A gyártókat tömörítő szervezet számításai szerint az idei második negyedévben közel 30 százalékkal ugrottak meg az eladások.

Amikor egy szegmensben az a legnagyobb probléma, hogy miként lehetne még több terméket előállítani, akkor borítékolhatjuk, hogy nem lesznek gondok a növekedési számokkal. Ezt igazolja vissza a Semiconductor Industry Association (SIA) nemrégiben közétett anyaga is.

A világ legjelentősebb félvezetőgyártóit tömörítő szövetség szerint a június végével záródott idei második negyedévben a félvezetők eladásából származó bevétel 133,6 milliárd dollár volt. Ez nem csupán 29,2 százalékkal több az egy évvel korábban elért forgalomnál, de 8,3 százalékkal felülmúlta az idei első negyedév teljesítményét is, azaz a piac dinamikus bővülésben van.

A legfrissebb, júniusra vonatkozó eladási adatok alapján a szegmens növekedése mindenhol erős, de régiós szinten azért mutatkoznak látványos különbségek. Észak- és Dél-Amerikában, illetve Japánban szerényebb, 21-23 százalék körüli expanziót regisztráltak, Kínában nagyjából a globális dinamikának megfelelő volt a növekedés, míg az ázsiai és csendes-óceáni térség maradék részén, illetve Európában kifejezetten nagy tempó látszik (34 és 43,2 százalékos éves növekedés).

A SIA adatai szerint tavaly 439 milliárd dollár értékben értékesítettek chipeket világszerte, ami 6,5 százalékkal haladta meg a 2019-es termelést. Az amerikai félvezetőgyártó ágazat 98 százalékát és a világ nem amerikai chipgyártóinak kétharmadát tagjai között tudó szervezet az eladások további növekedésére számít az év hátralévő részében.

Cseppekben érkező csipek

Ahogy a bevezetőben utaltunk rá, mindez nem tekinthető különösebb meglepetésnek, hiszen az utóbbi időben súlyos problémaként jelentkezett a világgazdaságban az elhúzódó csiphiány. A gyártók ugyanis a koronavírus beköszöntével rosszul mérték fel annak hatásait, és visszafogták kapacitásukat. Ehhez képest a félvezetők iránti kereslet nemhogy bezuhant volna, hanem éppen ellenkezőleg, egyre erőteljesebben jelentkezett. Az iparág sajátosságai miatt azonban nem lehet egyik pillanatról a másikra megsokszorozni a kibocsátási mennyiséget, így a világnak most egy ideig együtt kell élnie azzal, hogy a személyi számítógépektől az autókon át a mosógépekig mindenhol jelentkeznek ellátási nehézségek.

Nem véletlen, hogy a félvezetőgyártás mindenhol a politikai döntéshozók fókuszába került. A frissen kinevezett amerikai elnök már februárban jelezte, komoly pénzekkel hajlandó megtolni a hazai iparág szereplőit. Kína már régóta igyekszik ezen a fronton is kiemelkedő szereplőjévé válni a globális piacnak, ám egyelőre még bőven akad tennivaló a témában. Mindeközben az EU sem akar lemaradni.

Az Európai Bizottság tavasszal bemutatott 2030 Digital Compass elevezésű tervezete az Európai Unió digitális átalakulására vonatkozó jövőképet rajzolja fel. Az ebben megfogalmazott elképzeléseket négy sarkalatos pont köré csoportosították, melyek közül az egyik a biztonságos és fenntartható digitális infrastruktúrákról szól, ezen belül pedig az egyik célkitűzés az lenne, hogy a csúcstechnológiát képviselő félvezetők piacán az EU-nak meg kell kétszereznie részesedését a világ össztermeléséből. Ennek érdekében az EU képviselői az Intel és a TSMC vezetőivel is tárgyaltak áprilisban Európában létesítendő csúcstechnológiás gyárakról.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.