Habár még mindig nem tökéletesen napos a helyzet, a világ egyik legjelentősebb informatikai cége biztató eredményekkel zárta legutóbbi periódusát.

Több rossz sorozatot is sikerült megszakítania a HP-nak a július végével záródó üzleti periódusában, ami a 2014-es üzleti év harmadik negyedévét jelenti. Meglepetésre az egykor elpasszolni szándékozott PC-s üzletág tudott jelentősen hozzájárulni a javuló számokhoz.

Egyszer minden megszakad

A cég összforgalma közel 27,6 milliárd dollárt tett ki, ami nem csak azért pozitív, mert az elemzői konszenzus lényegesen kevesebbet, körülbelül 27 milliárdot várt, hanem azért is, mert ez éves szinten szerény, de akkor is felfelé mutató elmozdulást jelent. A tavaly ilyenkor elért 27,2 milliárdnál bő 1 százalékkal több bevétel azt jelenti, hogy egy 11 alkalmas sorozatot sikerült megtörni. A HP ugyanis közel három éve, azaz nagyjából a jelenleg is regnáló vezető, Meg Whitman érkezése óta nem tudott éves összevetésben növekedő bevételt elérni. 

A HP főbb mutatói: nettó bevétel, egy részvényre jutó eredmény (GAAP és non-GAAP) illetve működési cash flow

Persze felületes és igaztalan vélemény lenne ezt a lejtmenetet a vezér személyéhez kötni, hiszen Whitman az elmúlt éveket a cég újrafókuszálásával és egyenesbe állításával töltötte. Ennek következményei máig kihatnak, hiszen az amerikai számviteli törvényeknek megfelelő kimutatásban az egy részvényre jutó eredmény (EPS) a növekvő bevételek ellenére meredeken, 27 százalékkal zuhant. Ez azonban nem a profitabilitás drámai csökkenése miatt van, hanem mert az átalakítással együtt játó masszív leépítések költsége a mostani periódust is súlyosan terhelte. Ha ezeket az egyszeri tételeket kihúzzuk, az EPS még növekedett is: a tavalyi 86 centről 89-re.

Megment minket a PC

A néhány évre még leválasztásra ítélt, de aztán végül a HP kötelékében maradó személyi számítógépes üzletág lett a periódus egyértelmű éltanulója. A Personal Systems divízó 8,6 milliárdos, éves szinten 12 százalékot gyarapodó bevételéhez elsősorban a notebookok iránti fokozott kereslet és a vállalati szektor élénkülő érdeklődése kellett. Utóbbit valószínűleg az Windows XP támogatásának áprilisi leállítása is ösztönözte. A mostani jó eredményeknek persze volt előjele, hiszen a második naptári negyedévre az egybként stagnáló PC-piacon több kutatócég is nagyjából 10 százaléknyi erősödést mutatott ki a HP-nál.

Ami viszont probléma, hogy a társaság jövőbeli lehetőségeit és profitabilitását igazán befolyásoló területek egyáltalán nem villogtak. A szoftverek, a szolgáltatások és cloud megoldások mind jelentős potenciállal és nem utolsó sorban profitrátával rendelkező területek, ám ezeknél éves szinten inkább enyhe visszaesést regisztráltak. A többek között szerverekkel, tárolókkal, hálózati eszközökkel foglalkozó Enterprise Group tudott egyedül még fejlődni, de itt is csak szerény, 2 százalékos volt a forgalombővülés.

Feljövőben

Az eredményeket kommentáló Whitman rendkívül pozitívan nyilatkozott a közeljövő kilátásairól. A most zajló, negyedik negyedévre a profit jelentős bővülését várják. Az egyszeri tételektől megtisztított EPS 1 dollár 5 cent közelébe érhet. A befektetőket azonban nem érintette meg különösebben a jelentés, hiszen a nyilvánosságra kerülést követően alig mozdult el a részvényárfolyam.

Ez utóbbi egyébként idén egyelőre kifejezetten jól teljesít: a jelenlegi 35 dollár körüli szint 25 százalékos erősödést jelent január óta. Persze ez még mindig nagyon messze van a 2010-ben még 50 dollárnál is magasabb árnál.  Hogy odáig vissza tudjuon kapaszkodni a papír, ahhoz még több, lehetőleg a mostaninál is jobb negyedéves jelentésre lesz szükség.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.