Elon Musk cége sikeresen pályára állította az első 60 eszközt, de a működőképességhez még sokkal több kell.

A Teslána körül ugyan csak a problémák sokasodnak, Elon Musk másik vállalata, az űrtechnológiával foglalkozó SpaceX most tett egy komoly lépést a jövőben felállítandó globális műholdas internetszolgáltatás megteremtésére.

Elkezdték szőni a hálót

Helyi idő szerint tegnap este fél 8-kor sikeresen fellőtték Floridából a Falcon 9 hordozórakétát, melyen a Starlinknek keresztelt globális internethálózat kiépítéséhez szükséges első 60 darab műhold utazott. A saját erőből is manőverezni képes eszközök 440 kilométeres magasságban csatlakoztak le a szállítóról, hogy aztán a tervek szerint ma megkezdjék orbitális keringésüket 550 kilométerre a földfelszíntől. Ezzel a több éve fejlesztett projekt a tényleges megvalósítási fázisba lépett, miután a SpaceX tavaly már sikeresen feljuttatott két kísérleti műholdat.

Mint ahogy korábban, most sem volt zökkenőmentes az indulás, hiszen azt két ízben is el kellett halasztani az elmúlt hetekben. Ennek ellenére - vagy éppen ezért - a mostani kilövés zökkenőmentesen zajlott, a többször használatos Falcon 9 pedig patent módon landolt az Atlanti-óceánon ringatózó Of Course I Still Love You (Természetesen még mindig szeretlek) elnevezésű platformon.

 

 

A darabonként több mint kétszáz kilót nyomó, dobozkának tűnő szatellitek a lecsatlakozást követően hajtogattják ki egyetlen napelempaneljüket. A szerkezeteken ezen kívül helyet kapott még egy apró hajtómű, navigációs rendszer és egy maroknyi nagy teljesítményű antenna az adatok átjátszásához.

Elon Musk a kilövést követően büszkén számolt be róla, hogy mind a 60 egység online állapotban van, és ha minden jól megy, ma el is foglalják kijelölt pozíciójukat. Ettől függetlenül a siker távolról sem garantált. Ezt jelzi az is, hogy a nem éppen visszafogott nyilatkozatairól ismert techguru korábban azt mondta, mivel rengeteg új technológia működik közre, elképzelhető, hogy a műholdak egy része nem fog működni. Sőt azt is hozzátette, hogy minimális esélye annak is van, hogy egyik sem áll rendesen munkába.

Messze még a vége

A SpaceX nagyjából az évtized közepe óta dolgozik rajta, hogy olcsó internetezésre lehetőséget nyújtó szatelliteket fejlesszen és juttasson fel az űrbe. Az így kialakított hálózat elvileg a Föld felszínének javát lefedné, és határok nélkül nyújtaná a Starlink szolgáltatást. A tesztekhez szükséges jóváhagyást már két éve megszerezték a Szövetségi Hírközlési Hatóságtól (FCC), amely első körben 7 ezer darab, alacsony pályán keringő műhold üzembe állítását teszi lehetővé. A teljes kapacitáshoz és lefedettséghez amúgy ennél is több, nagyjából 12 ezer eszközre lesz szükség.

A rendszer üzembe helyezéséhez viszont ennél jóval kevesebb is elég. A tervek szerint hat további csomag feljuttatásával el is érhető a kívánt mennyiség. De már ez az első fellövés is sok tesztet tesz lehetővé a mérnökök számára, hogy tovább finomítsanak a projekten. Ha minden jól megy, a program valamikor a következő évtized közepére teljesedhet ki, de a szolgáltatás korlátozott formában akár már jövőre is beindulhat.

Hasonló terveken egyébként mások is dolgoznak, így egyáltalán nem mindegy, ki tud elsőként életképes megoldást szállítani. A legutóbb például az Amazon jelentette be a Project Kuipert, amelynek keretében több mint 3 ezer műhold pályára állítását tervezi, amelyek több tízmillió felhasználónak szolgáltatnának szélessávú internet-elérést. Mindenképpen említést érdemel a Facebook, a Boeing és a LeoSat közös terve is. Miután a közösségi óriás tavaly elkaszálta az Aquila drónprojektet, teljes mellszélességel igyekszik megavlósítani a saját műholdas megoldását. Ez utóbbi technológia állítólag tízszeres adatátviteli sebességet biztosítana a SpaceX Starlinkjéhez képest.

Közösség & HR

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.