A héten szinte követhetetlenül gyorsan követték egymást az események azzal kapcsolatban, hogy a közösségi platformok üzemeltetői mennyire képesek gátat szabni a krízishelyzetekben rendszerint felszaporodó álhíreknek és egyéb káros tartalmaknak. Ezúttal az alapot a múlt hét végén Izraelt megtámadó Hamász adta, amelyet sok más állam mellett az Európai Unió is terrorszervezetként tart számon.
A civilek elleni támadásokat éltető posztok, a további erőszakra biztató bejegyzések és az ilyenkor menetrendszerint érkező meredekebbnél meredekebb összeesküvés-elméletek mennyiségét látva Thierry Breton, az EU illetékes biztosa először az X-et, majd nem sokkal később a Facebookot és Instagramot üzemeltető Metát, illetve a TikTok tulajdonosát is figyelmeztette arra, hogy a tavaly elfogadott DSA értelmében gyorsan és hatékonyan kell fellépni az ilyen tartalmakkal szemben.
Nem túl vonzó X-faktor
Kutatói visszajelzések alapján a legdurvább helyzet a nemrégiben X-re átnevezett Twitternél tapasztalható. Ez már csak azért sem meglepő, mivel azt követően, hogy Elon Musk szűk egy éve megvásárolta a céget, a korábbi 7500 dolgozóból mára nagyjából 1500 ember maradt a bérlistán. Az elbocsátottak között több olyan vezető is volt, akik az ilyen jellegű tartalmak szűrésével kapcsolatos munkát irányították.
A cég élére kinevezett (a rossznyelvek szerint csupán Musk utasításait végrehajtó) Linda Yaccarino tegnap a problémákkal kapcsolatban igyekezett szervezetét proaktívnak beállítani. A vezérigazgatói levél szerint a gyorsan változó helyzet kezelése érdekében erőforrásokat csoportosítottak át a tartalomszűrés támogatására. Yaccarino hangsúlyozta azt is, hogy nyitottak az EU-val történő párbeszédre és egyeztetésre, továbbá kiemelte, hogy az X az elmúlt napokban több mint 80 Európából érkező kérelmet kezelt az előírt határidőn belül.
Indul a buli
A fentiek azonban vagy túl későn érkeztek, vagy nem voltak elegendőek Brüsszelnek. Az Európai Bizottság ugyanis néhány órával később közölte, hogy hivatalos vizsgálatot kezd az X-nél, melynek célja az, hogy kiderítsék, megfelelően működnek-e azok a mechanizmusok, amelyeket a DSA paragrafusai megkövetelnek minden nagy online platformtól, amely az EU területén működik. A cégnek rövid határidőt szabtak a felmerült problémák megválaszolására, és amennyiben ezek nem bizonyulnak elégnek, akkor az eljárás újabb szakaszba léphet.
Ahogy a Reuters beszámolójában is olvasható, ez az első olyan vizsgálat, amely már a digitális szolgáltatásokat szabályozó, tavaly elfogadott keretrendszer égisze alatt történik. A kifejezetten a nagy online platformokra vonatkozó új játékszabályok közé tartozik többek között az álhírek elleni harc és a megfelelően hatékony moderáció. Ennek elmaradása esetén pedig akár globális forgalmuk 6 százalékát kitevő bírságot is kaphatnak a vétkes vállalatok.
A potenciális problémák borítékolhatók voltak a Twitterből X-é változó közösségi platformon, amelynek moderálását, káros tartalomtól való megtisztítását a munkatársak megtizedelése mellett a tulajdonos döntései sem feltétlenül könnyítik meg. Emiatt nemrégiben Ausztráliában kongatták meg a vészharangot egy ottani népszavazás előtt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak