A WSJ vasárnap megírta, hétfőn pedig hivatalosan is bejelentették, hogy a világ egyik legnagyobb IT-s cége kettéválik. Ennek célja az EMC-vel való összeolvadás lehet.

Úgy tűnik, a végén mégis Léo Apothekert igazolja a történelem. A HP korábbi vezetőjét ugyanis nem sokkal az után menesztették, hogy bejelentette a PC-s üzletág leválasztását. Utóda, Meg Whitman (képünkön) akkor egy bő hónapnyi gondolkodás után ejtette a tervet. Három, nem kimondottan felhőtlen év után azonban ismét feltették Apotheker régi lemezét.

Elő a baltával!

A Wall Street Journal tegnap belső informátoroktól származó értesülésekre hivatkozva gyakorlatilag kész tényként tálalta a HP feldarabolását. Bár hivatalos forrásból azóta sem erősítették meg az információt, nagyon úgy tűnik, hogy erre nem kell sokat várni, és akár már ma megtörténhet a bejelentés.

A terv lényege, hogy a PC-ket és nyomatókat gyártó részleget egy cégbe szervezik HP néven, míg a több, vállalati megoldásokkal, szolgáltatásokkal foglalkozó üzletágból alakulna a másik vállalat Hewlett Packard Enterprise titulussal. Az informátoroktól már a vezetői struktúrát is lehet tudni. A vállalati vonulatot Meg Whitman vezetné tovább, míg a PC-s cégnél elnöki tiszte lenne. Utóbbi operatív irányításával azt a Dion Weislert bíznák meg, aki alelnökként jelenleg is felel a nyomtatókat és személyi számítógépeket gyártó divízióért. A Hewlett-Packard Enterprise elnöki posztját pedig a cég egyik igazgatója, Patricia Russo kapná.

Körbeturnézták a fél világot

Ha minden igaz, a mostani döntést számos, egyaránt kudarcba fulladt tárgyalás előzte meg. A belső források szerint az utóbbi hónapokat nagyrészt azzal töltötték a vállalatvezetők, hogy a cég különböző egységeit megpróbálják értékesíteni. A Re/Code úgy tudja, a PC-s üzletág sem a Lenovónak, sem a Dellnek nem kellett, mint ahogy az IBM is nemet mondott a neki felkínált üzleti kritikus rendszerekre. Mint ahogy nem jött össze az összeolvadási kísérlet az EMC-vel sem. Igaz, ez utóbbi talán pont a mostani döntéssel válhat valódi lehetőséggé.

Bizonyosnak látszik, hogy a kettébontás a rossz profitrátával működtethető PC-s részlegtől való szabadulás egy formája, és a hosszú távú cél a vállalati eszközök, szoftverek és szolgáltatások megerősítése. Ennek jelei látszódtak akkor is, amikor a HP bejelentette a privát és hibridfelhő-rendszerek piacán működő Eucalyptus Systems felvásárlását. Az EMC-vel tárgyalt gigafúzió valószínűleg azért nem jött létre, mert a potenciális partnernek nem tetszett a koloncként cipelt PC-s divízió. Ha valóban megtörténik a felosztás, ez már nem lehet akadálya az egyesülésnek.

Pénz az ablakban

A PC-s üzletág megtartása mellett általában az szólt érvként, hogy bármennyire is alacsony nyereséghányaddal működik a divízió, a társaság cash flow-jára nagyon jótékony hatással van a jelentős pénzmozgás. Ráadásul a legutóbbi negyedévben pont a számítógépeladások miatt sikerült hosszú idő után ismét növekedésről beszámolnia a cégnek. A tavaly 32 milliárd dolláros forgalmat elkönyvelő részleg azonban profit szintjén vajmi keveset tudott hozzáadni a vállalat összeredményéhez, így ha sikerül a működéshez szükséges forrásokat más megoldással biztosítani, valóban nincs sok értelme erőltetni a közös pályát.

Anno Whitman azzal is magyarázta a PC-k megtartását, hogy a méretgazdaságosság miatt a HP egésze jobb alkukat tud kötni a beszállítóival, például a processzorokat adó Intellel, vagy a merevlemezeket szállító Seagate-tel. Úgy tűnik, ma már ez a pozitívum sem elegendő ahhoz, hogy egyben maradjon a világ még mindig egyik legjelentősebb informatikai cége. Igaz, ha az EMC-s összeolvadás így végül mégis összejön, akkor ismét jobb pozícióból tárgyalhatnak majd Whitmanék a partnerekkel.

FRISSÍTÉS:

Megerősítve

Magyar idő szerint hétfő kora délután meg is érkezett a hivatalos bejelentés. Ennek tartalma szinte teljesen megegyezik a korábban kiszivárgott információkkal. A "műtét" várhatóan egy év múlva, a vállalat pénzügyi évének lezárásakor fejeződik be. Meg Whitman a döntést azzal indokolta, hogy így "még agresszívebben reagálhatnak azokra a lehetőségekre, amelyeket a gyorsan változó piaci környezet nyújt".

Piaci hírek

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.