkezése véletlen egybeesés, bár a hogyanra biztosan volt ráhatása. Vezérigazgató-helyettessé is a napokban nevezték ki, amikor egyértelművé vált, hogy az átszervezés a vállalat kettévágását jelenti. A januárban kinevezett új vezérigazgató, Rodolphe Belmer váratlanul lemondott, pedig az átalakítást februárban ő jelentette be, igaz, akkor még más volt az elképzelés. Belmer távozásának oka az volt, hogy konfliktusba került az igazgatótanáccsal és a felügyelőbizottsággal az Evidian miatt. Szerinte ugyanis el kellett volna adni a részleget.

Mit nyer ezzel a vállalat?

A Computerwoche szerint egyértelmű, hogy az Atost az IBM példája mozgatta: leválasztani a stagnáló tevékenységeket a gyorsan növekvő üzletágakról. Csakhogy amikor azt az IBM meglépte, egészen más helyzetben volt, mint most az Atos. Hogy csak egyet említsünk, a váltás évében, 2021-ben 5,7 milliárd dollár volt a nettó profitja; ezzel szemben az Atos hárommilliárd eurós veszteséggel zárt, a TFCo üzletág pedig 12 százalékot zsugorodott.

Abban is sántít a párhuzam, hogy az IBM-nél a legacy szolgáltatásokat összefogó Kyndryl az alkalmazottaknak csak mintegy negyedét vitte magával. Az Atos azonban közel azonos méretű részekre válik szét, és az egy főre jutó bevételben is sokkal rosszabbul áll: az IBM-nél tavaly egy alkalmazott 200 ezer dollárt, az Atosnál viszont csak 108 ezret hozott.

A sikertelenséget iparági szakértők arra vezetik vissza, hogy az Atos növekedését elsősorban felvásárlások táplálták. Nem mintha az IBM és a többi nagy nem vásárolna, csakhogy a francia cég felvásárlási spektruma túl széles volt: vett IT-szolgáltatót a Philipstől (Origin), a texasi olajipari cégtől, a Schlumbergertől (Sema Group), a Siemenstől (IT Solutions and Services, Unify). De megvette a Xerox IT-részlegét és a Bullt (nagygép- és szuperszámítógép-gyártás) is.

És amíg ezekből próbált valami működőképeset összelegózni, a konkurensek, köztük a nagy indiai szolgáltatók elhúztak mellette.

Csak az a biztos, hogy mindenkinek fájdalmas lesz

A részvényesek nem nagyon bíznak abban, hogy az új stratégia segít. A cég kettévágásának bejelentése után a vállalat részvényeinek árfolyama közel 25 százalékot zuhant, és azóta sem talált magára az árfolyam. A befektetők a hatékonyság aggaszthatja. Mennyibe kerül a szétválás? Hogyan befolyásolja a hatékonyságot, hogy a vállalat két felének saját adminisztrációra lesz szüksége (menedzsment, könyvelés, HR stb.)?

De az ügyfelekben is sokasodhatnak a kérdések: képes lesz-e a vállalat a korábbi minőségben szolgáltatni. A váltás okoz-e zavart a szolgáltatások folytonosságában? Hogyan folyik majd az ügyfélkommunikáció, melyik szolgáltatás ügyében kit és milyen csatornán kell keresni? És így tovább.

A legacy portfóliót vivő Bihmane már felvázolta az elképzeléseit, de az fájdalmas lesz mindenkinek. A vezérigazgató a nem stratégiai területeket lefaragná, azaz az informatikai igazgatóknak már most főhet a fejük: ha egy számukra fontos szolgáltatás kiesik, újratárgyalják-e a szerződésüket, vagy váltanak, ami szintén nem egyszerű (és olcsó) játék. A részlegnél maradó mintegy 48 ezer alkalmazottra pedig "költségoptimalizáló átszervezés"  vár. Aki sokba kerül, azt elküldik, a munkáját pedig kiszervezik olyan országokba, ahol olcsó a munkaerő. Emellett Bihmane tervezi a létesítmények, adatközpontok konszolidációját és az értékesítés teljes átszervezését.

A fordulatot 2026-ra ígéri, addig a bevételek csökkenésével kell számolnia mindenkinek.

Cloud & big data

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.