Amerikai idő szerint péntek délután kezdtek szállingózni az első felhasználói jelzések, miszerint ismét valami gond támadt a Twitter infrastruktúrájában, mivel bejelentkezés nélkül egyáltalán nem lehetett megtekintetni semmiféle tartalmat a közösségi hálózaton. Az Epic Games vezetője ennek kapcsán rögtön írt is egy kesergő bejegyzést, miszerint egyre kellemetlenebb hellyé kezd válni az internet: a Google-keresések hirdetések tömegét és keresőoptimalizálással előretolt értékelhetetlen találtokat dobnak, a Reddit a felhasználói bojkott miatt gyakorlatilag használhatatlan, most pedig a Twitter nem engedi, hogy "mezítláb" belekukkanthasson bárki.
Several hundred organizations (maybe more) were scraping Twitter data extremely aggressively, to the point where it was affecting the real user experience.
— Elon Musk (@elonmusk) June 30, 2023
What should we do to stop that? I’m open to ideas.
Tim Sweeney felvetésére a Twittert tavaly ősszel megvásárló Elon Musk is reagált azzal, hogy több százra vagy még többre tehető azoknak a szervezeteknek a száma, amelyek nagyon agresszíven halásszák le a platform adatait, tevékenységük pedig már a nomális felhasználói élményt veszélyeztetik. Az adatporszívózás miatt lett "ideiglenesen" bevezetve az, hogy belépés nélkül semmilyen tartalom nem jelenik meg.
Mindezt másnap egy másik korlátozás követte. Musk szombat délután közölte, hogy a rendszer egy ideig bizonyos mennyiség felett nem enged egy adott felhasználónak több posztot megjeleníteni. Első körben a limit nem előfizetők számára napi 600 tweet olvasását engedélyezte, új felhasználóknál pedig mindössze 300-ban határozták meg a kvótát. A mindenféle módon erőltetett, de nem túl népszerű Blue szolgáltatás feliratkozónál viszont 6000-ig pöröghet a számláló. Az eredeti határok szűkösségét aztán maga az "alkotó" is érzékelhette, mivel néhány órával később már 8000, 800 és 400 lett kihírdetve, de aztán még a hétvége folyamán a limit 10 ezer, 1000 és 500 összegekben nyerte el végső(?) formáját.
A porszívózás csak az egyik probléma
A közösségi hálózaton történt újabb váratlan és kapkodónak tűnő változtatások kapcsán érdemes megjegyezni, hogy mióta tavaly ősszel Musk átvette az irányítást, a dolgozói állomány több mint háromnegyedétől elköszönt. A több körben végrehajtott tisztogatás kiterjedt a Twitter infrastruktúráját üzemeltető mérnöki gárdára is. Mindettől nem feltétlenül függetlenül a platform működésében folyamatosan tetten érhetők problémák és nagy nyilvánosságot kapó kínos üzemzavarok.
A korlátozások hirtelen elrendelésének másik okát a cég finoman szólva sem példás fizetési moráljával kötik össze. Mint arról mi is beszámoltunk, a Twitter egy ideje nem fizetetett a Google-nél igénybe vett cloudos szolgáltatásokért, az Amazon pedig a hirdetési pénzek visszatartásával próbálta az általa kiállított számlákat behajtani. Legutóbb éppen az volt a hír, hogy bírósági végzéssel rakják ki a céget egy irodából, mivel ott szintén nem sikerült rendezni a vállalat tartozását.
Hogy pontosan mi az igazság, az egyelőre nem derült ki. Annyi bizonyos, hogy a hétvégi korlátozások bevezetésével jelentősen csökkent az infrastruktúra terhelése, ami természetesen az üzemeltetésnél és a költségsoron is könnyebbségként jelentkezik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak