Az EMC-ben a nyáron egymilliárd dollárért vásárolt tulajdonrészt az Elliott Management befektetési alap, amely azóta aktívan próbál beleszólni a menedzsment döntéseibe – elsősorban azzal a szándékkal, hogy kierőszakolja a társaság portfóliójának szétdarabolását. A vállalati adattárolók piacát meghatározó EMC 80 százalékos tulajdonrésszel bír VMware-ben, és ott van a VMware-rel közösen létrehozott Pivotal szoftvercég is, amely gyakorlatilag a két vállalat technológiáit hivatott keretbe foglalni saját big data és cloud alkalmazásplatformjában.
A VMware jelenleg az EMC legdinamikusabb üzleti egységének számít. A legutóbbi pénzügyi negyedévben 17 százalékos árbevétel-növekedést produkált, szemben az EMC 5 százalékával, és már 40 milliárd dollár fölötti piaci kapitalizációt állíthat szembe az EMC 60 milliárdjával. Az Elliott Management a VMware teljes leválasztásától várja az EMC részvényárfolyamának felfutását, amit álláspontja szerint megakadályoz a vállalatcsoport működésének jelenlegi struktúrája. (A papírokat az évezred elején közel 100 dolláron jegyezték, most 30 dollár körül állnak.)
Majdnem megegyeztek a HP-val
Bár az EMC vezetése már korábban nyilvánvalóvá tette, hogy nem kíván megszabadulni a VMware-től, a találgatások az Elliott Management színre lépése óta folynak a vállalat jövőjével kapcsolatban. A The Wall Street Journal vasárnapi cikkében most arról számolt be, hogy bennfentes forrásai szerint az EMC a HP-val fúzióról, a Dell-lel a tároló üzletág eladásáról tárgyalt, miután korábban már megbízta a J.P. Morgan Chase pénzügyi szolgáltatót, hogy vizsgálja meg az előtte álló lehetőségeket.
A WSJ értesülései alapján az EMC és a HP tárgyalásai már egy évvel ezelőtt elkezdődtek a két társaság összeolvasztásáról, amelyek azonban eredménytelenül zárultak. A Dell-lel kapcsolatos információ még ennyi konkrétumot sem tartalmaz: állítólag az EMC bizonyos részlegei – így az alaptevékenységének számító adattárolás – érdekelték volna, miután a zárt körűen működő részvénytársaság esetében a fúzió nem jön szóba, méreteiből adódóan pedig a teljes felvásárlás sem lenne reális.
A nagyok még tovább növekednének
A cloud technológiák és szolgáltatási modellek az EMC-t más nagy hardvergyártókhoz hasonlóan komoly kihívások elé állították, így az IT-óriások rendre a konszolidáció lehetőségét keresik, amelynek eredményeképpen hatékonyságuk növelése mellett az ügyfeleket is "végponttól végpontig" magukhoz köthetik a hardverek, a szoftverek és szolgáltatások frontján egyaránt. Ennek alapján az EMC is válaszút előtt áll, amit a piaci folyamatok mellett a vállalatot tizenhárom éve irányító Joseph Tucci küszöbön álló távozása is aktualizál.
Egy HP-EMC összeolvadás például a piaci erőviszonyokat teljesen felforgatva egy 130 milliárd dolláros cégszörnyet eredményezne, amelyen belül a felhőbe tartó HP is megszabadulhatna a PC-gyártás és a nyomtatási üzletág kínos dominanciájától. A WSJ szerint ugyanilyen megfontolásokból az Oracle vagy a Cisco is a lehetséges célpontok között van, de a lap megjegyzi, hogy nem feltétlenül sikerül majd nyélbe ütni egy ilyen jellegű tranzakciót.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak